Alligator (1980)


Český název: Aligátor
Režie: Lewis Teague
Rok výroby: 1980
Délka: 89 min
Země: USA

Hrají:
Robert Forster … (David Madison)
Robin Riker … (Marisa Kendall)
Michael V. Gazzo … (Chief Clark)
Dean Jagger … (Slade)
Sydney Lassick … (Luke Gutchel)
Jack Carter … (Mayor)
… a další

 

Již na začátku se setkáváme s dravým krokodýlem. Jde zatím jen o představení pro diváky v ZOO, nicméně je to příprava pro dění ve zbytku filmu. Velkého nezkrotného krokodýla střídá záběr na titěrné, roztomilé mláďátko, jež si právě kupuje holčička jménem Marisa. Jejího mazlíčka ovšem jednoho dne otec spláchne do záchodu. Zvířátko se uhnízdí v kanalizaci. Odtud se začnou po několika letech vyplavovat lidské ostatky. Drsný policista David Madison tuší průšvih. Při pátrání, jehož součástí se stává už dospělá Marisa, odbornice na plazy, zjistí, že za vším budou nejspíše nelegální pokusy s růstovými hormony, jejichž nepodařené a nepotřebné produkty končily (hádejte kde) ve stoce. Něco se tu jimi celou dobu krmilo, až to vyrostlo do obřích rozměrů. Potravy tam dole však ubývá. Hrůzný krokodýl vylézá ven. Je zřejmě potěšen, že mu nad hlavou starosta s nepříliš čistým svědomím otevírá zábavní centrum…

Hlavní postava policisty v sobě nezapře typického drsňáka se zadními vrátky pro cit. Rozhazuje podivné hlášky, přijde o kolegu, sbalí doktorku, sejme krokouše. Na diváka působí už jeho pouhý vzhled. Jen mu občas chybí pud sebezáchovy a jde bez váhání do míst, kam by se divák ani náhodou neodvážil. Tato skutečnost jen zvyšuje napětí, za což se musí tvůrcům poděkovat. K napětí, jež samozřejmě vrcholí s koncem, patří i strach. I toho si můžete užít do sytostí. Úzké kanály, žádná cesta ven a blížící se tlama plná zubů. Kdo by se nebál? Při těchto záběrech se mi dříve vždy svíral hrudník. Tíživá atmosféra je ostatně lákadlem, jímž celý film oplývá v míře nikoli malé. Částečně ustupuje ve chvíli, kdy se monstrum dostane do ulic.

Zpracování aligátora se naštěstí nedotkla počítačová technika. Alespoň ne viditelně. Tehdy to skoro nebylo možné. Každý jeho pohyb je prach obyčejnou, o to cennější ruční prací. I když žvýkání lidí nevypadá ve většině případů moc přesvědčivě, ostatní krokodýlovo chování ano. Dokonce i jeho probourání se na ulici. A to je velké plus.

 

Hodnocení6
Aligátor je béčko jak vyšité, stačí si projít námět. To ovšem neznamená, že je to hloupost a ztráta času. Pro milovníky starší produkce a jejich klišé je Aligátor příjemnou podívanou plnou napětí a křiku.
60%

Sdílejte článek

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 1 září 2010 v 06:55

   

  Tahle má vypadat staré poctivé animal
  béčko. Přestože se v něm dá najít spousta žánrového klišé a nesmyslných
  scén, tak se tenhle kousek stál pro mě osobně takovým polokultovním
  filmem. Speciální efekty jsou na průměrné úrovni, alespoň co se
  samotného zjevu a pohybu aligátora týče. O dost horší to už je s ”gore
  efekty” kdy jde vidět, že ukouslé končetiny jsou jen umělé kýče. Dnešní
  generace se mu nejspíš vysměje a bude pro ně odpadní záležitostí, ale
  když jsem tenhle film viděl před patnácti roky poprvé na staré VHSce,
  tak jsem se u něj málem po….

Nový komentář