Alien: Resurrection (1997)


Český název: Vetřelec: Vzkříšení
Režie: Jean-Pierre Jeunet
Rok výroby: 1997
Délka: 109 min
Země: USA

Hrají:
Sigourney Weaver … (Ellen Ripley)
Winona Ryder … (Annalee Call)
Dominique Pinon … (Vriess)
Ron Perlman … (Johner)
Gary Dourdan … (Christie)
Michael Wincott … (Frank Elgyn)
Kim Flowers … (Sabra Hillard)
Dan Hedaya … (gen. Martin Perez)
…a další

 

Ellen Ripleyová se probouzí po 200 letech opět k životu. Vědci se rozhodli, že jí opět sestaví a naklonují a s ní i smrtonosný druh Vetřelce. Znovuvzkříšená důstojnice je však pouhou kopií člověka. Její krev je sice červená, ale stejně žravá jako kyselina jejich “dětí”. Je nadprůměrně silná a odolná, a svým čichem dokáže rozpoznat, kde se její potomci nacházejí a na co právě myslí. Jejímu varování se opět rozliční páni vysmějí, ale Ripleyová už ví, že Vetřelci chystají svým držitelům hroznou pomstu. Všechny paluby kosmické lodi se tak měmí v děsivý labyrint, ze kterého není úniku…

Hlavní věcí, která již ze čtvrtého Vetřelce dělá zajímavý snímek, je fakt, že se jedná o akci, scifi a horor dohromady. Žánrově se však nedrží ani jednoho z nich. Výprava je naprosto nepředvídatelná (samozřejmě kromě úniku z lodi v záchranném modulu) a postupem času se dostane i na několik poměrně šokujících scén (kdo by předpokládal soulož člověka s vetřelcem). Za dobrou práci také považuji i vykreslení Ripleyové jako tajemné postavy, která jakoby nestojí na žádné straně a její chování je přinejmenším podivné.

Sigourney Weaver si zjevně roli hrdinky užila a při honoráři nad 10 milionů dolarů se není čemu divit. Do toho všeho nám super hláškuje Ron Perlman (známý z filmu Nepřítel před branami, Blade 2 nebo Hellboy) a překvapí nás i mladičká Winona Ryderová.

Hodnocení8
Vetřelec: Vzkříšení je zajímavá podívaná, ale někomu se může zdát jako nadbytečná kaše, která jen rozbourala původní trilogii. Inu je to jen na vás, ale hodnocení je i tak poměrně dobré.
80%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

15 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:58

  Na způsob jakým dokázali Ridley Scott a James Cameron rozehrát jedinečnou emoci s mistrovskou formou paradoxně právě jednoduchosti, ale zároveň v dokonalosti filmu, kdy otevřeli prostor sci-fi k tomu, že prožitek z něj nestárne ani o vteřinu ani po desítkách let – hrůza a panika jaké jsou zachyceny v čiré a virtuózní podobě: tu J-Pierre Jeunet nedokázal udržet geniálnost tak vysoko. Ale dokázal se velmi přiblížit. Má výborné nápady a skvělou režii. I když je divák "rozmazlen" s prostředí jedinečné podívané s prvních dvou dílů, RESURRECTION ho bude velmi bavit !

 2. Solo 30 srpna 2011 v 15:08

  Tak tohle je bezesporu nejslabší díl celé série.
  Kvalita hereckých výkonů i samotné atmosféry šla směrem dolů, ale i tak nemůžu
  říci, že bych si zde nenašel několik světlejších okamžiků. Dlouhou dobu jsem
  říkal, že trojka je ještě horší, ale nedávno jsem změnil názor (po shlédnutí
  prodloužené verze). Zde už jde o fantasmagorii tvůrců a jejich zbožné přání
  oživit Vetřelce i Ripleyovou se jim moc nepovedlo. Nelze si však nevšimnout
  jisté morbidnosti, která místy skutečně zafungovala a udržela přijatelnost
  snímku v rámci průměru. 55%

 3. Xenomorph 13 ledna 2010 v 08:06

   a je to tu drazí přátelé…..důkaz toho, jak by neměla dopadat pokračování snémků, jejichž úkolem bylo pobavit a poděsit.Ano, je pravda, že u tohoto snímku jsem byl vyděšený až běda…bylo to ale způsobeno naprostým sprzněním tak báječných bijáků, jakými Alien, Aliens, Alien3 jsou….celá tmná atmosféra výše zmiňovaných snímků je ta tam jako mávnutím kouzelného proutku…leč v tomto případě byl onen kouzelník spíše černokněžník!!!! Z kina jsem odcházel maximálně zklamán, neboť má natěšenost z návratu Ellen a jejích slintajících kámošů byla provázena představou, že se tak stane ve velkém….stalo…ale ve velkém průseru. Ono zavrhnout čtvrtý díl zcela nejde….dívat se na to dalo…ale první závan toho, že není něco v pořádku přišel při prvním vtipu….odlehčit tak napjatou atmosféru po dobře udělaných titulcích se povedlo a bylo jasno, kam celý film bude směřovat…banda rádoby drsňáků s tak trapnými hláškami…ou jeeee…. abych nebyl zcela negativní, vyskytlo se ve filmu pár výjimečně kvalitních momentů, které ale film nezachránily…..velký potenciál tak byl promarněn a nám nezbývá, než zatlačit slzu a poděkovat triu Scott, Cameron, Fincher za to, co po nich zůstalo 🙂 dávám 60% a to jenom pro bezvadný titulky a pár dobrých momentů 😉

 4. Dawee 15 dubna 2008 v 10:55

   Tak já to trošku zhrnu dohromady. První Vetřelec byl totální hit. Úžasný film s tajemnena napětím. 100%. Druhý díl byl také slušný sice chybělo tajemno,ale vystřídala ho docela slušná akce. 100%. Třetí díl byl pěkně podělaný téměř se na něj nedalo koukat a plešatá  Replayová byla příšerná. 50%. Čtvrtý film  se vrátil k toršku tajemnějšímu nádechu a taky k akci, byl vcelku povedený, ale nebylo to už ono. 90%.  Co dodat, celá vetřelčí sága je upoutávající, ale třetí díl by vůbec nemusel být. Moje celkové hodnocení je tedy pro vetřelce 90%. Což si myslím zaslouží potlesk.

 5. zaba88 2 února 2007 v 22:30

  Tvorcovia mali prestat natacat pokracovania po Votrelcovi dvojke. Potom to islo len k horsiemu. Pocula som, ze sa ma natacat aj petka, ale ze je malo financii. Dufam, ze ziadne peniaze nezozenu, lebo to uz by bolo na aj na chudaka Aliena moc. Tato stvorka bola hovadina. Akurat sa mi pacili tie nepodarene klony Ripleyovej a jeden vojak.

 6. Aslan 30 ledna 2007 v 18:43

   Druhý nejhorší film ze série, chybělo tu tajemno prvních dvou
  dílů k tomu špatné digitální efekty a přehršel věčinou stupidních
  akčních scén. Pár originálních nápadů ( nový druh vetřelce považující
  za svou matku Ripleyovou ). Ale jinak jen nic neříkající slátanina
  která je spíš než skvělím zakončením série odporným parazitem který
  definitivně pohřbil mou oblíbenou sérii.

Nový komentář