Alien: Covenant (2017)


Český název: Vetřelec: Covenant
Režie: Ridley Scott
Rok výroby: 2017
Délka: 122 min
Země: UK / Austrálie / USA / Kanada / Nový Zéland
Alternativní názvy: Prometheus 2 / Alien: Paradise Lost

Hrají:
Michael Fassbender … (David/Walter)
Katherine Waterston … (Daniels)
Billy Crudup … (Oram)
Danny McBride … (Tennessee)
Demián Bichir … (Lope)
… a další

 

Ridley Scott se opět vrátil ke svému děťátku a nabízí další prequel osvětlující jeho vznik. Vetřelec: Covenant (název kolonizační lodi) se odehrává 10 let po Prometheovi, tedy po událostech, které přežili jen android David a doktorka Shaw. Kde skončil jejich výlet? Vesmírem plující Covenant s malou posádkou, ale cenným nákladem (stovky hibernujících lidí pro nový svět), má technické potíže a rozhodne se přistát o něco dříve a blíže – na příhodně vypadající planetu, kde najdou i ztroskotavšího Davida. Oba příběhy se tak propojí.

Jestliže vás u Promethea vyváděli z míry filozofující androidi a vědci plní vznešených otázek a témat, budete i zde zklamáni. Už v první scéně se skládá pocta umění, myšlenky se zaobírají vztahem stvořitel – stvoření a hudební vložkou je “Vstup bohů do Valhally” Richarda Wagnera. Z Promethea víme, že David není úplně pozitivní android a výměny názorů s jeho modifikovanou verzí jménem Walter působí mírně mimózně – zvláště když hrají na píšťalku, existenciálně citují literární díla a napodobují lidské polibky.

Na druhou stranu to paradoxně zábavné je, protože o dobře napsané lidské postavy se Ridley Scott opět nemůže opřít. Už u posádky Promethea se hořekovalo na nedostatky v jejich chování a Covenant na tom není lépe. Asi nemá cena zabývat se tím detailněji, protože menší i větší chyby se opravdu táhnou celým filmem a vzbuzují řadu debat. Otazníky a pochybnosti vyvolává nejen posádka, ale i androidi a samotní vetřelci v jakékoliv fázi vývoje.

Přesto to všechno je pro mě Covenant o stupeň atraktivnější než Prometheus. Tam, kde předchozí film měl jen omezené prostředí a záporáky, je nyní mnohem více akce a čvachtavé brutality. Na chybami pošramocenou atmosféru to má blahodárný vliv, takže když se dojemně vyklube vetřelec před zraky svého tvůrce, když si tvůrci oplzle zahrají s osudem Shaw nebo když velkolepě zahubí tajemné obyvatele planety (o kterých se ale jinak nedozvíte nic), srdce hororového fandy pookřeje.

Záhadou je pro mě hudba. V několika scénách mi přišla výborná, poněvadž variuje prvky Goldsmithe (Alien), jinak je ovšem nepříliš výrazná. Naopak se mi poměrně zamlouval depresivní závěr (i o něm by se ovšem dalo spekulovat) se zajímavou vyhlídkou na další díl.

Hodnocení6
Vetřelec: Covenant má kvalitou blíže k Prometheovi než k původní tetralogii. Pokud jste na tuto hru ochotni přistoupit, čeká vás schůdná jednohubka.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář