Alien (1979)


Český název: Vetřelec
Režie: Ridley Scott
Rok výroby: 1979
Délka: 117 min
Země: USA

Hrají:
Tom Skerritt … (Dallas)
Sigourney Weaver … (Ripleyová)
Veronica Cartwright … (Lambertová)
Harry Dean Stanton … (Brett)
John Hurt … (Kane)
Ian Holm … (Ash)
Yaphet Kotto … (Parker)

 

Posádka vesmírné lodi Nostromo se vrací na planetu Zemi. Během spánku je však probuzena voláním o pomoc z nedaleké a neznámé planety. Kapitán Dallas a dva členové posádky oblékají skafandry a vydávají se vstříc neznámé planetě. Naleznou ztroskotanou loď a podle všeho zde není žádný život. Podivným nálezem jsou jakési vajíčka. Jeden z průzkumníků – Kane – se k jednomu z vajíček přiblíží …. a hups, na přilbu se mu přisaje organismus s chapadly a Kane omdlí. Návrat zpět na palubu Nostroma není jednoduchý. Ellen Ripleyová odmítá vpustit neznámý organismus dovnitř. Avšak Ash, jenž byl pověřen velením, dveře otevře… Posádka se pokouší operativně odstranit věc z Kaneova obličeje, ten však sám odpadne. Kane se probudí…zdá se, že vše je v pořádku.

Při jídle se Kanovi udělá špatně, začne se dusit a padá na záda na stůl. Z hrudníku se mu začne něco dobývat ven … a za pár vteřin se Kaneův hrudník trhá a vetřelec je na světě a ihned mizí kdesi v prostorách lodi. Kane je mrtvý a vetřelec je na palubě. Posádce nezbývá nic jiného, než nezvaného návštěvníka chytit. Netuší však, že původně malý tvor brzy dorůstá do mnohem větších rozměrů a je z něj stroj na zabíjení…

Vetřelec nabízí strhující podívanou, vyplněnou napětím a hlavně skutečností, na níž je postaven jeho úspěch – a sice, že mimozemský tvor, který má místo krve kyselinu, je v průběhu filmu vidět co nejméně. A v celé své “kráse” se ukazuje až v závěrečném souboji v záchraném modulu proti Ellen Ripleyové.

Hodnocení10
Děj je zajímavě podbarven efektními zvuky, ať už je to spílání větru nebo chod všemožných strojů na palubě lodi. Když něco slyšíme, je jasné, že nikomu nic nehrozí, když vše zmlkne, bude zaručeně o jednoho člena posádky méně. Jerry Goldsmith si za svůj počin odnesl Zlatý Glóbus. Stejně kladně lze ohodnotit i práci na vizuálních efektech. Realizační tým za ně získal sošku Oscara.
100%

Sdílejte článek

32 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. pan Hnědý 4 prosince 2013 v 10:56

  Vzácné dílo, které vzniklo daleko před TERMINÁTOREM, nebo MATRIXEM a Scottova geniální režie se přiblížila do dnešní Sci-Fi doby, i když mu chyběly velké peníze i zkušenosti, přesto dokázal vytvořit tísnivě mrazivý strach zákrytu neviditelnosti v geniálně sofistikované imerzi s perfektními efekty. VETŘELEC je důmyslně propracovaný snímek do nejmenšího detailu. V roce 1979 spadla mince na velmi dobrou stranu pro Scotta – VETŘELEC se stal nesmazatelnou stopou v Sci-Fi žánru, který nás bude stále uchvacovat. VETŘELEC má dokonale vybudovanou ATMOSFÉRU v šíleném vesmírném tichu s tučně zapsaným písmem ve světové kinematografii. Navždy!

 2. Solo 30 srpna 2011 v 14:13

  Dnes už ve mně tohle legendární dílo nebudí takovou
  hrůzu jako v dětství, ale vždycky si jej pustím rád znovu. Ridley Scott
  však dokázal natočit film, který dodnes obdivuje spousta lidí a i generace mého
  otce o něm mluví jako o jednom z nejlepších filmů (scifi-hororů) jaké kdy
  viděli. Mě osobně se sice víc líbí dvojka, ale ani zde nemohu dát jiné než
  nadprůměrné hodnocení. Nejvíce mě okouzlila asi samotná atmosféra a skvělý
  Jerryho hudební doprovod. Herecké výkony jsou samozřejmě taky až na pár výjimek
  hodně solidní, ale kdyby nebylo oné děsivé atmosféry u které jsem se tehdy
  málem p… a cvakajících zubů, tak by to ve mně asi nezanechalo takové pocity.
   

Nový komentář