Alien (1979)


Český název: Vetřelec
Režie: Ridley Scott
Rok výroby: 1979
Délka: 117 min
Země: USA / Velká Británie

Hrají:
Sigourney Weaver … (Ripley)
Ian Holm … (Ash)
Tom Skerritt … (Dallas)
Veronica Cartwright … (Lambert)
Yaphet Kotto … (Parker)
John Hurt … (Kane)
… a další

 

Vesmírná dopravní loď Nostromo zachytí při svém návratu na Zemi neznámý signál. Palubní počítač předčasně probudí posádku ze spánku a ta zjišťuje, že je Matka zanesla ke vzdálené pusté planetě. Kapitán Dallas se společně se dvěma členy posádky vydávají na průzkum a objeví havarované kosmické plavidlo. V útrobách naleznou podivnou líheň vajec. Z jednoho se náhle vylíhne podivný tvor, který se přisaje na helmu astronauta Kanea. I přes jasné porušení bezpečnostních předpisů a námitek Ripleyové je postižený přenesen na palubu lodi.

Zde se jim tvora nedaří odstranit z Kaneovy tváře, ale po nějaké době sám odpadne. Zdá se, že je vše v pořádku, Kane opět komunikuje, ale během společné večeře se mu udělá špatně a z hrudníku mu vyleze neznámý mimozemský organismus, který zmizí v útrobách lodi. Propuká panika, ale členům posádky nezbývá nic jiného než se pokusit podivného vetřelce odchytit. Brzy však pochopí, že je tento protivník nad jejich síly a počet členů posádky se začne zmenšovat. Uprostřed vesmíru se rozhoří zoufalý boj o přežití…

První i druhý díl patří k mým TOP 10 filmům. Když jsem tuto kultovní záležitost viděl jako malé dítě poprvé, byl jsem z ní stejně jako z Predátora, Jaws nebo Orcy doslova podělaný strachy. Dnes už to sice beru dost s nadhledem, ale nostalgie stejně nikdy nezmizí. Ridley Scott dokázal i s nevelkým rozpočtem natočit téměř dokonalou nervy drásající podívanou s ponurou (místy neskutečně klaustrofobickou) atmosférou, přemírou napětí, báječnou hudbou a nezapomenutelnými scénami/ hláškami. Všechno tohle do sebe pěkně zapadlo a k tomu musím samozřejmě připočítat solidní herecké výkony.

Je sice pravda, že dnes už mě poněkud pomalé počáteční tempo trochu vadilo, ale jako malý jsem se zatajeným dechem doslova žral každou minutu. Dnes už si film užívám hlavně od chvíle, kdy se vyklube ten malý bastard. I teď se mi při zvuku cvakajících čelistí ježí chlupy na ruce. Houstnoucí atmosféra přinesla i velice dobré speciální efekty a maska samotného Vetřelce byla naprosto dokonalá. Však se také tento snímek může pyšnit titulem Oscarový kousek. Jerryho neskutečná hudba pak dostala Zlatý Glób. Bylo až neskutečné, jak si celý tým dokázal vyhrát se všemi detaily a připravit tak pro diváky nezapomenutelnou podívanou.

Postava Ellen Ripleyové byla pro Sigourney Weaver ušitá na míru a získala si srdce nejednoho diváka. A to vlastně ani nebyla první režisérovou volbou. Ještě že jí dal Ridley Scott přednost před tím zástupem jiných hereček, protože bez ní bych si prostě nedokázal celou sérii vůbec představit. A myslím, že nejsem sám!

Hodnocení9
Nezbývá mi nic jiného – no vlastně s radostí musím udělit vysoce nadprůměrné hodnocení, protože tohle je moje srdcovka. Je ovšem pravda, že plných 100% tomu nedám, protože dvojka je pro mne ještě o fous lepší.
90%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář