Alice Cooper: The Nightmare (1975)


Režie: Jørn Winther
Rok výroby: 1975
Délka: 66 min
Země: USA

Hrají:
Alice Cooper … (Steven)
Vincent Price … („The Spirit of the Nightmare”)
Linda Googh … (Cold Ethyl)
Sheryl Cooper … (tanečnice)
… a další

 

Steven usíná. Prožívá strašlivou noční můru, v niž se setkává s její ztělesněnou duší. Tento vládce špatných snů se stává jeho průvodcem. Zpočátku z něho má Steven legraci, ale postupně zjišťuje, že s ním žádná není a že jeho slova o tom, že z této noční můry neexistuje úniku, budou zřejmě pravdivá.

Jedná se o televizní film natočený pro doplnění a podporu alba Welcome To My Nightmare Alice Coopera z roku 1975. To je, jak známo, rockový zpěvák. Proto nelze od tohoto počinu očekávat žádné plnohodnotné hororové dílo, nýbrž zcela regulérní hudební film s děsuplným námětem.

Děj pochopí divák velice rychle. Tedy děj… Veškerou náplní filmu je sled písní z dané desky a několik proložek v podobě dialogů Stevena a jeho průvodce. Nejedná se však o obyčejné videoklipy, nalepené na sebe v obrazově nepřehlednou mozaiku. Naopak. Zadívá-li se divák pozorně a zaposlouchá-li se do textů, zjistí, že je mu nabídnut poměrně propracovaný celek znepokojivého tématu.

Jasná dějová linie je jedním z velmi malého množství větších pozitiv, která z The Nightmare dýchají na řadového diváka, tj. na toho, kdo není fanouškem Alice Coopera nebo komu se nelíbí prezentované songy. Druhým je jednoznačně účinkování Vincenta Price, k čemuž lze přičíst i humorný podtón několika scén včetně vlastních dialogů. Perličkou a důkazem Cooperova smyslu pro humor je skutečnost, že vedle Stevenovy postele visí obraz s motivem desky, k niž je snímek natočen. Oba herci, protože kromě Coopera a Price zde nikdo další nehraje v původním smyslu tohoto slova, vystupují viditelně s nadhledem a teatrální (kupodivu) lehkostí. Zbytek je přehlídkou umělých a jednoduchých rekvizit (které každý, kdo nepochopí smysl filmu, počastuje výsměchem), téměř žádné filmové hororové atmosféry, tance. Zkrátka toho, co lze v poněkud živější formě vidět např. na záznamu živáku Welcome To My Nightmare.

Fanoušci Coopera film přijmou s uznáním a pokynutím. Jistě si povšimnou, že řazení skladeb bylo upraveno, stejně tak byla přidána píseň ze staršího alba z roku 1971 Love It To Death. Uvidí svého oblíbence přesně tak, jak chtějí. Pravda, film je v jisté rovině trochu suchý, zvláště v porovnání s uvedeným záznamem koncertu, ale pořád je to víceméně ta one man show, kterou se Cooper předvádí na svých koncertních šňůrách, respektive kterou představil na turné k Welcome To My Nightmare. Rozdílem je, že zde není vidět nikdo z muzikantů, takže se daný materiál tváří více jako obyčejný film.

 

Seznam skladeb:

 1. Welcome To My Nightmare
 2. Devils Food
 3. Some Folks
 4. Only Women Bleed
 5. Cold Ethyl
 6. The Black Widow
 7. Years Ago
 8. Department of Youth
 9. Years Ago
 10. Steven
 11. The Awakening
 12. Ballad of Dwight Fry
 13. Escape
 14. The Awakening

 

Hodnocení6
The Nightmare je obrazový doplněk toho, co lze slyšet na albu Welcome To My Nightmare. Pro běžného diváka nemá moc velkou cenu (do 40%), ale pro fandu zásadní (od 80%). Volím zlatý střed mezi oběma, z nichž se zcela otevřeně hlásím k druhému.
60%

Sdílejte článek

 1. Solo 13 července 2011 v 11:53

   Ke každé písní z alba je zde natočená strašidelná scénka plná
  nejkurióznějších rekvizit a choreografií. Jelikož je Alice velkým fandou
  hororového žánru, nese se většina děje právě v tomto duchu. Atmosféra a
  samotná hudba mnohdy vytvoří neskutečný požitek, který si všichni
  fandové jistě vychutnají dosyta. Samozřejmě zde nesmí chybět ani svěrací
  kazajka, bez které se kontroverzní zpěvák nikdy neobejde. 70%

Nový komentář