Abraham Lincoln: Vampire Slayer (2012)


Český název: Abraham Lincoln: Lovec upírů
Režie: Timur Bekmambetov
Rok výroby: 2012
Délka: 105 min
Země: USA

Hrají:
Benjamin Walker … (Abraham Lincoln)
Dominic Cooper … (Henry Sturges)
Mary Elizabeth Winstead … (Mary Todd Licoln)
Anthony MacKie … (Will Johnson)
Rufus Sewell … (Adam)
Jimmi Simpson … (Joshua Speed)
…a další

 

Těšili jste někdy na guilty pleasure? Tímto pojmem označujeme zdánlivě blbé snímky, které si ale i skrze svou druhořadost dokáží najít místo v diváckých srdcích. Patronem tohoto „subžánru“ jest pro mne Arnoldovo Komando, z hororů uvedu třeba Rodriguezovu Planet Terror (ten lepší výplach z projektu Grindhouse). Když si teda uvědomíte, že budete sledovat amerického prezidenta, kterak redukuje stavy upírů, kteří koexistují s lidmi, tušíte, že to bude blbost. Otázkou zůstává, jestli zábavná…

Ruský export Timur Bekmambetov v Hollywoodu zazářil svým akčňákem Wanted (2008), v němž Angelina Jolie střílela za roh a tvářila se u toho drsně. Snímek vydělal a celkem se i líbil, protože splňoval atributy zábavné demence, tedy guilty pleasure. Výběr režiséra se tedy zdál být v naprostém pořádku, kdo jiný by přece měl vyprávět pseudohistorii o významném státníkovi USA než ruský šílenec, který si z něj může dělat prdel bez toho, aby ho dostihly „patriotické“ výčitky?

Jenže Timur se utrhnout tentokrát moc nedokázal (nebo ani nemohl, což nám ale může být stejně úplně jedno). Zadání totiž znělo jinak – našroubovat upírstvo na jinak celkem seriózní Lincolnovu biografii. V praxi to ovšem znamená neřešitelnou situaci, protože sledujete naprostý střet dvou poloh, které do sebe naráží, vytlačují se, ničí atmosféru a bohužel dělají z výsledného díla paskvil. Jakoby vznikly dva odlišné kusy, které se někdo pokusil prodat jako cool celek. Nu, nevyšlo to.

Jak mám vnímat scény, v nichž Lincoln hrdě hovoří o rovnoprávnosti, svobodě a právu, když za pár chvil skáče na digitálních ořích v přepálené honičce nebo ve slow-motionu odpravuje krvesaje svou postříbřenou sekerou?! Nejde mi to. Všechno se tu navíc bere smrtelně vážně, ale o tom se už rozepisovat nebudu, protože o problémech s nadhledem u béček se zmiňuji ve svých posledních článcích až příliš často. Pár zábavných momentek Abraham sice ukáže (třeba likvidace upíra za pomoci dmychadla), v moři nudy je to však jen malá vlnka nesplněných příslibů.

Nezdál se mi bohužel ani casting. Někteří snad mohou být spokojeni s tím, že si Lincoln zachoval „svou tvář“, ale každopádně ho hraje Benjamin Walker a to pro mě není ten správný hrdina. Vzhledem k celkové rozpolcenosti filmu to nemusí být jen jeho chyba. Jenže ani ostatní tváře nejsou zrovna zajímavé (snad s výjimkou Henryho), tedy pokud vás zrovna nerajcují drobné rtíky Mary, Lincolnovy ženy. O hlavním padouchovi raději nemluvě.

Nudná akce, slabé postavy, podivné zvraty, oslí můstky a přepálená stopáž. Tohle mělo být guilty pleasure se vším všudy, pořádné béčko, protože ti co chtějí serióznost, dostanou tento rok (určitě na x oscarů nominovaného) Lincolna Stevena Spielberga. Já jsem však chtěl především toho drsného LOVCE, co je v názvu. Uznale smeknout jeho typickým vysokým kloboukem proto může jen fanklub alternativní historie, popřípadě příznivci konspiračních teorií.

Hodnocení3
Co tedy Abraham Lincoln: Lovec upírů nabízí? Špatným uchopením jen smrtelně branou báchorku o upírech a s tím spojenou (bohužel) mizernou hororovou atmosférou a v druhé řadě průměrný patos v historickém snímku, který si však kvůli složce první stejně neužijete.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář