A Quiet Place Part II (2020)


Český název: Tiché místo: Část II
Scénář a režie: John Krasinski
Rok výroby: 2020
Délka: 97 min
Země: USA

Hrají:
Emily Blunt … (Evelyn)
Millicent Simmonds … (Regan)
Cillian Murphy … (Emmett)
Noah Jupe … (Marcus)
Djimon Hounsou … (Muž na ostrově)
John Krasinski … (Lee)
… a další

 

Den 1. Táta Lee se jede podívat na baseballový zápas svého syna. Na USA však vzápětí dopadají podivné meteority, z nichž se dostaly na naši planetu krvelačné třímetrové kreatury. Nevíme, kdo je poslal, víme jen, že se s nimi nedá smlouvat. Nemají oči, zato velmi přesné uši slídí po všem živém, co udělá sebemenší šramot, který nepatří mezi přirozené zvuky.

Den 474. Ocitáme se – již bez otce – krátce po událostech prvního Tichého místa (A Quiet Place, 2018). Evelyn se se svými třemi dětmi snaží v novém světě přežít. Po jednom útoku nalézají útočiště u svého bývalého souseda Emmeta. Hluchá dcera Regan objeví frekvenci s písničkou, o níž je přesvědčená, že je signálem vedoucím na bezpečný ostrov. Ale je to pravda? A je skutečně tak bezpečný?

Invaze „šmejdů z vesmíru“ může mít mnoho podob – Tiché místo mi je svou premisou „rodinného survivalu“ mnohem bližší než všechny ty popkornové výplachy. Jde o hlavně o postavy a na těch mi tady záleží tak nějak víc. Hlavně Evelyn v podání skvělé Emily Blunt táhne snímek kupředu, novým mužským hrdinou je pak osvědčený Cillian Murphy. Ani děti neobtěžují.

Naopak vadí jistá nalinkovanost. Režisér Krasinski je určitě schopný realizátor – úvodní masakr potěší, nechybí pěkná práce se zvukem, vrcholem jsou koláže nervy drásajících scén – bohužel Krasinski scenárista už si musí pomáhat berličkami. Aby například roztrhal rodinu na tři lokace, vymyslí útěk dcery. Aby měl tři různé napínavé scény, nechává syna prohledávat cizí objekt (a to v noci!). Někdy by prostě logika bodla.

A nejde jen o to. Každá druhá hloupost se dnes prezentuje na ploše přes dvě hodiny a tady je vše jako z rychlíku. Je sice výborné, že i druhé Tiché místo má spád a spolknete ho jako malinu, některé situace by si ovšem žádaly důkladnější odpovědi (chování lidí z přístavu, absence ochrany na ostrově atd.). Jde to dokonce tak daleko, že postavy se ani neseznámí, a tak je herec Djimon Hounsou označen v titulcích jen coby „muž na ostrově“.

Další nevýhodou je rating PG13. Nálety, při nichž se kosí civilní obyvatelstvo po desítkách, bez krve tak úplně nevyniknou.

Hodnocení6.5
Tiché místo: Část II je přesto solidním pokračováním a pokud se vám líbila jednička, příliš zklamáni nebudete. Tento svět nám může i v dalších kapitolách připravit mrazivé zážitky. Já u toho budu.
65%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. sarka-sharkamellita-jandova 15 ledna 2022 v 09:33

    Dvojku jsem stejně jako jedničku viděla v kině. Nadšení z prvního dílu mě postupem opustilo a když jsem ho loni viděla znovu, tak jsem jen vrtěla hlavou nad řadou nelogičností a musela jsem změnit i hodnocení na csfd 😀 U druhého dílu, který byl několikrát odložen, jsem se očekávání snažila držet nízko, byť jsem byla samozřejmě zvědavá.

    Verdikt?

    Musím říct, že se mi dvojka líbila mnohem víc. Sice jsem ju viděla jen jednou (a to na začátku července), ale dlouhou dobu to byl pro mě wow efekt, který byl umocněn o to víc, že jsme byly v kinosále jen já a kamarádka, takže jsme mohly popustit uzdu emocím a postavám tzv. radit 😀 A nahlas komentovat, což je samozřejmě něco, co prostě nedělám (a kdo v kině mluví, je pro mě barbar).
    No, měla bych si film znovu pustit, a zjistit tak, jestli bych změnila hodnocení. Teď bych dala tak cca 90 % 😀

Nový komentář