30 Days of Night: Dark Days (2010)


Český název: 30 dní dlouhá noc: Doba temna
Režie: Ben Ketai
Rok výroby: 2010
Délka: 92 min
Země: USA

Hrají:
Kiele Sanchez … (Stella)
Chris Coiro … (Paul)
Mia Kirschner … (Lilith)
Ben Cotton … (Dane)
Diora Baird … (Amber)
…a další

 

David Slade a jeho 30 dní dlouhá noc byli příjemným hororovým překvapením roku 2007. Nyní se na trhu objevilo jeho video pokračování, které přímo na jedničku navazuje. Jinak je to však úplně jiný film – dusný horor vystřídala akční vložka. Nejen proto je však dvojka zklamání.

 Přeživší Stella se snaží přesvědčit svět, že existují upíři. Její snahu však sabotují jednak krvesajci samotní a jednak osoby z vyšších míst. Když všechno úsilí vyjde vniveč, kontaktuje jí skupina lidí s podobnými osudy, každý ztratil díky upírům nějakého toho známého, která je rozhodnuta skoncovat s nimi a to tak, že zničí jejich královnu. K tomuto plánu přidá pomocnou ruku i jeden zběh z nepřátelské strany.

 Aby však bylo jasno, celý příběh se odehrává v ulicích měst, takže na polární temnotu tentokrát zapoměňte. Atmosféru vystřídali zbraně, což ale není ani důvod k jásotu u akčněji naladěných diváků. Filmy, které putují rovnou na videotrh totiž neoplývají zrovna štědrým rozpočtem, takže těch demolicí a přestřelek si příliš neužijete. 30 dní dlouhá noc 2 ani s tím málem neumí zacházet – je to pouze rutina bez nápadu, kterou jste viděli už stokrát.

 Odklonu do akčnější roviny jsem zpočátku příliš nerozuměl (vždycky je přece levnější natáčet „bubu” scény než ničit kulisy), posléze mi to však docvaklo. Režisér Ben Ketai, který doposud nenatočil prakticky nic, totiž nedokáže napětí ani na sekundu vytvořit, což je u hororu opravdu umění. Ani jedna hrůzu nahánějící scéna, ani nějaká obyčejná lekačka, nic coby fanouška žánru alespoň trochu uspokojilo či „propleskalo” z natahované nudy.

 Nepolepšíte si ani s herci, což však tolik nevadí. Náhrada za Melissu George má jméno Kiele Sanchez a vidět jste ji mohli ve vedlejší roli v nedávném Dokonalém úniku (2009). Tady tedy dostala úlohu hlavní. Nutno dodat, že její prkennost je opavdu dokonalá a neuvěříte jí vůbec nic – na druhou stranu je divák oproti serióznějším herečkám odměněn jednou lechtivější scénkou.

 Ta však bohužel není natolik výrazná, aby zakryla všechny osudové chyby, bez kterých by byla Doba temna alespoň průměrný zážitek. Jedná se především o šílené lapsy, kdy údajně zkušená jednotka bojovníků bojuje s upíry asi jako banda opilích paintballistů a navíc jsou ještě naprosto psychicky labilní, v závěrečném duelu by nelogičnosti vydaly za celý článek. Plus si k tomu přidejte zmatečný střih, matného záporáka a fakt, že ani ty pitomé masky se nepovedly (holohlavému komparsu stačilo nasypat na hlavu pár pytlů s moukou) a máte to hotovo.

Hodnocení2
Proč nedávám nulu? Začátek ještě vypadá slibně - je doplněn i o záběry z jedničky, najde se zde pár (skutečně jenom pár) gore efektů a celkem zajímavě je pojat konec. Pokud však chcete zažít větší porci napětí než je zde, stačí večer zastrčit sousedovi do zvonku sirku.
20%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

 1. Solo 18 května 2011 v 16:16

  Slabé pokračování hodně dobré upířiny, které raději ani
  nemělo vzniknout. Hlavní příčinou neúspěchu není ani tak nová herečka v hlavní
  roli ( ta předvedla alespoň průměrný výkon), ale především tragický scénář,
  špatný režisér a absolutní ztráta napětí. „Nevěděl jsem, že na upíry stačí
  normální kulky, že se můžou znovu…“ Spíš než horor natočili tvůrci podprůměrnou
  a hlavně nepovedenou rádoby strašidelnou komedii. I tak se mi tu však několik
  věcí líbilo – leč na průměrné hodnocení to nestačí!

   

 2. Boxhead411 14 února 2011 v 23:02

   Hmm co na to říct ? Asi budu mluvit slušne . Kurva to byla ale sračka ! Já jsem vždy co se týka hodnocení filmu opravdu dobrosrdečný ale tohle fakt nešlo . Film 30 dni dlouhá noc z 2007 byl jedním z nejlepších filmú co jsem za poslední dobu viděl . Tahleta dvojka byl buť jenom laciný pokus natočiť dobré pokračování nebo chtěli jenom ťežiť z výborné jedničky kvúli dalším penezúm .  Tenhle film mne naštval . To co mne obravdu štvalo byly napr. postavy . Ti tři kteří se chtěli pomstít dělali drsňáki ale když přišli do upířiho hnízda tak se chovali jak malé deti a ješte k tomu pitomé . Bylo trapné jak na míste začala Amber panikařit . A ano bylo to kvúli tobě ! Hororové prvky z jedničky zmizeli . Rozhovory za moc nestály a nelogika postav byla do očí a rozčilovala mne . Ne ne tohle byl opravdu špatný film . 30% Tohle není poprvé co někdo natočí dobrý film který má uspěch tak jen kvôli peňezúm udělají debilné pokračování . Proč to dělají když to bude stejně sračka která nic moc nezarobí ?

Nový komentář