30 Days of Night (2007)


Český název: 30 dní dlouhá noc
Režie: David Slade
Rok výroby: 2007
Délka: 113 min
Země: Nový Zéland / USA

Hrají:
Josh Hartnett … (Sheriff Eben Oleson)
Melissa George … (Stella Oleson)
Danny Huston … (Marlow)
Ben Foster … (The Stranger)
Mark Boone Junior … (Beau Brower)
Mark Rendall … (Jake Oleson)
Amber Sainsbury … (Denise)
…a další

 

Být mužem zákona na nejodlehlejším cípu Aljašky není určitě žádná legrace. Populace sice není bůhvíjak rozlehlá, ale neustupující zima jim trochu leze na mozek, zvláště když ani v restauraci nedostanete nic čerstvého. Navíc se blíží tma, dlouhá tma. Jako každým rokem, i letos dojde k zatmění slunce po dobu 30 dní. Šerifa (Josh Harnett) ještě k tomu sužuje jeho přítelkyně Stella (Melissa George), která uvažuje o rozchodu a období měsíce tmy hodlá strávit všude, jen ne na polární pustině. To nejhorší ale obyvatele zasněženého městečka teprve čeká. Upíři využijí jejich izolace od okolního světa a vydávají se na lov…

První kladné body získává 30 dní dlouhá noc již v úvodu, protože se na nic nečeká a první jatka přicházejí poměrně brzy (však je taky těžké nacpat celý měsíc do necelých dvou hodin), a to je přesně podle mého gusta. Režisér kráčí jistě už na začátku, kdy divák trošku blíže poznává promrzlé obyvatele a některé jejich nástroje, např. lisovač odpadů nebo sněžný truck zakončený velkou řetězovou pilou (nejen hororový fajnšmekr pozná, jak bude právě s těmito stroji naloženo). Masakr přichází záhy a nevelká populace se tak smrskne do jednoho houfu přeživších, kteří si musejí do prvního slunečného dne vytrpět peklo. Vůdcem této party je samozřejmě šerif Eben, který o tomto městečku ví snad všechno a umí se vůbec nejlépe ohánět (např. sekerou, jak vám předvede). Skupina mění své pozice (potřebuje jídlo, léky apod.) a každý přesun může znamenat ztrátu jednoho či více členů.

Po technické stránce není filmu co vytknout. Upíří masky jsou možná trošku staromodní, ale o to více děsivé a tvůrci nezapomněli na nějakou tu lahůdku (mě osobně se velmi líbil “ptačí” přelet nad městečkem, kde právě vypukla apokalypsa). Všude lítají spršky krve, usekávají se hlavy tupou sekyrou a ruku rozdrtí nabroušené válce. 30 dní dlouhá noc je brutální a zdá se, že i výběr herců se vcelku podařil. Josh Hartnett (Pearl Harbor, Černý jestřáb sestřelen…) prochází během filmu solidním vývojem a Melissa George (3:15 zemřeš) z něj udělá toho pravého hrdinu. A režisér se za své dílko rozhodně taky stydět nemusí, protože když už snad ani není nic, čím by diváka překvapil, rychle zabrnká na psychologickou strunu (otec, který povraždí celou svou rodinu, jen aby ji nezabili upíři).

Ač tedy 30 dní dlouhá noc stála pouhých 30 milionů dolarů (z kapsy producenta Sama Raimiho), tváří se dost hrdě. Pochvalu si rovněž zaslouží hudba, která správně graduje. A přece jen to není dokonalý film. Bezchybný scénář trošku kazí přeskakování mezi jednotlivými dny nebo srdceryvný konec, kdy si v sobě prostě musejí najít lásku dva hlavní hrdinové, kteří se v úvodu chtěli rozejít (a to že oba přežijí je jasné již na začátku).

Hodnocení7
Drsný a originální horor, který má grády, nicméně s několika klišé a scénami, které jste viděli už mnohokrát.
70%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

26 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 29 ledna 2010 v 22:48

  Skvělá upířina se vším jak má být. Líbil se mi děj zasazený do malého
  městečka, kde se rozpoutá opravdové peklo. Spousta mrtvol, krev kde se
  podíváš a konečně se upíři zabíjí i jinak než kůlem do srdce, nebo
  svěcenou vodou. Sice mi trošku vadili hyperrychlí nemrtví, ale zase se
  to vynahradilo parádními maskami a nezapomenutelnou atmosférou.
  Doporučuji vidět všem, kteří stále otálí s puštěním!!!

 2. Striga 28 ledna 2008 v 20:19

  No nevím. Přiznám se, že z tohoto vychvalovaného filmu jsem vydržela přesně půlku a když jsem zjistila, že mě čeká ještě jednou tolik, raději jsem to vzdala. Myšlenka velmi velmi zajímavá, ale její zpracování mě těžce zklamalo, alespoň co se týká děje. Nějak mi unikal smysl filmu. Právě ona zmiňovaná klišé, scény, kdy jsme předem mohli bez nejmenší námahy odhadnout, co se stane vzápětí..to mě natolik znudilo, že mě k dalšímu sledování filmu přešla veškerá chuť. Jinak opravdu všechna čest té scéně, jak upír doběhne auto, vyskočí na střechu a začne se dobývat dovnitř, ta byla krásná, to se musí nechat… 🙂

 3. Frenk 14 prosince 2007 v 11:02

  Mě totiž přišlo strašně vyumělkované, kolika nebezpečím se hlavní pár vyhnul a přežil (scéna s převrácením auta apod.) a jak rychle umírali ostatní postavy. Strašně se těším, až se někdo tohoto klišé zbaví, i když je to samozřejmě těžké (zabít jednoho z hrdinů). Jinak dobrej film, kterej ve mě oživil památku na The Thing.

 4. Shark 13 prosince 2007 v 21:06

  Před pěti minutama jsem dokoukal a musím říct, že po hodně hodně dlouhý době, skvělej upírskej film, kterej byl Bladem degradovanej na akční frašku bez hlubšího významu. Josh Harnett opět nezklamal, nevím, ale tenhle herec mně vždycky dostane, ať už hraje v komedii nebo válečným dojáku. škoda že nemůžu tady vyzradit konec, ale opravdu mně překvapil a moc bych ho jako srdceryvný neviděl, protože oběť co hlavní hrdina učinil zhruba dvě hodiny před úsvitem, po přežití třiceti dní ve tmě s upíry byla obrovská a myslim si, že by ji podstoupil pro kohokoliv z těch pár přeživších. Upíři byli skvělí, po dlouhý době zase upíři co nejsou parodie sebe sama…Skvělej film doporučuju.

 5. karkulka 13 prosince 2007 v 15:41

  no snad jen hlavní hrdinové jsou manželé, kteří se spolu chtějí rozvést a nevím jako zamilovaný happyend to nepůsobilo, spíš nakonec jakoby přišlo to porozumění, které se během vtahu vytratilo. upíři byli famozní, líbili se mi jejich masky-já je potkat tak mě trefí, a samozřejmě ta jejich stará upírská nspisovná angličtina to bylo něco-to m bude v hlavě znít ještě dlouho  a scéna, kdy jedne upír neskoutečnou rychlostí dožene auto a mlátí do něj, uf uf nebo když upíři rozhoupají to auto…na tenhle film teda dlouho nezapomenu, konečně pořádný film

Nový komentář