20 Million Miles to Earth (1957)


Český název: 20 milionů mil od Země
Režie: Nathan Juran
Rok výroby: 1957
Délka: 82 min
Země: USA
Alternativní názvy: The Beast from Space / The Giant Ymir

Hrají:
William Hopper … (Robert Calder)
Joan Taylor … (Marisa Leonardo)
Frank Puglia … (Dr Leonadro)
John Zaremba … (Dr. Judson Uhl)
Thomas Browne Henry … (major generál A.D. McIntosh)
… a další

 

Na Zemi se z mise na Venuši vrací raketa. Přistání není nejideálnější, proto se stane, že se do nepovolaných rukou dostane vzorek mimozemského organismu. Zanedlouho se mezi lidmi objeví monstrum, které neustále roste. Dokáže armáda bestii zadržet? A pokud ano, udrží ji na řetězu, aby se nepustila do pustošení ulic Říma?

Příběh zčásti připomíná západní variaci původně japonského tématu o Godzille. Jako takový samozřejmě disponuje demoličním potenciálem, který se snaží využít. Nedochází ani tak k boření staveb, tu a tam odpadne cihla či spadne most. Spíše je kladen důraz na exhibiční klání. Monstrum je nuceno změřit síly s nejsilnějším suchozemským živočichem. Souboj je podán prostřednictvím miniatur a nese se ve stylu bitev pozdějších dobrodružných příběhů o Sindibádovi či Souboje Titánů. Je to náhoda? Nikoli. Všechny uvedené snímky spojuje jméno tvůrce vizuálních efektů Raye Harryhausena.

Stejným způsobem je také příšera zpracována po technické stránce. Je viditelně miniaturní, pohybována střihem, přesto značně vitální, neboť se na ní modelář značně nadřel. Netrpní neduhem umělého kostýmu či nepřesvědčivé plyšové makety. Samotná podoba je v pořádku, s ohledem k době vzniku až neuvěřitelně.

Co se však příliš nepovedlo, byla práce s jeho velikostí v rukách filmařů, což v rámci logického uvažování diváka jistě na chvíli zaměstná. V jednom záběru je příšera obrovská, aby se v dalším zmenšila na velikost slona, který je i tak poněkud větší než je zvykem, načež je mimozemský bojovník opět jako obr. Zmenšil se on, nebo vyrostl slon? Chyb ve velikosti se najde vícero. Přes svoji hrubost naštěstí diváka neznechucují, stejně jako scény zachycující živý záběr smíchaný s děním na plátně v pozadí. Obojí vizuální nešvary pochází z nutnosti (případně nepozornosti), nikoli z tvůrčí hlouposti.

Herecké výkony jsou standardně dobře odvedené. Všimnout si jich je ovšem možné pouze za předpokladu, že se divák zcela oprostí od zvědavosti na příšeru, která spotřebovává velmi mnoho filmového času. Na místě je přirozeně otázka, zda to není už moc velká porce.

 

Hodnocení5
20 Million Miles to Earth je průměrně zajímavý snímek s příjemně pozorovatelným monstrem. Nic víc.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 7 září 2011 v 11:57

   Souhlasím s tím, že jde o lehce nadprůměrný
  monster film, na kterém je asi nejpěknější monstrum z dílny Harryhausena.
  Až na pár debilních triků viz raketa na začátku jsem neměl k filmu téměř
  žádné výhrady. Herecké výkony jsou rovněž docela solidní a je jen škoda, že se
  malý Pepe objevil jen na začátku. Bohužel já na rozdíl od většiny ostatních
  považuji poslední patnáctiminutovku za ne moc vydařenou. Trochu jsem se začal
  při té honičce nudit. Po souboji se slonem to začali tvůrci totiž zbytečně
  natahovat.60%

   

Nový komentář