1408 (2007)


Český název: Pokoj 1408
Režie: Mikael Håfström
Rok výroby: 2007
Délka: 104 min
Země: USA

Hrají:
John Cusack … (Mike Enslin)
Samuel L. Jackson … (Gerald Olin)
Mary McCormack … (Lily Enslin)
Tony Shalhoub … (Sam Farrell)
Jasmine Jessica Anthony … (Katie Enslin)
Len Cariou … (Father)
Isiah Whitlock Jr. … (Engineer)
…a další

 

Spisovatel Mike Enslin neprožívá zrovna dobré období. Nedávno mu zemřela dcera a jeho knihy o hrůzostrašných místech (hřbitovech, domech, hotelů) neslaví moc úspěch. Zrovna jednu takovou dopisuje a pro svou poslední kapitolu si vybírá hotel Delfín v New Yourku. Ve třináctém patře třináctého pokoje jehož čísla 1408 dávají dohromady 13, prý nikdo nepřežije déle než hodinu. I přes naléhání Olina – ředitele hotelu – se v onom pokoji přece jenom ubytuje. Zprvu nic nevypadá hrůzostrašně. Nic nepřipomíná oněch přes 50 záhadných úmrtí, které se tam od roku 1912 staly. Ale jen co digitální hodiny na nočním stolku začnou odpočítávat šedesáti minut je jasné, že tady půjde o život. Od té chvíle si nemůžete být jistý ničím, dokonce ani samotným spisovatelem.

Příběh je jednoduchý a ani nemá žádnou šokovou pointu. Stephen King ho původně psal do své knihy “O psaní: memoáry o řemesle”, jako svůj příklad do ní. Původně ji neměl v úmyslu ani dokončit, ale v průběhu psaní ho tak uchvátila, že ji dopsal během jednoho dne. Pak vyšla v knihách “Krev a kouř” a “Všechno je definitivní”.
Námětu se okamžitě chytili filmaři a jejich dílo už konečně můžete shlédnout v plné své kráse i chybách. Jak už jsem před časem tady psal, celý příběh se točí hlavně v jednom jediném pokoji i kolem něj. Uvnitř se mění teplota, procházejí se tam přízraky, stěny jsou doslova nasáklé krví apod. Postupem času se pokoj jak hodina utíká mění v ruinu.

Herecký výkon Johna Cusacka je bravurní a proměna z vyrovnaného, přímého muže ve shrbenou, vystrašenou trosku je excelentní. Zároveň i vedlejší postavy ukazují své herecké kreace s naprostou dokonalostí a celkový fakt ukázkového hororu kazí jen zbytečně prodlužované scény, jenž jsou někdy až moc přetahované. Na kameru nemám námitky. Hudba mi přijde trefná, ale mohla být i lepší. Co se týče děsivých scén, nevyhnete se v některých místech pocitu, že už jste tohle někde viděli. Že už tohle někde bylo jen v jiném pokoji a jiný čas. Přesto je to zajímavá podívaná se řadou zajímavostí a efektů. Nicméně vyděsí vás? Znalce hororu určitě ne. Je to až příliš průměrné a očekávatelné. Neznalce hororu a mladší ročníky zřejmě ano, protože se zde hraje hodně na efektivní notu, nikoli na dobrý příběh. Přesto tu a tam zasvitne světlo v podobě klaustrofobických pocitů uvěznění v jednom pokoji z něhož nejde utéct. A minimálně za občasné navození tohoto pocitu zvedám palec nahoru.

 

Hodnocení7
Příjemný film, který si však svým natahováním více uškodil, než prospěl. Jsou tam nezapomenutelné momenty, ale ty vyvažuje zbytečně dlouhé nic, kdy například hlavní postava čumí bez cíleně do zdi. Ovšem jako odreagování pro hororové fanoušky je to (jako celek) ideální. Jeden z povedenějších hororů na motivy Stephena Kinga.
70%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

46 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 15 března 2010 v 22:53

  Pro mě je tohle hodně zvláštní film. V hodně věcech mě velmi mile
  překvapil, ale zároveň i zklamal. Ze začátku to byla příjemná duchařina s
  velkou parádou, kdy se po příchodu Cusacka do hotelové pokoje rozpoutá
  opravdové psycho. Místy jsem se dokonce přistihl, že děj doslova žeru.
  Jenže čím více se blížil konec, tím se v tom režisér začal zamotávat.
  Místo aby to za včasu utnul a sklidil můj plný obdiv nabídl mi snůžku
  jakýchsi alternativ, které už neměli ani hlavu ani patu a stala se z 
  toho snůška nesmyslů. Začal jsem se už nesmírně těšit až naběhnou
  závěrečné titulky a já si zajdu zapálit cigáro na uklidnění. Už dlouho
  jsem neviděl u nadprůměrného filmu, takhle hnusný konec.

 2. Eraserhead 17 února 2010 v 16:04

  Jo, jo, jo!!!! Konečně zase po čase vydařená Kingovka. Sbírku povídek Všechno je relativní jsem sice četl, ale bylo to už tak dávno, že si tu povídku, podle který to bylo natočený vůbec nepamatuju a při sledování filmu se mi z ní vůbec nic nevybavovalo. Snad i proto mě ten film tak bavil. Herecký koncert Johna Cusacka (který mě začal bavit až v jeho hororových rolích) a jednoho svéhlavého a protivného hotelového pokoje. Nepříjemná atmosféra se rozjíždí už od samotného začátku a ještě ji prohloubí Samuel L. Jackson coby ředitel hotelu (sice krátká, leč opravdu silná a naprosto procítěná role). Bral bych-li své hodnocení čistě v rámci hororu jako takového, dal bych asi 80%, přihlížím k filmu však i jako k jedné z nejlepších filmových adaptací Kingova díla a za to si to plně zaslouží plný počet.

 3. Dawee 11 června 2008 v 12:54

  Snímek je velmi kvalitní a nechápu, co se vám na něm nelíbí. Já musím konstatovat, že to je dobrý trhák a ty řeči kolem toho, že je tam nuda sou zbytečné. Musí se tu chápat Kingova myšlenka, kterou režisér přenesl na plátno. Teda Aspoň se o to pokusil. Tajemství je odhalováno postupně a přece se ho s určitou jistotou nedovíte. Podle mě je to působivé zpracování. Ten, kdo říká, že je to nuda, tak nemá pravdu já když to viděl poprvé tak jsem seděl jako na jehlách a nevěděl jsem co se bude dít a to je právě záměr.

 4. Dawee 22 března 2008 v 15:47

   Opět jsem tento film viděl a opět ho musím pochválit, jelikož je to velmi povedený snímek. Nejlepší je ovšem ten konec a to ať ten dobrý nebo ten špatný, vždycky je to zakončeno velmi působivým zjištěním, při kterém vám naběhne husí kůže po celém těle. Dávám tomuto hororu 100%. Opět dokázal že je ho velká škoda nemít ho ve sbírce. Rozhodně si ho nenechte ujít, právě se dostal do půjčoven.

 5. Frenk 16 prosince 2007 v 14:49

  Kvalitní film to rozhodně je, především po technické stránce. Děj se odehrává v jednom pokoji a to je i zřejmě největší slabinou, protože koho baví pozorovat jednoho chlápka, jak se neustále pohybuje sem a tam, ale John Cusack se snaží a musíte mu věřit. Problémem pro mne byla i atmosféra, čekal jsem, že se budu víc bát. Rozuzlení je celkem originální a celkově bych hodnotil jako nadprůměrnou duchařinu – 70 %.

Nový komentář