100 Feet (2008)


Český název: 30 a půl metru
Režie: Eric Red
Rok výroby: 2008
Délka: 93 min.
Země: USA

Hrají:
Famke Janssen … (Marnie Watson)
Michael Paré … (Mike Watson)
Bobby Cannavale … (Shanks)
Ed Westwick … (Joey)
…a další

Marnie Watsonová je vzata do domácího vězení, kde si má odpykat zbytek trestu za smrt svého manžela. Ten ji v manželství dlouho týral, což vyvrcholilo osudným soubojem, kdy ho v sebeobraně několikrát bodla nožem. Náramek s čipem, který má upevněný na noze, jí nedovoluje překročit ani práh svého domu (oněch 30 a půl metru). Jenže její zesnulý manžel se jí chce pomstít i po smrti. Pro Marnie nastává děsivá zkouška, v níž má v opuštěném domě bojovat s velmi silným duchem. Pomůže jí její nový přítel Joey?

Jak tedy asi z náčrtu děje tušíte, celý příběh se bude odehrávat na jediném místě – v domě Marnie. 100 Feet nezapírá svoji skromnost, dokonce se ji snaží – s menším či větším úspěchem – využít, byť se samozřejmě najdou hluchá místa vyplněná scénáristickou vatou a zbytečnými postavami (sestra Marnie). I přesto snímek dokáže navodit pocit, že se autoři snaží o poctivý film, i s ohledem na rozpočet čítající pouze několik milionů dolarů.

A právě proto má u mne režisér Eric Red (např. Temný úplněk, 1996) uznání. Od prvních náznaků, přes fyzické souboje s duchem (že by taková malá revoluce?), až po explozivní závěr. Samozřejmě, že triky nejsou vždy prvotřídní, záleží ale jenom na nich? Atmosféra celkem ujde, režisér nestrká jednorázové lekačky do každé minuty, leč se ani bohužel nevyhne některým klišé. Také chování samotného ducha i několik situací ve filmu se mohou špatně potázat s divákovou logikou, jindy ale zase můžete být překvapeni – mě osobně dostal nerovný duel, v němž se lámou kosti s kadencí jedna za vteřinu.

I jiné scény dokáží zaujmout, ale nejsou již nijak završeny – např. v okamžiku, kdy se hrdinka snaží opustit svoje bydliště, tak jí duch zablokuje všechny cesty a… už neudělá nic. To je nakonec vlastně důvod, proč se snímek drží jen na hranici průměru. A pro ty, kterým to nestačí, mám ještě jeden nesporný klad. A tím je Famke Janssen. Ačkoliv už měla tato rozená Holanďanka velké role (nejmocnější x-men ve stejnojmenné trilogii), nikdy se nedostala mezi hereckou smetánku. I proto oceňuji, že i v těchto druhořadých filmech dokáže hrát naplno, čemuž navíc napomáhá její tajuplná aura.

Hodnocení5
30 a půl metru stojí právě na ní a pokud vás nepřesvědčí, tak se to asi nepovede ani jiným prvkům tohoto komorního dramatu. Ale jestli navíc dokážete tolerovat i mrzký peníz a zrovna dostanete chuť na něco „trochu strašidelného", může se z toho vyklubat pěkný čistý průměr.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář