Vlkodlak


Vlkodlak – odkud se vzal?

Představa vlkodlaka pochází od germánů, podle jejichž představ byl vlk zasvědcený Wodanu a tedy původně nebyl považován za škodného. Postupně se vyvinula pověst “O divokém lovci a jeho psích” z níž se časem vyvinuly první představy o vlkodlacích. U slovanských kmenů byl vlkodlak naopak považován za zlého a nebezpečného. Nejstarší zmínka o tomto tvorovi je v literární pasáži “Slovo o pluku Igorově”, v níž kníže Veleslav pobíhal během noci jako vlk. Dnešní podobu a povahu vlkodlaka přinesly až dávné pověsti, mýty a legendy.

Kdo je vlkodlak

Vlkodlak je člověk, zpravidla postižený prokletím. Během každé úplňkové noci se mění ve vlka a je nucen toulat se po nočním okolí tak dlouho, dokud jej nevysvobodí první ranní paprsek slunce. Vlkodlak napadá nejen lidi, ale i dobytek. Podle pověry dokonce navštěvuje svoji manželku a pokud s ním tato žena otěhotní, její dítě se narodí bez kostí. Proměna ve vlkodlaka je pro dotyčného velmi bolestná, neboť mu nejpve popraská kůže, celé tělo se pokryje vlčí srstí, obličej se protáhne a celá postava zmohutní. Obranou proti vlkodlakovi je podobně jako u upírů stříbrná kulka nebo oheň. Nejsnadnější je zlikvidovat vlkodlaka, když je ve své lidské, čili neškodné, podobě. Pro vysvobození z prokletí musí vlkodlak najít toho, kdo mu prokletí způsobil a sníst jeho srdce.

Jak se člověk stane vlkodlakem

Většinou po útoku samotného vlkodlaka. Pokud napadený přežije, je zpravidla pokousán nebo poškrábán. A právě tato zranění způsobují jeho následné proměny. Vlkodlakem se ale může stát již mrtvá osoba, pokud přes její hrob přeběhne kočka nebo kohout. Vlkodlaci se můžou i narodit, a to když se žena miluje s upírem.

Vlkodlaci ve filmu

Poprvé se na filmovém plátně objevil v roce 1941, a to ve filmu The Wolf Man režiséra George Waggnera s Claudem Rainsem v hlavní roli. Film, jehož zápletkou je neblahý osud mladé dívky, který jí předpoví cikánka, učinil z vlkodlaka mistrovské dílo.

 

Zdroj: Wikipedia (http://cs.wikipedia.org)

Sdílejte článek

14 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. daxterl 25 června 2011 v 10:40

     já mam za teorii že existují dva tipy vlkodlaku hodní a ti zli hodní byly začarování kouzelníkem a zlí vlkodlaci vznikly že člověka pokousal zly vlkodlak představte si kdyby k vám přišel vlkodlak na návštěvu a vy hned na něj s kuší se stříbrnejmá šípama co si asi pomyslí a to je asi dobrej podmět pro to aby zabijel lidi nemyslítre to je rasistický co když si chce jen vlidně popovídat a navíc když teda  jsou vlci spojeni s člověkem myslím že ten špatný element je právě člověk vlk určitě ne kdybyste si o něm něco víc přečetli zmenili bysste názor jako já

Nový komentář