Predator


Predator – nebezpečný mimozemský lovec, který navštěvuje planetu zemi, aby zde lovil její obyvatele. Nápad o mimozemském netvorovi se zrodil u pozdějších scénáristů Predatora, bratrů Thomasových. Jejich inspirací byl dnes již zapomenutý a navíc i neúspěšný film Bez varování a později kniha Lovec.

Ve scénáři dostal mimozemšťan mnohem děsivější podobu a modernější zbraně. Protivníkem mu byla americká vojenská jednotka. Scénář byl dokončen v roce 1983 a poměrně brzy prodán společnosti 20th Century Fox.

Predator dostal konkrétní podobu až během samotného natáčení. Původní kostým Predatora totiž vůbec nevyhovoval. Působil spíše komicky a podobal se postavám typu Power Rangers. A tak se vše dostalo až k Stanu Winstonovi. Za krátký čas se návrhy vzhledu Predatora ocitly na papíře a později i v reálné podobě gumového kostýmu.

Koho ale do kostýmu obléknout? To byla další otázka. Zde přišel opět ke slovu Stan Winston, který mezi štáb přivedl 220cm vysokého basketbalistu, Kevina Petera Halla.
A tímto se dostává ke slovu téma, které bylo dlouho zahaleno nejasností, a sice zda Predatora hrál nebo nehrál Jean-Claude van Damme. Odpověď je nyní již zcela jasná – nehrál. Jean-Claude van Damme si ale ve filmu zahrál. Nejprve to skutečně měl být on, kdo se oblékne do původního kostýmu mimozemšťana, avšak byl odmítnut stejně jako kostým. Krátce se však před kamerou přece jen objevil, a to ve scéně, kdy jako partyzán naskakuje do vrtulníku, který vzápětí exploduje.

Film Predator zaznamenal famozní úspěch a vznik pokračování byla jen otázka času. Opět vystupuje na scénu neviditelný nimrod, ale jeho protivníkem není vojenské komando, ale policista Mike Harrigan (Danny Glover). A nikoliv v džungli, ale uprostřed Los Angeles…

 

Zdroj: Hastalavista.cz (http://www.hastalavista.cz)

Sdílejte článek

10 komentářů

Přidejte svůj komentář

Nový komentář