Major Dutch


Legendární snímek Predátor z roku 1987 se do našich análů zapsal díky vzniku jedné z nejděsivějších horrorových postav v dějinách filmu. Touto postavou je Predátor, přes dva metry vysoký, svalnatý zmetek, který pochází z dalekého vesmíru a naši planetu využívá pouze pro ukojení své neutuchající lovecké vášně. Postavit se mu na odpor mohou jen ti nejschopnější lidé.

Jedním z těch schopných lidí je major Dutch, velitel zvláštního komanda, které je posíláno na ty nejnebezpečnější mise. Dutch je mistr v plánování a jeho strategické schopnosti slaví úspěch i v boji s několikanásobnou přesilou, aniž by ztratil jediného člena svého týmu (vyhlazení domorodé vesnice rulez!). Je to borec, který má respekt a hlavně přes metr dlouhou zbraň těžkého kalibru. Ideální kořist pro mimozemského lovce lidských trofejí, jenže ten ještě netuší, na jak silného protivníka narazil. Když už z celé jednotky zbude právě Dutch, rozhodne se nevítanému návštěvníkovi postavit tváří v tvář. Dokonale přitom využije výhody džungle, aby měl alespoň nějakou šanci, protože z holýma rukama na Predátora nechoď, i když s nimi dokážeš ohýbat stromy…

Arnold byl v téže době v takové formě, že se traduje, že musel dokonce shodit několik kilogramů své svalové hmoty, aby se kameramanovi lépe vešel do záběru. I přesto je scéna, kdy si dává páku z Dillonem (Carl Weathers), velmi kouzelná. Schwarzenegger měl tehdy možná nejlepší kondičku, i když je těžké srovnávat to s jeho stejně účinným vzezřením v prvním a druhém Terminátorovi, kde také chodil chvíli polonahý.

Závěr

Filmový Predátor zaznamenal ve světě úspěch a dnes je považován za naprostou klasiku žánru. A major Dutch na tom má určitě svůj podíl. Při srdceryvné závěrečné scéně, kdy Arnie po těžkém vítěství čeká na helikoptéru na pozadí zničeného pralesa, mi vždycky ukápne malá slzička…

P.S.: Čím dál tím více mě šokuje troufalost (nejen) našich televizních stanic, které si libovolně sestříhávají “drastické” záběry v uváděných filmech. Donedávna byl Predátor na nejmeNOVAné televizi okraden o záběr na vysící lidská těla, které najde Billy. Proč to dělají, když o několik minut později je poměrně detailní záběr na ustřelenou lidskou ruku (Dillon), je mi záhadou. A úplně nejvíc mě dokáže naštvat, když se dívám na film, u kterého mi nesedí závěr a na internetu se dozvím, že v televizním vysílání je ušmiknutý konec. Fuj!

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Prasoid 21 října 2008 v 13:09

    Tenhle tady chyběl. Jo, v té době byl fyzicky fakt na vrcholu, přestože už nesoutěžil. Ale stejně, takový Conan, to je pro mě ještě lepší ukázka Arnieho pověstného bicepsu. Pokud jde o vystříhání, máte pravdu. Něco takového se šuškalo. Ale nechyběl zase takový kus, aby to nestihli přetočit zpátky během zbývajícího průběhu reklamy (podle mě chyběla vyloženě jen malá část, ne celých 5 minut, takže buď to stopli později, nebo normálně kecali). Akorát si pamatuji, že jsem navíc viděl verzi, kde chyběl deatil na smrt Maca a přímý záběr na ustřelení ruky Dillona. Myslím, že si kdysi troufli vystřihnout i rozstřelení žvejkače tabáku.

  2. Jino 21 října 2008 v 12:18

     jo jo Frenku. Vim o cem mluvis…. Kdysi (pred nekolika roky – 6 nebo mozna i vic) jsem na stejny problem narazil na tej stejnej stanici. Byl jsem z toho uplne v soku jak tu scenu s těma tělama mohly vystrihnout, nakonec jsem se dozvedel od kamarada, ze prej to oduvodnili tim ze dali reklamu  (coz byla pravda) a zapomeli stopnout film, takze po reklame uz byl dej o kousek dal.

    Ale jinak uvedu taky priklad naprosteho zdevastovani Robocopa na TV stanici MGM, kde byly vystrihany takove zaberu jako zabiti Murphyho (zaznel jen vystrel v zaberu na tu jeho partacku), nebo uplne vypustena scena s tím rozleptanym chlapkem… Ale v Robocopovi toho bylo urcite vic, akorat si ted nevzpominam

Nový komentář