Homo alienus


Blížil se konec filmu a už to vypadalo, že se malá skupinka přeživších dostane do záchranného plavidla Betty včas a unikne tak hrozivému běsnění, které nastalo po úniku slizounů ve čtvrtém pokračování vetřelčí ságy Alien: Ressurrection. Najednou se však propadá podlaha a Ripleyová se nachází v obávaném hnízdě děsivých monster. Dochází ke styku a mutující královna “porodí” nový druh vetřelce, který vykazuje lidské znaky. Je jasné, že všichni nakonec budou muset svést ještě jeden souboj o přežití.

Nejedná se však o čistého křížence člověka a aliena. Ripleyová po naklonování sice vypadá jako normální člověk, ale náturu má vetřelčí. Místo krve jí v těle proudí kyselina, má mírně nadpozemskou sílu a hlavně je obdařena šestým smyslem, který ji trošku sbližuje s dvoumetrovými mimozemšťany. Homo alienus si svoje označení přesto zaslouží, protože má mnohé lidské vlastnosti, které “klasičtí” vetřelci naprosto postrádají.

Nejdříve se zaměřme na celkový vzhled. Černou barvu vystřídala barva bílá či šedá, rovněž postavení je více vzpřímené a jdou na něm vidět některé lidské obrysy, např. pánev. Hlava se nám trošku zmenšila, tlama rovněž a zmizel i tak podstatný znak vetřelců jakou je vystřelovací čelist. Kříženec během mutace ztratil ještě ocas, zato mu ale přibyli oči! Naštěstí mu zůstala vetřelčí síla a mohutné tlapy, takže je stále dost silný. Neví se však jakou disponuje tělní tekutinou, zda-li klasickou kyselinou či netoxickou krví.

Zajímavostí také je, jak snadno se hybrid dostal k životu. Nenarodil se totiž pro vetřelce zdlouhavou fází počínající vajíčkem, ale zřejmě přirozenou cestou jako je tomu u lidí. Nejpodstatnějším rozdílem se však jednoznačně stává psychické rozpoložení křížence, který dokáže cítit emoce a tak se z něj nestává jen monotónní zabiják, ale i citově uvažující tvor, který dokáže poslechnout, má-li k tomu důvod.

Diváci však netradičně pojatému finále příliš nepropadli. Hybrid je totiž zabit svou matkou docela krutě a příšera projevuje během svých posledních minut velkou bolest, smutek a beznaděj. Jedná se zřejmě o nejkontroverznější ukončení vetřelce.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Prasoid 1 dubna 2008 v 18:36

    To teda je kontroverzní ukončení. Bylo mi ho, chudáka, líto. Tím spíš, že jsem si nebyl moc jistý, jestli to není jediný exemplář svého druhu. Chci říct, že mě žádná skutečnost ve filmu nepřesvědčila o tom, že je královna schopná porodit takových zmetků víc. Jestli to nebyla jen taková náhoda, stejně jako samotná Ripleyová, kterou taky naklonovali až na padesátý pokus…

Nový komentář