Damien – syn satanův


Kdo by to do něj řekl. Manželé Thornovi ho vlastně vychovávali z dobré vůle, protože Damienova matka při porodu zemřela a chlapeček se jevil jako každé normální dítě. Ale on nebyl normální. Začalo to tehdy při oslavě jeho narozenin, kdy se náhle oběsila jeho chůva. Neměl ji rád. Vzápětí se do domu nastěhuje nová pomocnice, služebnice satana. Podivné okolnosti pokračují. Při návštěvě zoologické zahrady se na Damienovo auto vrhnou opice a Roberta, jeho adoptivního otce, navštěvují kněží, kteří správně uhodli, co má za následek tolik tragických událostí. Damien je satanův potomek, nový Antikrist. Zabít jej lze pomocí několika speciálních vidlic z dalekého východu. Mladík má ovšem nebezpečnou ochranku – šílenou chůvu a černého psa bojového plemena.

Snímek Přichází satan se stal hitem a krom šedesátimilionového výdělku se může pochlubit i jedním Oscarem za nejlepší hudební kompozici roku 1976. Film pokračuje dalšími díly, kde Damien postupně vyrůstá a snaží se ovládat co největší počet lidí. Roku 2006 byl dokonce natočen remake původního díla, ale zdaleka nebyl tak úspěšný. Damien byl ovšem opět vynikající a myslím si, že tvůrci amerického Kruhu se inspirovali jeho postavou a fyzicky i duševně podobný chlapeček hrál roli Aidana (což zde bylo možná na škodu).

Damien je vskutku děsivý. Nezapomenutelnou scénou je sražení své matky přes zábradlí (když zrovna zalévala květiny) a následná neochota jí jakkoliv pomoci. A to už vůbec nemluvím o jeho nevinném úsměvu při každé tragédii v jeho blízkosti. Černý pes, který je neustále v jeho blízkosti a leckdy k Damienovi nepustí ani jeho rodiče, se v USA stal po premiéře filmu rovněž dobře prodejným artiklem.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Eraserhead 26 listopadu 2008 v 09:04

    Ještě pamatuju, když jsem na tom coby teenager byl v koně a byl jsem z toho dost vyděšenej. Tehdy jsem měl ještě panický strach ze psů (vlastní zkušenosti atd.) a tak jsem byl u scény na hřbitově, kde je napadnou ti rotwaileři takřka pokakanej. Mě se nejvíc líbí scéna smrti toho novináře. Mám to doma i jako knihu, která se mi zdá o kapku lepší než filmové provedení.

Nový komentář