Vánoční horory – 2. část


Boží hod vánoční je tady a spolu s ním i slibované pokračování tipů na “vánoční horory”. Nebo lépe řečeno horory a hororové komedie, na které se můžete mrknout místo každoroční klasiky.

Pokud jste vynechali včerejší článek, který jsme zasvětili filmům z 70. až 90. let a chtěli byste se inspirovat, můžete tak učinit kliknutím na tento odkaz.

2000s

Jack Frost 2: Pomsta zmutovaného vraždícího sněhuláka (Jack Frost 2: Revenge of the Mutant Killer Snowman), 2000, režie Michael Cooney

V předchozím článku jsme skončili u Jacka Frosta (1997), tak s ním i začneme. Vraždící sněhulák se totiž po třech letech přihlásil o slovo.

Sněhulák se smyslem pro velmi černý humor se vrací ve filmu Jack Frost 2. Rozehrává další karetní partii, v níž neváhá použít veškerá esa schovaná v rukávu. Způsoby likvidace obětí jsou typicky Frostovsky vynalézavé, krvavé a legrační, s přibývajícím počtem mrtvol však poněkud všední.

Recenzi na tento film čtěte tady.

Smrt přichází v bílém (Dead End), 2003, režie Jean-Baptiste Andrea, Fabrice Canepa

Rodina Harringtonových slaví Štědrý den vždy u své babičky, kam se jako každé Vánoce vydají automobilem. Otec rodiny Frank se však rozhodne pro změnu trasy a sjede z dálnice na údajnou zkratku. Nikdo z rodiny zatím netuší, jak osudovou chybu udělal. Od prvního setkání s tajemnou ženou v bílém se obyčejná cesta mění v past, ze které není úniku…

Smrt přichází v bílém je sice hororem, ale režiséři do filmu propašovali celkem dost humorných scén. Hlášky, které postavy vypouštějí, jsou trefné a pobaví.

Recenzi k tomuto snímku si můžete přečíst na našem webu.

The Gingerdead Man, 2005, režie Charles Band

Charles Band patří k tvůrcům, kteří si přímo libují v podivných šílenostech, např. loni ho epidemie covidu-19 inspirovala k snímku Corona Zombies. V roce 2005 představil kousek The Gingerdead Man.

Film o pomstychtivém perníkovém mužíkovi. Mladá žena přijde o svého otce a bratra. Usvědčí jejich vraha a ten je odsouzen k nejvyššímu trestu. Jenže nic není jen tak… Ač je jeho tělo zpopelněno, vrací se. Vrací se ze záhrobí – jeho popel je součástí směsi na perníky. A co se asi stane, když mladá žena začne péct?

Ďábelský Santa (Santa’s Slay), 2005, režie David Steiman

Satan’s Slay, nebo Santa’s Slay? V tomto případě obojí! Je to přesně tisíc let, co Satan prohrál v curlingu s andělem a od té doby musel zanechat pekelných neplech a začít rozdávat radost na všechny strany. Nyní však jeho trest končí a nastává čas pomsty. Konečně si může vylít zlost a vykonat pomstu.

Ďábelský Santa vás nevyděsí, ale pobaví. A jde vidět, že si Bill Goldberg ústřední roli šíleného Santy užívá.

Pokud vás film zaujal, můžete mrknout sem na recenzi.

Černé Vánoce (Black Christmas), 2006, režie Glen Morgan

Remake stejnojmenného kultovního filmu se s nadšením nesetkal. Holt, když dva dělají totéž, není to totéž, a v případě filmových předělávek to platí dvojnásob. Málokdy se stane, že by remake předčil originál. I přesto si tyto Černé Vánoce si našly své fanoušky.

Celý příběh se odehrává na Štědrý den v jednom domě, kde mají ubytovnu vysokoškolačky. Nečekaně má dům pestrou minulost. Žil zde chlapec, který zabil své rodiče. Jeho sestra je po smrti rodičů odvezena do sanatoria a vrah skončí za mřížemi. Každý rok se na Vánoce pokouší utéct a letos se mu to podaří. Touží se vrátit do svého domu a pro skupinku školaček to dost možná budou poslední Vánoce..

Za filmem stojí Glen Morgan, který je spjat s Nezvratným osudem 13 – k filmům napsal scénář a byl jedním z producentů.

Recenzi si můžete přečíst zde.

P2, 2007, režie Franck Khalfoun

P2 je film, který jasně ukazuje, že pracovat přesčas na Štědrý den opravdu není dobrý nápad! Tedy pokud jste doma na home officu, tak asi dobrý, ale v kanceláři? Raději ne, nikdy nevíte, na koho narazíte! Psychopatický hlídač, který nesnáší samotu, to fakt nechcete!

Za filmem stojí francouzský herec, režisér a scenárista Franck Khalfoun, jenž často spolupracuje s jiným známým Francouzem – Alexandrem Ajou. Ostatně i na P2 spolu spolupracovali – ještě s Grégorym Levasseurem – napsali scénář.

Recenzi si můžete přečíst kliknutím sem.

2010s

Vzácný export (Rare Exports), 2010, režie Jalmari Helander

V hlubinách finského pohoří Korvatunturi se nachází nejpřísněji střežené tajemství Vánoc. Čas vyhrabat ho právě nastal a je více než jasné, že po těchto Vánocích už nebude nikdo pochybovat o tom, že Santa Claus existuje…

Vzácný export je směsicí všemožných žánrů (od dobrodružného přes fantasy, rodinný film až po samotný horor). Ten zde sice figuruje trochu na jiné bázi, než je tomu u jiných severských filmů, ale má zde jistě své čestné místo.

Recenzi si můžete přečíst zde.

Nesvatý (Sint), 2010, režie Dick Maas

Svatého Mikuláše zná snad každý! Rok co rok se děti těší na hodného dědouška v červeném hávu, který rozdává sladkosti. Ovšem jen hrstka zasvěcených ví o tajemství přísně střeženém církví a vládou, že Mikuláš byl ve skutečnosti kacíř a masový vrah. Vlivem pradávné kletby se navíc každého 5. prosince, když je měsíc v úplňku, vrací ze záhrobí a s bandou věrných zlotřilců pořádá krvavý hon…

Recenzi k Nesvatému najdete tady.

Vánoční horor (A Christmas Horror Story), 2015, režie Grant Harvey, Brett Sullivan, Steven Hoban

Moderátora rádia čeká dlouhá a hlavně náročná směna. Je rozhodnutý za každou cenu přinášet svým posluchačům radost v podobě vánočních melodií, ale nemá ani tušení, že za rytmu jeho hudby se nedaleko odehrají čtyři děsivé příběhy. Vánoce totiž nejsou jen svátky klidu a pohody, ale dokáží být i pěkně děsivé a depresivní…

Vánoční horor nabízí čtveřici děsivých vánočních příběhů, které spolu souvisí víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

Recenzi Vánočního hororu si můžete přečíst kliknutím sem.

Dej si pozor! (Better Watch Out), 2016, režie Chris Peckover

Večer s podivnou atmosférou je náhle přerušen neznámým vetřelcem, který se snaží dostat do domu. Vyděšená hlídačka se snaží svého chráněnce bránit, ale ozbrojený lupič je viditelně odhodlán nenechat nikoho v domě naživu. Nastává večer plný zvratů a nečekaných odhalení…

Dej si pozor! se jeví jako tradiční home invasion snímek, nicméně obsahuje zásadní zvrat, po kterém už budeme svědky psychopatického jednání lidí, od nichž bychom to opravdu nečekali..

Recenze zde.

2020s

Le Calendrier, 2021, režie Patrick Ridremont

Francouzský herec Patrick Ridremont se před více jak deseti lety pustil do práce za kamerou. Výsledkem se stal nepříliš známý Dead Man Talking. Nyní na své režírování a psaní navázal druhým celovečerákem Le Calendrier, který uvedl na začátku letošního prosince.

Film vypráví příběh mladé ženy, která je poslední tři roky ochrnutá. Od kamarádky dostane zvláštní adventní kalendář, v němž ale opravdu žádné tradiční dobroty nejsou. Dívka odkrývá každý den jedno políčko a každé z nich jí přichystá jinou hrůzu…

Silent Night, 2021, režie Camille Griffin

Na závěr se rozloučíme filmem, který měl, stejně jako předchozí Le Calendrier, premiéru před třemi týdny.

Keira Knightley a Matthew Goode hrají manželský pár, který pořádá každoroční štědrovečerní večeři. Na ní se sejdou jejich přátelé a rodina. Vše vypadá zalité sluncem, ale nenechte se mýlit. Tyto Vánoce opravdu nebudou takové jako obvykle, na každého totiž číhá smrt!

Režisérka a scenáristka Camille Griffin za svůj celovečerní debut obdržela dvě ceny z filmového festivalu Sitges.

Zdroj: Media 8 Entertainment (foto z filmu Ďáblův Santa)
Zdroje: Horror.cz, Youtube, CSFD,  en.wikipedia.org

Sdílejte článek

sarka-sharkamellita-jandova ( profil autora )

Korektor, redaktor, správce FB

    • sarka-sharkamellita-jandova 30 prosince 2021 v 22:31

      Zrovna tento film dávali v době psaní článku v TV a napadlo mě ho tam zařadit, pak jsem zjistila, že kromě tohoto Krampuse z roku 2015, jsou ještě The Christmas Devil (2013), Krampus: The Reckoning (2015), Krampus Unleashed (2016), Krampus: The Devil Returns (2016), Mother Krampus (2017) – a já si říkala: Mám tam dát všechno? Mám vybrat jen něco? No nakonec to dopadlo, jak to dopadlo 😀 Ale máš pravdu, měla jsem to tam dát. Tak aspoň takhle v komentářích 🙂

Nový komentář