TOP 9 horror 2010


Rok 2010 sice už dávno minul, ale tu pomyslnou tečku za ním děláme až právě teď. V onom roce se urodilo nemálo hororových snímků. Některé nás zaujaly, jiné jsme ignorovaly a ty, co stály za zhlédnutí jsme viděli převážně proto, abychom jsme si potvrdili, že hororový žánr je zřejmě v krizi. Přesto se urodilo několik zajímavých kousků, kvůli kterým stálo za to si vyslechnout kritiku od partnera/partnerky, že místo romantického večera při svíčkách, sledujeme nějakou zvrácenost na obrazovce.

A právě takové filmy se dostaly do finále TOP 9 HORROR 2010. Tedy druhého ročníku ankety, ve které si vy sami zvolíte prestižní horory za uplynulou dekádu. Sami si z jejich výběru můžete udělat celkovou představu, jak bohatý rok 2010 na horory byl.

Co se samotné ankety týče, byly do ní zařazeny skoro všechny filmy, které ke konci roku 2010 měly takovou reklamu či možnou dostupnost, že je mohl vidět každý. Na jednu stranu je to výhoda v tom, že většina z vás během hlasování věděla, o jaké filmy se zřejmě jedná a měla k nim i dostatek informací. Na straně druhé musím přiznat, že se takto do výběru nedostaly určité hororové perličky, které kolikrát samy mohly konkurovat současným finalistům, ale v době vytvoření ankety o nich sami redaktoři neměli ani páru (Trolljegeren).

Ale přejděme k tomu nejočekávanějšímu. Samotným výsledkům. Za tři kola ankety o TOP HORROR roku 2010 přišlo od vás, hororových fanoušků přes 4000 hlasů. O podobu finálního kola se podělilo 1012 hlasů. A jak tedy vypadá? Podívejme se na ni…

Před samotnou devítkou finalistů je nutno dodat, že 6,4% účastníků ankety vyslovilo jasný názor, že v roce 2010 pro ně žádný horor nebyl hororem, ale pohádkou, u které usínali za dlouhých nočních večerů, kdy měsíc svítil na obloze, duchové strašili v ulicích a tu a tam se do spící krásky zakousl nejeden „pohledný“ Robert Pattison.

 

Na deváté místo nejlepších hororů roku 2010 se prokousal

The Wolfman (Vlkodlak)

Co k němu říct? Jedná se o velice drahý horror (150 miliónů), který je remakem na stejnojmenný film z roku 1941. Narozdíl od jiných remaků, tento přichází s novými nápady, za které si určitě zaslouží přinejmenším pochvalu. Avšak tržby v kinech katapultovaly tento horror do komerčně největších horrorových propadáků roku 2010.

Počet hlasů ve finále ankety: 49 – 4,8%
Hodnocení na ČSFD k 21.3.2011 – 61%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Měl jsem trochu obavy, jak tento remake dopadne, ale ve finále jsem byl s touto lehce nadprůměrnou podívanou docela spokojený. Především pak s faktem, že se nejedná jen o obyčejnou kopii, ale tvůrci se odhodlali přidat i několik svých pestrých nápadů, které rozhodně okořenili místy až nudný děj. Digitální efekty se dají rovněž přežvýkat, ale na starou poctivou práci prostě nemají ani náhodou. Asi nejvíce bych vyzdvihl práci kamery herecký výkon Anthonyho Hopkinse. Zvládli svou práci opravdu bravurně a i díky nim se tento kousek dostal v naší anketě do TOP. Mé osobní hodnocení je 60%.

Ondřej

Wolfman je pro mě mírným nadprůměrem v kategorii horrorů na vlkodlačí téma. Byť se jednalo o propadák, stále to byl a je film, jenž dělá čest svému žánru a do finální desítky určitě patří. Jeden z mála remaků, který je vcelku slušně natočen a jeho atmosféra kolikrát připomíná díla E.A.Poea.

 

Na osmé místo se prořezal

Nightmare on Elm Street (Noční můra v Elm Street)

Je opět remakem na klasický, kultovní, božský, dokonalý, nejslavnější hororový film osmdesátých let, který nastartoval velkou kariéru jednoho herce (Roberta Englunda) a postava Freddyho Kruegera se objevila krom na značkových tričkách (kupříkladu New York) i v podobě masky nebo hračky pro děti. Remake Noční můra v Elm Street se vydal po zaběhnutých kolejích s novým Freddy Kruegerem, kterého si tentokrát zahrál Jackie Earle Haley. Film moc úspěchu nesklidil, naopak byl silně kritizován, avšak vydělal si na sebe dost peněz, abychom se mohli bát (narozdíl od samotného filmu) jeho pokračování.

Počet hlasů ve finále ankety: 65 – 6,4%
Hodnocení na ČSFD k 21.3.2011 – 45%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Tento film zde podle mě nemá co dělat. Jako fanoušek původního snímku i samotného Freddyho jsem tento snímek zcela bojkotoval a doteď jsem se na něj nepodíval. Úplně mi stačilo vidět pár trailerů a úvodních cca 10.minut. Film mám sice doma, ale bude hodně dlouho trvat, než si jej pustím. Již fakt, že zde nehraje Robert Englund mi úplně stačí a varovných 40% od Prasoida jakbysmet.

Ondřej

Remake Nightmare on Elm Street je jeden z těch hororů, který mi stačilo vidět jednou. Původnímu filmu nesahá ani po kotníky a ač se J.E.Haley snaží jak může, je jasné, že to celé herecky nemohl utáhnout sám. Krom něho totiž jakoby herci ani hrát neuměli. Efekty jsou koukatelné, lekačky očekávatelné, ale na starého Freddyho to prostě nemá. A těm, co mi budou tvrdit, že to nelze porovnávat, odpovím zdviženým prostředníčkem. Tohle byla prostě ostuda!

Sharkamellita

Můj názor na tento film vystihuje jen jedna věta: jeden z nejzbytečnějších remaků tohoto roku a posledních let vůbec..Crazies (Podivní) mě zaujal mnohem víc. V anketě horror.cz bych Nightmare on Elm Street nepustila ani do semifinále :o)

 

Na sedmé místo se plazí

The Crazies (Podivní)

Už z prvních opravdu povedených trailerů bylo jasné, že The Crazies budou pastva pro hororové oko. A jejich umístění v TOP 9 2010 tomu odpovídá. Nejedná se o bůhvíjak originální horor. Dokonce je to opět remake. Avšak po režijní i herecké stránce opravdu velice zdařilý. Navíc za cenu, se kterou by The Wolfman vystačil sotva na půl hodiny (20 milónů dolarů). Ač se zde krví nešetří, ani se s ní neplýtvá. A spíše, než na brutální, hraje tento horor na notu strachu z neznámé nákazy, které se bojí sama armáda a může jí mít každý kolem nás.

Počet hlasů ve finále ankety: 66 – 6,5%
Hodnocení na ČSFD k 21.3.2011 – 66%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Další remake, ovšem tentokrát docela dobře provedený. I přes svou neoriginalitu mě dokázal tento kousek zaujmout a to především díky své hodně dobře propracované atmosféře. Hodně slušně je na tom film i co se pikantních záběrů a krvavých scén týče. Některé z nich byly opravdovou lahůdkou. Nemůžu se však zbavit dojmu, že je zde k vidění snad všechno žánrové klišé co na světě existuje. Herecké výkony až na pár výjimek taky nebyli k zahození. Podivní jsou však jasným důkazem toho, že i s ‘‘menším‘‘ rozpočtem se dá natočit solidní podívaná u které se rozhodně nudit nebudete. Mé osobní hodnocení slabších 70%.

Ondřej

Pravda, ne příliš originální, za to ale svižný, dobře odehraný a napínavý snímek, který si na nic nehraje. Ocitnete se najednou ve městě ničené nákazou i armádou a spolu s hlavními hrdiny, kteří se to vše snaží přežít, se vydáte na dobrodružnou cestu za záchranou. Prostě a jednoduše, tohle to už tu milionkrát bylo a milionkrát bude. Jen doufám, že další podobné neoriginální horory budou tak dobře zpracovány, jako tento. Vidět ho se totiž dle mého skutečně vyplatí.

 

O šesté, páté a čtvrté místo se přetahují

Predators (Predátoři)

Další slavná značka z osmdesátých let, která byla originálně přepracovaná, vybavena mnoha vulgárními výrazy, originálním způsobem zabíjení a vyslána k lačnícím fanouškům. Úspěch byl zaručen a tržby se bohatě vrátily. A vy jste tomuto filmu udělili pomyslnou bramborovou medaili.

Počet hlasů ve finále ankety: 80 – 8%
Hodnocení na ČSFD k 21.3.2011 – 66%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Já na téhle sérii prostě ulítávám a tak každý další film přivítám s velkou radostí. Přestože AvP rozhodně žádnou díru do světa neudělali a ani zde tomu není jinak, tak se na tento kousek podívám vždycky znovu rád, stejně jako na oba předešlé díly. Zde jsem však měl největší problém s výběrem hlavního hrdiny (Brodyho moc nemusím) a dále pak s pořadím jak umíraly jednotlivé postavy. Tak už to však většinou u podobných filmů bývá, že ti lepší umírají hned od začátku a lamky se dostanou téměř do finishe. Pro mne je tento film lehce nadprůměrnou podívanou, kterou ohodnotím slušnými 60%.

Ondřej

Nemám rád tenhle typ hororů, kde scénář je plný mariňáckých vulgarit a děj i konec je všem jasný od prvních minut tohoto filmu. Přesto se našlo několik světlých momentů, které mi dokázaly vykouzlit úsměv na tváři. Avšak já osobně bych mu takovouhle vysokou příčku rozhodně neudělil. Pravdou však zůstává, že tvůrci dokázali z toho, co měli vyždímat maximum.

 

Saw 3D

Druhá bramborová medaile patří hororu, který tu byl s námi již hezkou řádku let a právě rok 2010 se stal údajným jeho koncem.  Některým se bude stýskat, jiní již pořádají slavnostní párty a třetím je to naprosto jedno. Pravdou však zůstává, že Saw byl komerční trhák, na kterém si malé studio vydělalo obrovské miliony dolarů. Navíc tato série hezkou dobu určovala, jaké horory půjdou z hollywoodské továrny mezi nás. Teď je toto období za námi. Nezbývá nám, než buď jásat či smutnit nad přívalem Paranormal Activity, které vzešly jako náhrada za originální pasti, které na každého zkoušejícího v Saw, čekaly.

Počet hlasů ve finále ankety: 80 – 8%
Hodnocení na ČSFD k 21.3.2011 – 54%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Já osobně jsem nikdy nebyl velkým příznivcem této série, ale přece jenom jsem se odhodlal vyrazit na tento poslední díl do kina. Přiznám se, že jsem od toho moc nečekal, ale nechal jsem se ukecat, nasadil si brýle a s pivem v ruce se začal věnovat filmu. Během následujících minut jsem se však ujistil, že tahle brutální ‘‘telenovela‘‘ mě už asi ničím nedokáže překvapit a budu velice rád, když už se žádný další díl točit nebude. Kvality jednotlivých dílů jsou různé a přijde mi, že je to jak u porno filmů. Diváci hledí především na krásu nahých těl ( zde na slušně zpracované triky a brutální smrtící scény), ale kvalitě scénáře a potažmo celého děje moc velkou pozornost nedávají. Přesně tak jsem se cítil od druhého dílu u všech dalších pokračování. Co se nechutných záběrů a brutality týká, tak Kevin Greutert slušně převálcoval většinu svých kolegů, ale narozdíl od nich pro něj čas ve filmu nehrál žádnou roli a spoléhal na naivitu diváků. Hoffman musí být superman, aby stačil oblétat všechny ty místa v tak krátkém časovém intervalu, ale to nic. Pokud bych film hodnotil jako celek dám mu max. 50%, co se týká vizuálních efektů a pestrých pastí tak 70%. Takže v konečném hodnocení si vyberu čistý střed (60%).

Ondřej

Saw byla podle mého již spíše kolísající hororová série, která vařila z vody. Přesto však ve vodách tohoto žánru uměla plavat a moc dobře věděla, co na její fanoušky působí. V letech, která po této sérii přijdou, budeme spíše po takovém typu hororu doslova žadonit. Neboť nejsem plně přesvědčen, že náhradní série Paranormal Activity dokáže evropského fanouška hororu plně uspokojit v tom, co od správného hororu čeká. Ať tak, nebo onak, Saw konečně dosáhla svého konce a dle mého si zaslouženě získává bramborovou medaili.

Sharkamellita

Série Saw rozdělila lidi na dva tábory; jedni fandí, druzí zatracují. Já sama se řadím k té první skupině. Nebudu zdržovat a rovnou se vrhnu na hodnocení posledního dílu. Film mne zaujal jako vždy pastmi a i  celkem svým dějem. Přesto pro mě pár otázek ještě visí ve vzduchu. V této anketě bych ho zařadila do TOP 5.

 

Shelter

A konečně horor, který není remakem. Přichází vcelku s originálním scénářem, který je jako dělaný pro Jonathana Rhyse Meyerse. Jeho výkon diváky doslova přimrazí k sedadlům. Jestli mu to ale zajistilo komerční úspěch jako v případě Tudorovců, říct nemůžu. Třetí bramborová medaile.

Počet hlasů ve finále ankety: 80 – 8%
Hodnocení na ČSFD k 21.3.2011 – 63%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Máte rádi mysteriózní kriminálky? Tak jste zde na správné adrese. Asi největším lákadlem je zde herecké obsazení, které bylo opravdu dobrým tahem. I díky tomu se tvůrcům podařilo nalákat hodně diváků, když už samotný děj zrovna dvakrát originální není. To však neznamená, že by šlo o nějaký propadák. Co se týká atmosféry, tak zde můžu pánům tvůrcům vyčíst jen máloco. Především pak první polovina byla opravdu psycho jízda se vším všudy. Potom jim však začala pomalu docházet šťáva a místy jsem se musel opravdu chytat za hlavu, cože to zas scénárista vymyslel za koninu. Mé osobní hodnocení 60%.

Ondřej

Jonathan Rhyse Meyers je herec s velkou budoucností. Hravě dokáže zahrát to, na čem by si jiní vylámaly zuby. Shelter je kriminální film s hororovými prvky a příměsí nadpřirozena. Když se to vše smíchá, vznikne krásně voňavý celek, u něhož jde hlavně v druhé půlce vidět, co v sobě skrývá. Narozdíl od jiných hororů ve finálové desítce zde můžeme autorům (hlavně scénáristovi) k dobru přičíst snahu o originalitu a co nejmenší počet krvavých scén. A toho si velice vážím.

 

K bronzu se prohrabal

Buried (Pohřbený)

Horor, který byl natočen za pouhých sedmnáct dní a stál pouhopouhý jeden milion dolarů. Celý se odehrává v jedné rakvi a po celou dobu vidíte hereckou one man show Ryana Reynoldse, který je zaživa pohřben kdesi v Afghánistánu pod zemí a za úkol má sehnat jeden milión dolarů, jinak v zemi shnije zaživa. K tomu má mobilní telefon s nímž může volat, kam jen bude chtít. Celé to vypadá jako ždímačka na peníze, ale nenechte se zmýlit. Tohle je kvalitní film, který dokáže vyvolat strach bez špetky násilí a klaustrofobikům rozhodně dobře dělat nebude. To je třetí místo a bronzová medaile pro Buried.

Počet hlasů ve finále ankety: 99 – 9,8%
Hodnocení na ČSFD k 21.3.2011 – 72%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Jelikož se dle mého rozhodně nejedná o horor, tak jen velmi krátce. Jde o slušně natočené mysteriózní drama / thriller, které se může opírat především o precizní herecký výkon hlavního hrdiny a slušně vyobrazenou bezmocnost. Kamera rovněž stojí za pozornost, ale docela mi zde vadily záběry na rakev zvenčí, které mi ubrali na celkovém prožitku. Jinak bych se ovšem za žádnou cenu nechtěl ocitnout v podobné situaci to je jasné. 70%

Ondřej

Jednoznačně horor, který si zaslouží být ve finálové hvězdné trojice. Atmosféra, herecký výkon, beznaděj, strach, zloba. Tohle všechno a mnohem víc vás čeká na pár metrech čtverečních za hodinu a půl. Plus pokus o šokující rozuzlení. Pro mě rozhodně jeden ze tří nejlepších filmů roku 2010. Pokud se rozhodnete pro jeho koupi, určitě neprohloupíte. Dle mého je ještě lepší, než podobný film Dannyho Boyla, 127 Hodin.

 

Stříbro si přebírá

Shutter Island (Prokletý ostrov)

Leonardo DiCaprio není už tím klučíkem z Titaniku. Je ostříleným hercem, jenž moc dobře ví, jaké role si má vzít a jaké odmítnout. Shutter Island byl spolu s Inception velice chytrým tahem pro jeho už tak hvězdnou kariéru. Oba filmy byly kasovně velice úspěšné a oba získaly skoro samé kladné recenze. Navíc Shutter Island počítá s tím, že se na něj podíváte klidně i podruhé a potřetí. Proto na vás ke konci připravil velké překvapení, po němž se na Prokletý ostrov budete dívat jinýma očima, než jste ho viděli poprvé.

Počet hlasů ve finále ankety: 101 – 10%
Hodnocení na ČSFD k 21.3.2011 – 87%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Asi zcela po právu zasloužené druhé místo. Prokletý ostrov má velice slušně propracovanou atmosféru, která mě povětšinu času zcela pohltila a já si film neskutečně užíval. Bohužel i zde se dá rozhodně najít několik nevychytaných věcí a zbytečných scénáristových blbostí. Herecké obsazení nám ani na chvíli nedovolilo zapochybovat, že by se zde měl konat nějaký průser či snad fiasko. Je však pravda, že Leo ač nechci jeho kvality snižovat my byl docela k smíchu ( ne však svým hereckým výkonem). Mé osobní hodnocení 80%.

Ondřej

Jeden z mých nejoblíbenějších hororů za daný rok. Jasná pocta slavnému Hitchcockovi, neboť atmosféru z jeho filmů jakoby tento horor přímo nasál. Od začátku do konce nevíte na čem jste a ve chvíli, kdy se to dozvíte, budete v šoku. Navíc opět další psychologicky laděný prožitek, který nepotřebuje kapku krve, ale vystačí si se skvělým scénářem, režií, kamerou, hudbou, hereckými výkony a střihem. Pro mě osobně zasloužená TOPka v hororovém žánru za rok 2010.

Sharkamellita

Pro mě tento film není horror. Ani bych se nedivila, kdyby se v anketě ‚Nejlepší horror 2011‘ objevil film Black Swan. :o) Shutter Island možná má občas atmosféru, která by se mohla přirovnat k horrorové, protože je to hlavně ke konci takové ‚psycho‘, avšak já jsem si postupem času udělala své parametry, podle nichž považuji film za horror. Každopádně film jako takový bych dala do své TOP 5 nejlepších filmů roku 2010. Horrorů však ne.

 

A zlato si tentokrát vybojoval

Black Death (Černá smrt)

A je to tady! Vítěz ankety. Poslali jste mu takové množství hlasů, že by filmy  Shutter Island, Buried, Predators a Saw 3D (tedy 2. až 5. místo) museli v anketě spojit své síly, aby tento film pokořili. Jedná se tedy o vítězství jednoznačné. Přitom samotný film Black Death je kolikrát samotnými kritiky považován za nehororový historický film, který nese akorát několik jeho prvků. Vy s tímto tvrzením zřejmě jednoznačně nesouhlasíte. Každopádně jste všem pochybovačům zaslali jasný vzkaz: Black Death hororem je a navíc tím nejlepším, který tu v roce 2010 mohl být. Jasné zlato!!!

Počet hlasů ve finále ankety: 327 – 32,3%
Hodnocení na ČSFD k 31.3.2011 – 69%

 

NÁZORY REDAKCE

Solo

Oproti minulému roku jsem s výsledkem ankety letos spokojený. Tento kousek byl pro mne o pověstný chloupek lepší, nežli Prokletý ostrov. Především asi i díky tomu, že dávám přednost historickým hororům před mysteriózním thrillerem (hororem). Nicméně si myslím, že se nejedná o nejlepší horor roku 2010. Těmi jsou pro mne dva exotické filmy, které ovšem nedostali šanci v anketě díky své součastné malé dostupnosti u nás. Přesto nechci v žádném případě snižovat kvality Černé smrti, protože jde vskutku o velice dobrý film. Jen mi trochu vadila zdlouhavost několika nudných pasáží. Jako celek mě však tento kousek uspokojil skoro po všech stránkách. Největší slast jsem prožíval u bojových scén, které lahodily mému oku stejně jako precizní krvavé pojetí filmu. Mé osobní hodnocení 80%.

Ondřej

Dle mého trochu přeceňovaný film, který s hororem jen koketuje, ale každopádně do této ankety patří. S jeho umístěním před filmy Buried a Shutter Island bych dokázal oponovat, každopádně se však jedná o nadprůměrnou, někdy dosti drsnou podívanou, která se věrně blíží skutečnosti. Černá smrt se odehrává v době, kdy celá středověká Evropa byla zmítána morovou nákazou. Lepší slovo, než horor mě pro toto drsné období nenapadá. Black Death se snaží toto období nastínit pomocí příběhu, kde hlavní roli hraje tehdejší pobožnost. Je to jen náhled do tehdejších časů. Každopádně velice brutální. S jeho umístěním v nejlepší trojici souhlasím. Ale už méně se zlatou medailí.

 

Tak již znáte to nejlepší, co se podle hororových fanoušků za rok 2010 urodilo. Uvidíme, jestli rok 2011 bude pro tento žánr bohatší. Jak na poli originality, tak kvality. Jistě sami máte svá očekávání. Tak neváhejte a pište v komentářích.

 

Na tvorbě ankety i článku se podíleli členové redakce horror.cz.

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

Nový komentář