TOP 9 HORROR 2009


Dne 1.1.2010 byla na našem webu spuštěna anketa o nejlepší horor minulého roku. Této ankety se zúčastnily snímky Stáhni mě do pekla, Hrůza v Connecticutu, Halloween 2, Saw 6, Pátek 13, Antikrist, Zombieland, Nezvratný osud 4 a Orphan.

Jedná se o horory, které většině hororovým fandům neutekly a byly natočeny s letopočtem zakončeným na 09. Z tohoto důvodu se také soutěže nemohl zúčastnit snímek Paranormal Aktivity, jelikož i když byl v kinech letos, jeho premiéra proběhla už v roce 2007 (z toho roku je také natočen).

Další horory se do tohoto výběru nedostaly buď proto, že nejsou známé (Pandorum), nebo už podle hodnocení bylo jasné, že se do takovéhoto výběru nehodí.

Přesto 78 uživatelů vybralo možnost Jiný… čímž ukázalo, že za rok 2009 tu máme daleko širší množství kvalitních hororů, které by neměli ujít naší pozornosti. Pokud takový znáte, podělte se o něj v komentářích na tento článek.

Teď už ale k jednotlivým umístěním.

Na posledním místě skončil Halloween 2 (počet hlasů: 35).  Režisér a zpěvák Rob Zombie byl násilně donucen natočit pokračování úspěšného remaku hororové klasiky, která brázdila kina roku 2007. A nutno dodat, že na filmu jde jasně vidět, že ho Rob Zombie už nechtěl režírovat. Oproti prvnímu filmu nepřichází žádné zlepšení. Vše zůstává při starém a stará písnička dál zůstává ohranou. Pár příjemných vražd a lekaček snad dokáže ale spravit špatnou pondělní náladu. Hodnocení na ČSFD k 25.1. 2010: 48%.

Předposlední příčku obsadila Saw VI (počet hlasů: 37). Nutno dodat, že ta zde našla místo právě kvůli tomu humbuku, který každoročně vyvolává, než přijde o Halloweenu do kin. Sice se příjemný jásot za ta léta změnil na spíše záporný tón, ale diváci na Saw prostě chodí a chodit zřejmě i budou. Byť tato levná série dostala tentokrát řádně na prd… od ještě levnějšího filmu Paranormal Aktivity. Hodnocení na ČSFD k 25.1.2010: 63%.

7. Místo má: Pátek třináctého (počet hlasů: 51). Těžko říct jestli je Michael Bay na poli hororu tak dobrý jako Sam Raimi. Nicméně jeho společnost stojí v poslední době za takovou škálou hororových filmů (samozřejmě remaků), že si z toho konkurenti z Dark Castle rvou vlasy. Na paškál si tento rok vzali klasiku osmdesátých let, Pátek třináctého. A na režisérskou stoličku zasedl Marcus Niespel. Tedy ten, který vás roku 2003 strašil motorovou pilou v již legendárním (opět to slovo musím použít) remaku Texaský masakr motorovou pilou. Slavný Jason již zde není jen jako hloupá chodící Zombie, ale inteligentní nemrtvý, který rád klade pasti a ráno si dává s mačetou přespolní běhy, jen aby se udržel v kondici. Hodnocení na ČSFD k 25.1.2010: 47%.

Šesté místo patří hororu Antikrist (počet hlasů 61). Jedno z překvapení první poloviny roku 2009. A jsem velice rád, že příjemné. Nejen, že se nejedná o remake, ale také horor, o kterém si štáb dodnes vypráví, že hororem byl i za kamerou. A to hlavně díky trochu více kontroverznímu režiséru Lars Von Trier, jehož delší dobu pronásledují jeho vlastní démoni a tak strach o dokončení snímku byl skutečně namístě. Děkujme všem psychiatrům, že se mu to přece jenom povedlo. Hodnocení na ČSFD k 25.1.2010: 72%.

Krásná pětka a s ní Nezvratný osud 4 (počet hlasů: 62). Kamenujte mě, ale já takovýto úspěch čtvrtého pokračování o plánu smrti nečekal. Jedná se taky o nový restart celé série (jak k nám promlouvali producenti před uvedením do kin). A přitom jediný rozdíl tohoto filmu oproti ostatním tkví v tom, že je zde ještě více mrtvých. Samozřejmě ve 3D, protože dnes je vše ve 3D COOL!!! Proto i v USA se Nezvratný osud 4 nechvástá číslovkou, ale pouze nápisem Final Destination jako remake prvního filmu. Věřte mi nebo ne, ale je to skutečně tak. Hodnocení na ČSFD k 25.1.2010: 46%.

Čtvrtá příčka a vraždění zombíků ve filmu Zombieland (počet hlasů 66). Zombieland nemůžeme považovat za čistokrevný horor. On hororem určitě je. Ale takový, který si nehraje na vážnost a místo toho se snaží zvráceného hororového fanouška rozveselit tak, jak se o to před pár lety snažil třeba Fido. Místo toho se tedy případného konce světa ala zombie nebojíte, ale užíváte si ho společně s hlavními hrdiny. Nutno dodat, že scénáristi Zombielandu slíbili, že nápady na pokračování mají, a je jich tolik, že by z toho šel udělat celý seriál. Doufejme tedy, že nás fenomén Zombieland hned tak neopustí. Hodnocení na ČSFD k 25.1.2010: 76%.

A máme tu BRONZOVOU MEDAILI

Hrůza v Connecticutu (počet hlasů 68). O pouhé dva hlasy zvítězil horor, který k nám přiletěl odnikud (tedy z USA) a nebylo mu dáváno přílišné naděje na kvalitní podívanou. Jenže opak byl pravdou. Hrůza v Connecticutu skutečně nahnala strach. Další snímek pyšnící se nálepkou podle „skutečné události“, je srovnatelný s hororem 3:15 Zemřeš! S tím rozdílem, že Hrůza v Connecticutu je ve většině případů lepší. Kromě hudby a lekaček mě nenapadá snad nic v čem by horor 3:15 Zemřeš! více vynikal. Nejedná se sice o horor originální, přesto je v něm těch světlých momentů více, než v jiných hororech, které jsme tu měli naservírované v kinech. Což u Hrůzy v Connecticutu bylo bohužel jinak. Distributoři ho do kin vůbec neuvedli. Velká to škoda. Hodnocení ČSFD k 25.1.2010: 62%.

STŘÍBRNÁ MEDAILE

Orphan (počet hlasů 94). Alias skvělý herecký výkon Isabelle Fuhrman. Po dlouhé řadě propadáků si studio Dark Castle řeklo, že by nebylo od věci natočit něco áčkového. Oni přece na té planetě žijí trochu náročnější diváci a ti už mají mlčících zabijáků s noži dost. Rozhodli se tedy vzít originální scénář. Dát mu originální herecké obsazení (i na Karla Rodena se našlo místo v jedné miniroli) a to celé zabalili do depresivního hávu nedůvěry a strachu. Bum Bác a rázem tu máme jeden z hitů, na které se hned jen tak nezapomene. Má sice své mouchy v nelogických rozhodnutí. Ale ty rádi odpustíme, protože jde opět o něco nového. Což v téhle síti remaků, které se na nás dnes valí je skutečně na chválu. Hodnocení na ČSFD k 25.1.2010: 78%.

ZLATO SI ODNÁŠÍ

Stáhni mě do pekla (počet hlasů 202). Je to jasné vítězství a jasný vítěz ankety HORROR 2009. Návrat Sama Raimiho byl krvelačný. Buď za to mohla přemíra Spider-Mana nebo stesk po Evil Dead. Každopádně ať to bylo cokoli, děkujme, že to přišlo. Sam Raimi natočil opět jedinečný horor, který má v sobě vše, co píše trailer. A to návrat původního – skutečného hororu. Takového, který jsme znali z let osmdesátých (let, kdy Bruce Cambell byl ještě ten mladík s motorovou pilou místo ruky). Celý film je doslova parádní ukázkou Samova hororu a toho, jak on ho vidí. Místy vám dokonce připadá, že to musí být remake klasického Evil Dead. Ať tak nebo tak, jedná se podle vás o vrchol toho, co tady v roce 2009 bylo. Zlatou příčku. Hodnocení na ČSFD k 25.1.2010: 72%.

Tak známe pořadí TOP 9 HORROR 2009. Tedy devět filmů, které by jste měli znát. Hlavně finálovou trojici. V současnosti (roku 2010) nás čeká další široké spektrum hororových snímků. A opět v něm budou hrát roli remaky (Noční můra v Elm Street, Crazies). Doufejme, že nás čekají příjemná překvapení a přinejmenším stejně kvalitní horory (snad i lepší). Jako minulý rok.

 

Zdar hororu! I vám všem.

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Allegor 13 srpna 2010 v 08:07

   Ale pánové, co se týče filmů “podle skutečných událostí”, přece byste tomu nevěřili. Tohle se píše na plakáty na obaly, ono to automaticky upoutá zrak, ale samozřejmě, že ty filmy podle žádné skutečné události nebývají. Maximálně jsou tak inspirované nějakou lokální urband legend, povídačkou, co se traduje, že se stala. Nelze fakt, že je film třeba méně nápaditý, omlouvat tím, že je “podle skutečné události”.

 2. SkelleT 3 srpna 2010 v 20:57

  Podle mě je i když je to podle skutečnosti je docela amatérsky zpracovany hrůza v con. nejvíc se mi líbyl stáhni mě do pekla a pátek třináctého + další sem vyděl ješět zombieland a nezvratný osud. nezvr. osud mě jako horor vůbec nepřitahuje a saw mě děsně nudí takže sem se ani na poslední díl nekoukl. Zbytek filmů se mi stahuje a ANTIKRIST nikde nemůžu sehnat.

 3. Pumposz 14 června 2010 v 16:28

   Zdravíčko všem. Tuž, kukl jsem na tu “Zlatou medaili” ( Stáhni mě do pekla). A musím říct, že jsem ještě větší flákotu neviděl . To spíš měla bejt trošičku lekavá komedie ne? Nehci tím nikoho urazit, za tenhle otevřenej názor ale myslím že hodně lidí si tohle uvědomilo po slhédnutí. Tož tak se mějte hezky, čau. 

 4. Solo 29 ledna 2010 v 13:04

   Článek jako takový se mi líbí, filmy které byly v anketě už vůbec ne. Z těch sedmi nebo osmi nominovaných jsem už neviděl jen H2, ale z těch zbylých se mi líbí jen dva. Znám mnohem lepší filmy roku 2009, které v anketě nebyli a rozhodně takových 5 kousků je o dvě třídy víš než průměrný film Drag Me to Hell

 5. Frenk 29 ledna 2010 v 12:06

  Relativně očekávané výsledky, ve kterých mě šokovala akorát ona třetí pozice Hrůzy v Connecticutu, protože… je to pro mne blbost. Ale samozřejmě akceptuji hlasy – a taky se mi líbila informace o procentuálním hodnocení na csfd, které dokazuje kvalitu snímků objektivněji. Ale budiž posazen na trůn Raimi. Váš superlativní pohled na Drag me to hell tak úplně nesdílím, zato mi dal alespoň skvělý soundtrack od Younga.

Nový komentář