Nejlepší horrorová postava podle čtenářů


Úvod

V létě roku 2008, přesně od 9. července do 9. září, proběhlo první oficiální hlasování o tom, která hororová postava je mezi uživateli serveru nejoblíbenější. Protože se jednalo o poměrně rozsáhlou akci, je možná na místě celou událost krátce shrnout. Pro pořádek uvádím, že všechna zúčastněná monstra jsou psána s velkým počátečním písmenem, a to z důvodu dostatečného zvýraznění a demonstrace toho, že se jedná o samostatnou bojovou jednotku či kategorii, která se ankety zúčastnila.

Z obyčejné ankety košatý projekt

Na počátku stálo mínění, že tehdy stávající první anketa by potřebovala změnit. Padaly různé návrhy, od seriózních po naprosto nesplnitelné, ovšem zvítězil trefný a logický požadavek jednoho ze stávajících redaktorů Frenka, který po předchozí soukromé rozpravě s tvůrcem stránek vystoupil veřejně dne 5. července 2008 s myšlenkou, že je na čase rozsoudit odvěké spory obdivovatelů různých druhů monster a určit, které je toho času mezi námi nejpopulárnější. A tak se také stalo. Byla vybrána nejrůznější žánrová sebranka. Počet míst však nebyl neomezený, a tak se objevily hlasy, které se snažily celé hlasování bojkotovat, odvolávaje se mnohdy na to, že je nemyslitelné nemít v anketě toho, zatímco tam máme zbytečně onoho. Bylo tedy rozhodnuto, že vzhledem k velkému počtu možných soutěžících, mezi nimiž se nakonec stejně musel učinit výběr, se uskuteční hlasování nová, přesněji řečeno další, koncipovaná jako předstupně závěrečného finále, v němž se utkají ti nejlepší. Jakkoli to mnozí považovali za řešení, které přišlo s křížkem po funuse, nezpochybnitelným faktem je, že se soubor anket setkal s velkým zájmem a provázely jej živé diskuse a nezávazné sázky o to, kdo dostane více hlasů. Pojďme si nyní celé hlasování shrnout.

I. anketa – spor a první finalisté

První anketa proběhla od 09. 07. 2008 do 26. 07. 2008. Za tuto dobu bylo shromážděno celkem 888 hlasů. Sestava soutěžících byla velmi silná. Víceméně se zaměřila na obecné duely hororových postav, taktéž chtěla sledovat co možná nejširší horizont žánru. Stála tak proti sobě vesmírná monstra VetřelecPredátor, či komediálně laděné příšerky CrittersGremlins. Poslední zmíněná dvojice byla zařazena pravděpodobně z důvodu věčného sporu dvou nejmenovaných redaktorů, což některé voliče rozlítilo. Dalšími duelisty v pořadí byli maniaci Jason Voorhees (ze série Fridady the 13th – Pátek 13.) a Freddy Krueger (ze série Nightmare on Elm Street – Noční můra v Elm street). Jakoby osamoceně pak stála panenka Chucky (ze série Child´s Play – Dětská hra), kterou doplnili dva klasici: Frankensteinovo monstrum a Dracula. Samozřejmě byla ponechána zadní vrátka pro postavy, které se nevešly, proto nechyběla možnost hlasovat pro Jiná.

Prakticky od počátku se zhostil prvenství Freddy Krueger, nepočítáme-li škatulku Jiná. Ta nakonec dostala nejvíce hlasů (177). Krueger získal celkem 151 hlasů, zvítězil tak nejen nad Jasonem (100), ale i nad ostatními, a ukázal, že je silným favoritem. Jako druhý skončil Vetřelec se 110 hlasy, který tak unikl silně favorizovanému Predátorovi (77), který zde svoji účast musel bohužel ukončit. Nestačil totiž ani na třetího Draculu (109). Celkem vlažně byl fanoušky přijat souboj Critters versus Gremlins, který v poměru 43:36 vyhráli nakonec Gremlini. Zklamal i výtvor doktora Frankensteina, který si odnesl 37 bodů a skončil tak předposlední. Chucky sice nepostoupil, ale se svými 48 hlasy předběhl i obecně protěžovanější kolegy, což počastoval sprostým vtipem.

Pořadí podle počtu hlasů

Místo Jméno Počet hlasů Procent hlasů
1. Jiná 177 19,9
2. Freddy Krueger 151 17
3. Vetřelec 110 12,4
4. Dracula 109 12,3
5. Jason Voorhees 100 11,3
6. Predator 77 8,7
7. Chucky 48 5,4
8. Gremlins 43 4,8
9. Frankensteinovo monstrum 37 4,1
10. Critters 36 4

 

II. anketa – uspokojení požadavků

V pořadí druhá anketa, která trvala od 27. 07. 2008 do 09. 08. 2008, reagovala na největší stížnosti z té první a zúčastnilo se jí 831 hlasujících, což je o něco méně než v první případě. Z dříve chybějících byla sestavena rovněž poměrně silná skupina, ovšem již bez tendence vzájemných duelů. Objevil se zde chlupatý Vlkodlak či umrlý Zombie, z dřívějška snad nejvíce chybějící maniak Michael Myers (ze série Halloween) s Hannibalem LecteremMattem Cordelem (série Maniac Cop) v zádech. Za pekelná stvoření zaskočili Pinhead (série Hellraiser) a Pumpkinhead, jež vedl Damien (série Omen). Tentokrát dostala prostor i věda, a to v postavě doktora Herberta Westa (série Re-Animator). Uchytil se i oblíbený chlapec Gage Creed (z filmu Pet Sematary).

Již po čtyřech dnech hlasování se od skupiny méně oblíbených jedinců výrazně oddělilo trio Myers, Vlkodlak a Lecter. Poslední jmenovaný však začal během týdne ztrácet a ačkoli byl daleko před ostatními, o finální pomyslné prvenství této ankety se prali Vlkodlak s Michaelem. Tento vzájemný souboj byl velmi vyrovnaný a provázela ho vášnivá diskuse. Sotva se počet hlasů přelil na jednu stranu, fanoušci jásali, ovšem vzápětí se strhl radostný křik na druhé střídačce. Vítězství záviselo jednoznačně na tom, kdy bude hlasování utnuto, tj. zda těsně po hlasovacím nájezdu fanoušků toho, či onoho. Tento neobyčejně napínavý a emotivní souboj nakonec vyhrál…. Vlkodlak. O pouhých 6 hlasů.

Pořadí podle počtu hlasů

Místo Jméno Počet hlasů Procent hlasů
1. Vlkodlak 181 21,8
2. Michael Myers 175 21,1
3. Hannibal Lecter 130 15,7
4. Zombie 105 12,7
5. Pinhead 56 6,8
6. Damien 44 5,3
7. Pumpkinhead 37 4,5
8. Gage Creed 35 4,2
9. Dr. Herbert West 34 4,1
10. Matt Cordel 34 4,1

 

III. anketa – vrcholící obliba

Třetí anketa, která proběhla od 09. 08. 2008 do 23. 08. 2008, se setkala s ještě vřelejším přijetím veřejnosti, a to i přesto, že již mnozí neviděli v dané sestavě zvláště silné favority. Hlasů se shromáždilo celkem 1175. Dělili si je mezi sebou tradičně zástupci nejrůznějších zákoutí žánru. Od počátku opěvovaný klaun Pennywise (z filmu It – To), který svým příznivcům rozdával balónky, Mumie, Příšera z Černé laguny po boku Žraloka bílého. Maniaky zastoupil populární Jigsaw (série Saw), dřevorubec Thomas Hewitt (Texas Chainsaw Massacre), Fantomas či Jack Rozparovač. Vypravili jsme se do divočiny, kde čekal na svůj verdikt Cannibal, ale i do temných katakomb, kde nás děsila Hraběnka Bathoryová.

Když byla rozdána přibližně pětina všech hlasů, objevil se zřetelně další silák, který ostatním unikl. Byl to Pennywise a již v tu chvíli na svoji stranu přetáhl více než 26% všech hlasujících. Ve stejné chvíli se za ním vytrvale držela s pouhou polovinou Bathoryová a taktéž Hewitt. Ten však nezvládl utíkat se svým těžkým nákladem příliš daleko a do finále, které rozdíly mezi všemi dostatečně zvýraznilo, před sebe musel pustit otravující Příšeru z Černé laguny. Rozřezání totiž bylo pro tuto chvíli přísně zakázáno.

Pořadí podle počtu hlasů

Místo Jméno Počet hlasů Procent hlasů
1. Pennywise 252 21,5
2. Hraběnka Bathoryová 152 12,9
3. Příšera z Černé laguny 118 10
4. Thomas Hewitt 106 9
5. Jigsaw 101 8,6
6. Jack Rozparovač 101 8,6
7. Cannibal 99 8,4
8. Žralok bílý 94 8
9. Mumie 81 6,9
10. Fantomas 71 6

 

IV. anketa – velké finále

Po 1denní pauze se objevilo kýžené finále. Proběhlo od 25. 08. 2008 do 09. 09. 2008 a zaznamenalo 868 hlasů. Zájem po předchozí hysterii poněkud opadl, ale jedním z důvodů může být fakt, že kdo zde nakonec svého oblíbence nenašel, nehlasoval, potažmo že ti, kteří dříve hlasovali vícekrát, tentokrát odevzdali poctivě jen 1 hlas.

Do závěrečné etapy závodu se dostali vždy 3 nejlepší. Pozorní voliči si tedy mohli povšimnout, že míst je tentokrát obsazeno pouze 9. Z šaten jednotlivých družstev se na vyvolání téměř okamžitě dostavil Vetřelec, pronásledován vtipy Freddyho Kruegera. Od rozvařeného oběda přišel Hannibal Lecter, s balónky zavítal Pennywise a s nožem, který je tu a tam propíchl, zase Michael Myers. Z temných stínů se vynořila Příšera z Černé laguny, která zřejmě vedla družný rozhovor s Hraběnkou Bathoryovou. I přes ukázněnost většiny se přece jen nakonec muselo čekat do soumraku, protože dříve to DraculaVlkodlakem prostě nestihli, za což se samozřejmě omluvili, a kromě hladového Lectera jim všichni odpustili.

Sotva bylo hlasování spuštěno, opakovala se historie. Vedení se zhostil opět Freddy Krueger a již před sebe nikoho nepustil. Předtím velmi oblíbený Pennywise tak poznal porážku, a to velmi tvrdou, protože skončil na jednom z posledních míst. Myers si mohl gratulovat, protože vrátil někdejší porážku Vlkodlakovi. Zato pro Příšeru z Černé laguny to byl opravdu černý den, skončila poslední.

A jak vlastně celé finále dopadlo?

Umístění Jméno Počet hlasů Procent
1. Freddy Krueger 235 27
2. Vetřelec 115 13,2
3. Michael Myers 98 11,3
4. Dracula 91 10,5
5. Hraběnka Bathoryová 75 8,7
6. Vlkodlak 71 8,2
7. Hannibal Lecter 69 8
8. Pennywise 68 7,8
9. Příšera z Černé laguny 46 5,3

 

Závěr

Je tedy více než zřejmé, že ikonou hororu je mezi hlasujícími uživateli našeho serveru Freddy Krueger, alespoň co se roku 2008 týče. Obecné oblibě se těší překvapivě i některá klasická monstra (viz 4. Dracula), ovšem v přesile jsou postavy modernější, jichž bylo finále téměř plné.

 

Tak skončilo původně nevinné a do masivní kampaně se vyvinuvší hlasování o tom, koho máte vy, milí čtenáři, nejraději.

Sdílejte článek

24 komentářů

Přidejte svůj komentář
  1. Prasoid 28 září 2008 v 10:01

     Nesouhlasím, Nosferatu je ikonou webu, zavedeným lapačem a pod. To že Freddy vyhrál ještě neznamená, že musí být všude. To by se pak dotaženo ad absurdum podoby stránek měnily s každou další anketou a popravdě znám prestižní žánrové weby, kde podobná hlasování nemají na podobu stránek vůbec žádný vliv. Výměnu stávajícího uvítacího okýnka rezolutně odmítám. Nosferatu je klasik. Tento můj postoj je stabilní, odolný vůči demagogii, jakýmkolil argumentům, jsa sám opřen o argument nejsilnější- historii. Zapomínat na ni pouze kvůli moderně je vůči ní nefér.

    To co  jsem teď napsal, berte smrtelně vážně. Bráním Orloka, ať už tím NAS*ERU kohokoli.

  2. Jino 26 září 2008 v 21:06

     no rozhodne to nedopadlo tak jak jsem ocekaval . Coz je zajimave, protoze jsem si nesobecky myslel ze kazdy musi mit stejne poradi hororovych postav jako ja . Prekvapil me Freddy – toho bych pred zacatkem tejto velke nekolika dilne ankety rozhodne netipoval na viteze… Ale co me vic prekvapilo ze se tam nedostali do velke devitky takove monstra jako predator nebo zombie. Obrovskym prekvapenim je pro me hrabenka bathoriova – ted napiste kdo z vas ji dal kdy hlas – priznejte se !!! Jinak podle sebe bych nejradeji vymenil tu Hrabenku za Predatora, Hanibala za Zombie, Pennywiseho za Jasona Voorheese a Priseru z Cerne laguny za Thomase Hewitta

Nový komentář