Hororová místa ČR – Strašidelný les Bor


A začneme na místě, které by na první pohled nebylo vůbec ničím zvláštní. Českobudějovické sídliště Máj a přilehlý les Bor, využívaný místními jako zóna pro relaxaci a únik před uspěchaným rytmem všedního života, je naprosto tuctová městská periferie jako každá jiná. Stačí ale trochu zapátrat v  historii a zjistíte, že se jedná o místo, kde se setkávají staré pověry s moderními „urban legendami“ a vytváří podivuhodnou mozaiku příběhů, kterým můžete i nemusíte věřit. Já jsem se pokusil vybrat ty nejzajímavější.

V lese plném bažin dříve měla stát malá osada propojená s okolním světem jen úzkou cestou. Nebylo žádnou výjimkou, že z ní často někdo sešel a za svou nepozornost zaplatil ve zrádném terénu cenu nejvyšší. Osada časem zanikla, ale nepříznivá atmosféra místa zůstala a působí i dále na nově příchozí.

Jedna z novějších legend vypráví o stromu, na němž v průběhu několika let dobrovolně ukončilo život mnoho lidí včetně jedné manželské dvojice. Obyvatelé nakonec strom preventivně zlikvidovali a od té doby je alespoň v tomto ohledu v lese klid.
Mnohem tvrdším oříškem je však duch lesa, se kterým se zde lidé setkávají pravidelně od začátku 20. století a i dnes najdete řadu svědků, kteří jsou ochotni odpřísáhnout, že to není jen pouhá povídačka na strašení neposedných dětí

Jedná se o vysokou postavu v tmavém plášti. Svou přítomnost obvykle prozrazuje nejprve dusotem a výrazným ochlazením vzduchu. Kdo po takovém varování nevezme nohy na ramena, může spatřit rudé zářící oči a někdy dokonce samotnou postavu.

Své zkušenosti s tím měla i jedna vojenská posádka vykonávající noční hlídku u armádního objektu uprostřed Boru. Z nikdy nezjištěného důvodu se zde mezi čtyřmi muži českobudějovické posádky rozpoutala přestřelka, jejímž následkům všichni podlehli. Jediný ze čtveřice, který se dožil alespoň převozu do nemocnice, měl údajně podat výpověď o podivné postavě, ve kterou se změnil jeden z jeho kolegů.

Samozřejmě se o lesu vypráví ještě pěkná řádka dalších příběhů, jako je zřícení UFO, starý statek se zazděnou dívkou, podivné bytosti zjevující se za noci jedoucím autům, brána do jiných světů a tak dále a tak dále. Ale byla by škoda všechno takhle jednoduše prozradit. Pokud vás místo zaujalo, zapátrejte po dalších informacích sami a případně se můžete za přízraky z lesa Bor vydat i osobně

Les se nachází na západním okraji Českých Budějovic mezi sídlištěm Máj a nedalekou obcí Branišov. Největší šanci na setkání s tajemnými jevy máte v okolí silnice spojující Branišov s Budějovicemi.

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

20 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. ondrej 20 února 2013 v 19:17

  EVP (v češtině FEH: Fenomén Elektronického Hlasu) je, jak asi víš, zachytitelný na kterékoli zařízení, jenž dokáže nahrávat zvuk. My používáme kvalitnější diktafon. Konkrétně v lese Bor jsme kupříkladu zaznamenaly dvě EVP nahrávky na poli něco přes dvě hodiny záznamu. Jde o jasně slyšitelné hlasy (jednou v pozadí za šumem našich kroků, podruhé opravdu zřetelně slyšitelný hlas před mým monologem), které nemají na diagramu jasnou hlasovou stopu a při nahrávání nebyly vůbec slyšet. Objevily se až při analýze. Tyto hlasy, nejen, že jdou jasně slyšet, ale i hovoří srozumitelná slova (v našem případě "Tak počkej" a "Otázky"). Pokud chceš, mohu Ti tyto nahrávky poslat na e-mail. Jde o vystřižené zmíněné pasáže, akorát zvýšené v hlasitosti, ale jinak nezměněné.

 2. ondrej 19 února 2013 v 12:18

  Hlas smrti samozřejmě znám. Bohužel ale i tento film, ač se chlubí nálepkou "podle skutečné události" je hodně skreslený. V EVP se málokdy stává, aby možná entita sdělila souvisle tři slova natož celá souvětí. Je to velice nepravděpodobné a nesetkal jsem se zatím s případem, kdy by druhý svět dokázal posílat souvislé monology do světa živých. Ovšem též nemůžu říci, že to je úplně nemožné. Na toto téma, co názor, to možná pravda.

 3. Pavel 16 února 2013 v 19:45

  ondrej: Každý má nějakého koníčka. Nevidím na tom nic špatného a pochopitelně přeji hodně úspěšných kontaktů. Byť za daleko pravděpodobnější považuji setkání s mimozemskou bytostí. Ale proti gustu… Lidstvo už od samého vzniku zajímalo vše záhadné a nevysvětlitelné. A co se týče EVP, tak nějak ,, nepřímo,, jsem se s touto technologií setkal ve snímku Hlas smrti. Jako správný horor fanda a ducholog amatér si jej jistě viděl, že? 🙂 Pokud ne, vřele doporučuji ke shlédnutí. A klidně i několikrát za sebou. EVP je tam hojně využívána. Ovšem až zazní závěrečné titulky a vaše parta má všech pět po hromadě, pak vás jistě přejdou choutky nadále s EVP koketovat 🙂

 4. ondrej 15 února 2013 v 21:35

  To Ti vůbec nemám za zlé, že jsi více skeptický. Upřímné, já také a takto i k tomu přistupuji. Za paranormální možné (podtrhuji to slovo možné) důkazy beru ty, u nichž selhává jakékoli racionální vysvětlení, které my nebo kolegové můžeme mít. Pak tyto možné důkazy uveřejňujeme, aby si každý udělal svůj obrázek. Z Boru to jsou například dvě audio nahrávky z diktafonu, kdy se tam vyskytují hlasy někoho třetího (takzvané EVP: fenomén elektronického hlasu), i když s námi nikdo třetí nebyl a nic jsme ani neslyšeli. Nějaké zajímavé fotografie z onoho lesa také máme, ale u 99% z nich (až na dvě) mě napadá nějaké možné reálné vysvětlení. V dohledné době se tam někdy určitě vrátíme.

 5. Pavel 15 února 2013 v 21:27

  ondrej: Nechtěj mi říct, že jsi pořídil záznam nějaké nadpřirozené síly? To mě teda podrž. Škoda, že jsem v těhlech ohledech zástánce vědy:-)
  Ale je to zajímavé a až s nějakým duchem, démonem, andělem nebo hejkalem navážeš kontakt, tak dej vědět. Rád si to vyslechnu. A to myslím vážně. Nedělám si srandu. I když tak trochu jo:-)
  Respektive, budu to muset říct své sestře, ona tiž tyhle okultní záležitosti hrozně žere, má teta rovněž. Jen já jsem ,, černá ovce" rodiny. Neveřící pes, jak by řekli muslimové 🙂

 6. ondrej 14 února 2013 v 00:03

  Dělám u Budějovické EPRV777 (vyšetřovatelé paranormálních jevů), a v Boru jsme udělali i šetření se zajímavými výsledky. Pár hezkých fotografií, ale hlavně úspěšné a znatelné dvě nahrávky EVP (za dvě hodiny záznamu, což je výborné). Odehrálo se tam toho hodně, v současné době se již provádí rekonstrukce některých dříve rozpadajících se objektů. Zajímavá je z našeho šetření Černá kaplička, strom oběšenců a cesta do Mokrého, kde jsme v noci nahrály ony dvě EVP. Je to jedna z cest právě vedoucích od Černé kapličky. Nicméně na konkrétní osoby, vraždy a sebevraždy se Ti budu muset zeptat povolanější osoby, co toto místo zná daleko lépe.

 7. MrBerserkr 13 února 2013 v 22:53

  Zdarec. Víte někdo podrobnosti o Boru? Jak to bylo s těmi sebevrahy? Četl jsem v komentech náznak o úmrtích. Víte něco konkrétnějšího? Především budějovičáci, jaké jsou vaše příběhy případně příběhy vašich kamarádů? Koncem jara tam plánuju stanovat. Zkoumal to už třeba nějaký senzibil? Chtěl bych sebou vzít někoho, kdo je senzibilní. Rozhodně piště. Můj fb je Jan Alexandr Fiala. Za každou informaci budu vděčný.

 8. Allegor 22 prosince 2011 v 00:49

  Taky jsem vlkodlak. Asi bych se měl přiznat: http://zpravy.idnes.cz/kolemjdouci-objevil-v-potoce-v-prazske-krci-dve-lidske-ruce-p4p-/krimi.aspx?c=A111206_134807_praha-zpravy_zep

  Bylo na nich málo masa.
  Ale jinak – někde jsem četl strašidelnou historku o lese, co máme za barákem (má se tam zjevovat tajemná postava). Byl jsem tam mnohkrát, několikrát i za úplné tmy a nic se mi nezjevilo:)

 9. Skypper 4 srpna 2010 v 16:09

  Jihomoraváci: vaši prosbu jsem vyslyšel, ale zatím se mi nedaří vypátrat žádné místo, které by mělo tak silný výskyt jevů, o kterých bych mohl psát. Ale ještě jsem neskončil. Každopádně, když bude mít kdokoliv jakýkoliv typ na článek (a nejen v jihomoravském kraji), budu za něj rád.
  Měl jsem v plánu během srpna i nějaká místa navštívit osobně, ale bohužel mám od soboty koleno v ortéze a zákaz pohybu, takže to vypadá, že “seriál” zůstane jen u teorie 🙁

 10. ondrej 28 července 2010 v 16:31

  Jsem jeden z těch, co se může zde na webu hlásit k Budějčákům. O Českobudějovickém lese Bor mi děda povídal strašidelné pověsti a báchorky. Jedna z nich byla také o vodníkovi, co žije v jednom místním rybníce (v onom lese jich je mnoho) a stahuje hodné i zlé lidi, co zde zbloudí do bahnitých vod. Nesmím zapomenout uvést, že Bor je vlastně pozůstatek po bažinách, na kterých byly celé České Budějovice kdysi vybudovány. A co se týče duchů… několik mých přátel se bojí v noci do tohoto lesa chodit, protože zde údajně skutečně spatřily průhledné postavy těch, co zde zemřeli. A přirozených i nepřirozených úmrtí je na tomto místě skutečně až moc.

Nový komentář