Finanční bilance 2022


Úvod

Rok 2022 lze částečně vnímat jako návrat do starých kolejí. Co ale horory? Když letmo projedete článek, může vzniknout dojem, že jich v distribuci byla letos spousta. To ano, ale zdání trochu klame. Z celkového počtu 19 hororů, které dokázaly alespoň jednou proniknout do Top 10, je více než polovina nízkorozpočtová (do 10 milionů dolarů) a jen jeden film (Nope) měl vloni rozpočet překračující 50 mega. Vím, že peníze automaticky neznamenají kvalitu, ale sehnat větší obnos na ambicióznější horory bude možná problém. Anebo taky ne a já jen breptám…

Přehled hororů, jak šly v průběhu roku do kin:

Scream (Vřískot)
Rozpočet: 24 (milionů dolarů)
Tržby USA: 81,6
Celosvětově: 140,0

Je to pokračování, nebo reboot? Normálně se vám přiznám, že tuto sérii už delší dobu nesleduji, tak jen suše přidám výdělky předchozích dílů, abyste si těch 140 milionů mohli zařadit: Vřískot 1 a 2 (totožně 173), Vřískot 3 (162) a Vřískot 4 (už pouze 98). Pětka tedy zase zvedla prapor, neboť na letošek se stihla hned natočit šestka. Ghostface si ještě užije.

The CursedStudio 666
Rozpočet: ? Rozpočet: ?
Tržby USA: 4,5 Tržby USA: 2,5
Celosvětově: 4,5 Celosvětově: 3,0

The Cursed a Studio 666 nechávám být, protože o nich nevím nic. A jak vidno, jen se v kinech ohřály.

X
Rozpočet: 1
Tržby USA: 11,7
Celosvětově: 15,1

Z těch levnějších hororů na mě udělal skvělý dojem především X, vyprávějící příběh party filmařů, co chtějí zbohatnout natáčením porna. Ale pak se to nějak zvrtne. Ti West i s pouhým milionem nabízí čvachtavé hody. Smekám a jen škoda, že nepřišlo víc lidí, byť to nemělo vliv na natočení prequelu, o němž si povíme níže.

Firestarter (Žhářka)
Rozpočet: ?
Tržby USA: 9,7
Celosvětově: 15,0

Tituly Stephena Kinga jsou i nadále žádaným zbožím, o tom, že ne vždy to vyjde se přesvědčila Žhářka. Rozpočet se raději nezveřejnil, neboť v širokém nasazení se jedná o jeden z největších propadáků roku.

Men
Rozpočet: ?
Tržby USA: 7,5
Celosvětově: 11,1

Men je bizár, který jsem nepochytil, takže ho nedokážu příliš ocenit. Tyhle látky se prodávají těžko, ostatně jsou určeny okrajovému publiku.

Crimes of the Future (Zločiny budoucnosti)
Rozpočet: ?
Tržby USA: 2,4
Celosvětově: 4,5

Ani David Cronenberg nikoho nezajímá, a to měl k dispozici alespoň pár známějších tváří. Jenže když tyhle podivínské projekty navíc schytají vlažné reakce nemají šanci.

The Black Phone (Černý telefon)
Rozpočet: 18
Tržby USA: 90,1
Celosvětově: 161,4

Černý telefon je snímek Scotta Derricksona podle námětu Joe Hilla (syn S. Kinga). Vypráví o únosci dětí, jehož posledním úlovkem je třináctiletý chlapec Finney. S takhle slibným námětem je tedy nakonec škoda, že výsledkem je pouze fajn žánrovka. Ale za těch 160 milionů respekt!

Nope (Nene)
Rozpočet: 68
Tržby USA: 123,2
Celosvětově: 171,2

Jak už jsem se zmínil, Nope je nejdražším hororem roku. Režisér Jordan Peele má věrnou fanouškovskou základnu, a i když se neopakují šokující čtvrtmiliardové tržby jeho předchozích filmů (Uteč a My), o svou budoucnost se bát zatím nemusí.

Bodies Bodies Bodies (Hádej, kdo je vrah)
Rozpočet: ?
Tržby USA: 11,4
Celosvětově: 13,9

Hororové komedie jdou mimo mě. A vzhledem k tržbám lze spatřit, že nejen mimo mě.

Beast (Bestie)
Rozpočet: 36
Tržby USA: 31,8
Celosvětově: 59,1

Idris Elba a jeho rodina vs lev. Jakože mám pro animal survival slabost, na tohle bych šel jen kdyby se éterem šířila chvála. Bohužel se šířila hlavně nuda. A to se pak nelze divit rozpačitým výdělkům.

The Invitation (Pozvánka do pekla)
Rozpočet: cca 10
Tržby USA: 25,1
Celosvětově: 33,7

Další nezáživnou vatou v roce 2022 byla Pozvánka do pekla, která je prý pouze špatnou kopií Krvavé nevěsty.

Barbarian (Barbar)
Rozpočet: 4,5
Tržby USA: 40,8
Celosvětově: 45,3

Velmi příjemným dárkem byl pro mne Barbar – příběh jedné hrozivé čtvrti, z níž se snaží utéct dva lidi. Ačkoliv snímek vznikl pro stream, suše si v kinech připsal desetinásobek rozpočtu. A to se cení.

Pearl
Rozpočet: 1
Tržby USA: 9,4
Celosvětově: 9,4

Pearl je prequelem k hororu X a je vzácné, že vznikly v jednom roce. A je rovněž vzácné, že i přes nevelké tržby se letos dočkáme uzavření trilogie s názvem MaXXXine! Těším se.

Smile (Úsměv)
Rozpočet: 17
Tržby USA: 105,9
Celosvětově: 216,1

A kdo je nejlepším hororem v poměru náklady vs výdělky? Úsměv. Ne nenapadnutelný, ale svým způsobem zábavný zástupce démonských sil. Na druhý díl nebudeme čekat dlouho.

Terrifier 2
Rozpočet: 0,25
Tržby USA: 10,6
Celosvětově: 12,6

Terrifier je klaunský horor z roku 2017, který ani nešel do kin. Dvojku rozhodně musel tvořit nějaký nadšenec, poněvadž se mu na výrobu filmu dostalo směšných 250 000 dolarů. Bude 10 milionů uchvácených za mořem stačit na dovršení trilogie? Nevím.

Halloween Ends (Halloween končí)
Rozpočet: 20
Tržby USA: 64,0
Celosvětově: 104,1

Na novou trilogii to dotáhl Halloween. A je asi dobře, že končí, protože trojka předvedla především kvalitativní a následně i finanční úpadek. Halloween (2018) totiž vyždímal globální čtvrtmiliardu, Halloween Kills (2021) spadl na 133 milionů a Halloween Ends byl rád za stovku.

Prey for the Devil (Ďáblova kořist)
Rozpočet: ?
Tržby USA: 19,8
Celosvětově: 44,2

Filmy o exorcismu už mě moc nebaví, takže Ďáblovu kořist rád vynechám (ratingy ostatně hlásí další průměr).

The Menu (Menu)
Rozpočet: 30
Tržby USA: 37,9
Celosvětově: 76,5

Na růžích ustláno neměl ani hororový thriller Menu, v němž řádí podivínský šéfkuchař, v jehož restauraci byste být nechtěli. Řečí čísel, snímek se sotva zaplatil.

Nevešlo se: Jurský svět: Nadvláda, Morbius a Šílená noc alias Violent Night.

Na viděnou za rok.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář