Finanční bilance 2021


Úvod

Tak jsme se konečně dočkali! Nevím, jak vy, ale já se na bijáky na (pokud možno co největším) stříbrném plátně za doprovodu křoupání slaného popkornu, těšil velmi. Znovuotevření celosvětových kin po odeznění nejhorší vlny covidu jsme se dočkali zhruba v květnu 2021. Pro fanoušky hororu to znamenalo návrat druhého Tichého místa, jehož premiéra se o rok odsunula. A u něj také začínáme.

Přehled hororů v kinodistribuci:

A Quiet Place Part II (Tiché místo: Část II)
Rozpočet: asi 60 (milionů dolarů)
Tržby USA: 160,0
Celosvětově: 297,3

Tiché místo se svým prvním dílem šokovalo, když si suše vymanilo z kin 340 milionů dolarů. Sám jsem byl zvědav, jestli tato čísla půjde napodobit. Část II, jak sami vidíte, obstála se ctí. Dokonce se odvážím tvrdit, že by snad i zdolala jedničku, protože diváci se vracejí do multiplexů trochu pomaleji. Necelých 300 mega je i tak krásné vysvědčení. Není pochyb, že Část III tu bude brzy.

Spiral: From the Book of Saw (Spirála strachu: Saw pokračuje)
Rozpočet: 20
Tržby USA: 23,2
Celosvětově: 40,6

Anebo taky Saw IX. Ne, nenuťte mě se na to koukat. K sérii se sice vrátil Darren Lynn Bousman (režisér Saw II, IIIIV), ale tragické ohlasy to nezastavilo. Jigsaw už netáhne a žalostné tržby to dokazují. Odpočívej v pokoji!

The Conjuring: The Devil Made Me Do It (V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz)
Rozpočet: 40
Tržby USA: 65,5
Celosvětově: 201,9

A já bych to neviděl zas až tak tragicky. Jasně, první dva díly Conjuring utržili přes 300 mega, ale uvážíme-li nejistotu na trhu, absenci Jamese Wana na režisérské židli a rozhodnutí Warnerů souběžně promítat třetí díl jeden měsíc bezplatně na HBO Max (!), je překonání globální dvoustovky vlastně úspěch. Trochu více zamrzí kvality filmu, které se blíží spíše k průměru.

The Forever Purge (Očista navždy)
Rozpočet: 18
Tržby USA: 44,5
Celosvětově: 76,9

Série Očista stála na tom, že byla levná. A na tom, že celosvětově zhruba tu stovku naškudlila. Očista s pořadovým číslem 5 na tuto metu na začátku prázdnin nedosáhla, takže i tady jisté zklamání. O značku je však nadále zájem (chystá se i seriál), takže o ní zřejmě i nadále uslyšíme.

Escape Room: Tournament of Champions (Úniková hra: Turnaj šampiónů)
Rozpočet: 15
Tržby USA: 25,3
Celosvětově: 51,9

Úniková hra je další série, která mě nechává chladným. První díl z roku 2019 ale tehdy za malý peníz vydělal nezvyklých 155 mega. Vzhledem k tomu, že tržby u dvojky zůstali na jedné třetině, se nikam spěchat nebude.

Don’t Breathe 2 (Smrt ve tmě 2)
Rozpočet: 15
Tržby USA: 32,6
Celosvětově: 47,2

Další pokračování, které zaostalo za jednotkou, je příběh slepého starce, který v roce 2016 překvapil výnosem 158 milionů dolarů. Stejně jako v předchozím případě klesly tržby na třetinu. Mimochodem, všimli jste si, že jsme až doteď měli v seznamu samé sequely?

Candyman
Rozpočet: cca 15 – 20
Tržby USA: 61,1
Celosvětově: 77,4

Prvním hororem, který nemá číslovku, je Candyman. Jde o volné pokračování, které úzce navazuje na první díl a zcela ignoruje další dvě pokračování. Zvláštností u Candymana je rozptyl hodnocení a taky nezájem zbytku světa, bez něhož film nezdolal globální stovku. Škoda, no.

The Night House (Temný dům)
Rozpočet: ?
Tržby USA: 7,1
Celosvětově: 15,5

Kdybych se nebrodil záznamy týdenních výdělků amerických kin, zřejmě bych nevěděl, že existuje Temný dům, který kiny prošuměl. Poněvadž má zajímavé hodnocení, určitě mi zpestří některý večer. Recenzi čekejte brzy.

Malignant (Zhoubné zlo)
Rozpočet: předpokládám, že kolem 40
Tržby USA: 13,3
Celosvětově: 33,9

Ošklivý náraz tento rok zažil James Wan. Protože Warneři najeli na podivný systém, kdy nabízí svoje filmy souběžně v kinech i za poplatek na HBO Max, z mnoha titulů prakticky udělala propadáky. Nevyhnulo se tomu ani Zhoubné zlo. Wan si tak připsal největší finanční fail od dob Dead Silence (2007).

Halloween Kills (Halloween zabíjí)
Rozpočet: 20
Tržby USA: 92,0
Celosvětově: 131,6

Sága Halloween už zažila několik restartů. V roce 2018 se vrátila do hry Jamie Lee Curtis a Halloween zaznamenal úctyhodnou čtvrtmiliardu dolarů! Druhý díl (i když vlastně dvanáctý v řadě) to měl složitější s již několikrát omílaným hybridním systémem uvedení. Mohutný padesátimilionový otvírák se tak v USA nepodařilo ani zdvojnásobit! Třetí díl (Halloween Ends) to ale ohrozit nemůže.

Last Night in Soho (Poslední noc v Soho)
Rozpočet: 43
Tržby USA: 10,1
Celosvětově: 22,9

Začátkem listopadu v kinech proti sobě stanuly dva horory a oba skončily fiaskem. Poslední noc v Soho režiséra Edgara Wrighta jako by potvrdila, že poctám italským slasherům rok 2021 prostě nepřál.

Antlers (Paroží)
Rozpočet: ?
Tržby USA: 10,6
Celosvětově: 18,5

Nikoho nezajímalo ani Paroží, které spolu se Soho upadlo do propadliště dějin. Oba ale nemají úplně špatné ratingy (71 a 60 % na csfd), takže si své diváky možná ještě najdou.

Resident Evil: Welcome to Raccoon City (Resident Evil: Raccoon City)
Rozpočet: 25
Tržby USA: 16,9
Celosvětově: 31,8

Aby těch propadáků nebylo málo, neujal se ani reboot známé videohry. Dost tristní bilance, když si uvědomíte, že stovku dal i úplně první Resident EvilMillou Jovovich z roku 2002. A to nebudeme ani připomínat, že poslední díl této série (The Final Chapter) přeskočil dokonce 300 mega. Holt nová doba.

Nevešel se: duel Godzilla vs. Kong, shyamalanovka Old (Čas) a animovaná The Addams Family 2.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář