Finanční bilance 2014


Úvod
Kinohorory s titěrnými rozpočty tu jsou odjakživa, ale vždycky tvořily jen okrajovou složku mezi “klasickou” produkcí, která vyjde přibližně na 20 – 30 milionů dolarů. V roce 2014 se ale v téhle škále pohybuje jen jeden horor (!), přičemž veškerá konkurence se vtlačila pod milionů 10! Nemusíme tedy vůbec pochybovat o tom, že právě uběhlá filmová sezóna byla pro fanoušky našeho žánru mimořádně chudá a nepodařilo se v ní vyprodukovat žádnou událost, jakými byli v minulých letech např. megafilmy World War Z, Prometheus, Wolfman či Dark Shadows.

Rozbor a hodnocení

Leden

Paranormal Activity: The Marked Ones (Paranormal Activity: Prokletí)
Otvírací víkend: 2. místo – 18.3, celkem USA 32.4, celosvětově 90.9
Nekonečná duchařská telenovela. Já to zapíchl už u dvojky, bohužel tahle mrcha pořád dokáže vydělat a není nákladná (rozpočet 5). Naštěstí jich pomalu ubývá – The Marked Ones je totiž první díl ze série, který v tržbách nezdolal globální stovku. K zastavení mašinérie to pochopitelně ještě dlouho nepovede.

Devil’s Due (Zrození ďábla)
Otvírací víkend: 7. místo – 8.3, celkem USA 15.8, celosvětově 36.4
I další horor v pořadí si vystačil s rozklepanou kamerou a neherci, a je to podle všeho úplně stejná sračka jako předešlý případ. Devil’s Due kiny prosvištěl, ale i tak zvládl nastřádat něco na pokrytí produkce (7). Já dávám opět ruce pryč.

Duben

Oculus
Otvírací víkend: 3. místo – 12.0, celkem USA 27.6, celosvětově 44.0
První světlou vlaštovkou v našem reportu je až snaživá duchařina Oculus, kterou údajně pochválil i Stephen King. Relativně pozitivně hodnocená záležitost začínajícího Mikea Flanagana bohužel žádnou díru do kas neudělala a jen potvrdila, že i ty lepší kousky to mají těžké. Musíme ovšem vzít v úvahu fakt, že Oculus vzniknul už v roce 2013 a teprve posléze (až na sebe zřejmě upozornil nějakou tou cenou, tudíž prokázal jakousi kvalitu) byl dodatečně vpuštěn i do širší distribuce.

Haunted House 2, A
Otvírací víkend: 5. místo – 8.8, celkem USA 17.3, celosvětově 23.9
Dementní parodie A Haunted House (u nás Pár nenormálních aktivit) loňskou sezónu bohužel uzmula celosvětovou šedesátku, takže povel zněl jasně. Vzít tu stejnou partu idiotů, nacpat jim do cesty několik tupých odkazů na poslední hororové hity a zkusit štěstěnu znovu. Výnosy naštěstí pro nás zůstali jen na polovině.

Quiet Ones, The (Tichý experiment)
Otvírací víkend: 7. místo – 3.8, celkem USA 8.5, celosvětově 17.8
Společnost Hammer asi znáte. Před pár lety se vzepjali s komerčně úspěšnou Ženou v černém a my si mysleli, že nám přifouknou trochu čerstvého hororového luftu, který se nám žel bohu nedostává ani od Platinum Dunes. Nestalo se. Hammer točí stejná lejna a katastrofální rating The Quiet Ones ruku v ruce s nulovým diváckým zájmem tuhle bídu dál prohlubují. Nebrat.

Červenec

Deliver Us from Evil (Chraň nás od zlého)
Otvírací víkend: 4. místo – 9.7, celkem USA 30.5, celosvětově 87.9
Známý producent Jerry Bruckheimer naposledy fatálně pohořel s předraženým Osamělým jezdcem a tak se zřejmě rozhodl pro menší projekt. Předlohou pro Deliver Us from Evil byla kniha jistého newyorského policisty se spoustou temných případů. Základ pro krimi horor jak vyšitý, navíc s mottem skutečné události a se Scottem Derricksonem za kormidlem. Výroba přišla na obligátních 30 melounů, což je letos mezi čistokrevnými horory maximum! Producenti Deliver Us from Evil nakonec i přes solidní ohlasy na kýžené globální kilečko nedosáhli, ale být tak nějak šul nul Jerrymu určitě nevadí.

Purge: Anarchy, The (Očista: Anarchie)
Otvírací víkend: 2. místo – 29.8, celkem USA 71.9, celosvětově 110.6
Hlava mě to nebere. Když se ultralevné násilí před rokem zkřížilo s haluzoidním nápadem politického systému, vznikla první Očista. Vyletěla jako kometa, dost vydělala, ale já měl za to, že bublina vinou té šílené osnovy splaskne a dvojka zapadne. Pokračování s podtitulem Anarchie se ovšem podařilo prodat ještě lépe, protože se zisky navýšily o celých 20 mega. Koncept Očisty se dá opakovat donekonečna, takže tady to bude fofr.

Srpen

As Above, So Below (Pod zemí)
Otvírací víkend: 4. místo – 8.6, celkem USA 21.3, celosvětově 40.2
Ani režisér John Erick Dowdle (Quarantine, Devil) ve mně příliš optimismu nevzbuzuje a jeho poslední horor o neznámých prostorách v pařížských katakombách na situaci nic nezmění. Prostě taková ta rutina, která vlastně nemá v kinosálech co pohledávat.

Listopad

Annabelle
Otvírací víkend: 2. místo – 37.1, celkem USA 84.2, celosvětově 255.2
The Conjuring (V zajetí démonů) byl překvapivý hit letní sezóny 2013. James Wan prokázal, že jeho star power neuvěřitelně narostla, a když navíc jen z kin přiteklo přes 300 mega, stanula tato bubáčina mezi těmi nejvýdělečnějšími. Annabelle z této trefy do černého mohla těžit a pokusit se o podobný zápis, jelikož z něj vycházela coby spin-off. Jak vidíte z globální čtvrtmiliardy, nebyla od svého předchůdce daleko, navzdory tomu, že Wan byl s Annabelle pouze ve spojení producentském a film rozhodně nehýřil svými kvalitami.

Ouija
Otvírací víkend: 1. místo – 19.8, celkem USA 50.8, celosvětově 76.9
Poslední horor v nabídce zaštítil Michael Bay, který má na peníze opravdu čuch (produkuje i výše uvedenou sérii The Purge). Bohužel to je tak všechno dobré, co o jeho bezvýznamném a mizerně hodnoceném dítku můžeme říct. Takže, má vůbec smysl jásat?

Nevešlo se
Godzilla (režie: Gareth Edwards)
I, Frankenstein (Já, Frankenstein – režie: Stuart Beattie)
Dracula Untold (Drákula: Neznámá legenda – režie: Gary Shore)

 

Ačkoliv všechny tyto snímky hlásají v názvu jméno slavné hororové postavy, nemají s naším žánrem mnoho společného a nejsou klasifikovány coby horor. Rozhodně mi ale nebude vadit, pakliže se objeví na horror.cz.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář