Finanční bilance 2013


Úvod

Ten, kdo investoval, neprohloupil. Můžeme sice s povzdechem hanit nejeden zmetek, který hororový žánr každoročně vygeneruje, ale jen těžko budeme mluvit o propadácích. Rok 2013 je v tomto ohledu unikátní. Dodávám, že výčet je jako vždy chronologický a čísla jsou uvedena v milionech dolarů.

Rozbor a hodnocení

Leden

Texas Chainsaw 3D (Texaský masakr motorovou pilou 3D)
Otvírací víkend: 1. místo – 21.7, celkem USA 34.3, celosvětově 39.0
Poněvadž je v Americe zvykem chodit po klidných vánočních svátcích na horory, studia nabízí pestrou žánrovou omáčku. Bohužel tohle je jen případ ubohého ždímání známé značky. I přes otřesné kritiky však stihlo pokračování původního masakru z roku 1974 vydělat za mořem nějaké ty drobné, které pokryjí rozpočet (20). Zbytek světa se naštěstí od tohoto 3D prznění distancoval, takže snad se motorovka zase na nějakou dobu uklidní.

Haunted House, A (Pár nenormálních aktivit)
Otvírací víkend: 2. místo – 18.1, celkem USA 40.0, celosvětově 59.9
Ještě o něco víc ovšem nenávidím současné hororové parodie. Asi netřeba připomínat, v jaké tónině o této „zábavě“ mluvili recenzenti, diváci ale přišli a v kasách nechali ještě větší obnos než v předchozím případě. Když to umocníme levnou produkcí (2.5) je jasné, že na kvalitu může každý házet bobek. Já si tento veletrh trapnosti nechám rád ujít.

Mama
Otvírací víkend: 1. místo – 28.4, celkem USA 71.6, celosvětově 147.8
Španělská duchařina Mama, za kterou stojí nadšenec/producent Guillermo del Toro, v uplynulém roce nejlépe hájila čest starého kontinentu. I bez větší hvězdy totiž v souhrnu utržila desetinásobek svého rozpočtu. Mama překvapila, když coby klasická jednohubka dokázala pokořit i Ženu v černém (128), která úspěšně expandovala z Británie o rok dříve.

Hansel & Gretel: Witch Hunters (Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic)
Otvírací víkend: 1. místo – 19.6, celkem USA 55.7, celosvětově 225.7
Evropská krev ale kolovala i v poslední lednové novince. Možnost prosadit se v Holywoodu dostal norský řezník Tommy Wirkola, který si pro své další krvavé běsnění vybral známou pohádku. Neměl však na růžích ustláno. Béčko s ratingem „R“, s druhořadým obsazením a nemalými náklady (50) bylo od začátku pasováno mezi riskantní podniky. Obavy se částečně naplnily za mořem, ale ostatní destinace přijaly odvážnou variaci vřeleji. Finální suma – opět za přispění 3D – se nakonec producentům líbila natolik, že se spekuluje nad možným druhým dílem.

Únor

Warm Bodies (Mrtví a neklidní)
Otvírací víkend: 1. místo – 20.3, celkem USA 66.3, celosvětově 116.9
Další zlatou pozici přinesla začátkem února zombie komedie Warm Bodies. Solidní ohlasy se navíc přičinily o to, že snímek jen zvolna padal, díky čemuž pokořil globální stovku. Realizace si navíc vystačila s klasickým rozpočtem (35), protože coby oddychová záležitost sázela víc na romantickou linii než na apokalypsu, takže i tady se mohlo slavit.

Dark Skies (Temné nebe)
Otvírací víkend: 6. místo – 8.1, celkem USA 17.4, celosvětově 26.4
Reputaci našemu žánru tak kazí především idioti, kteří do distribuce pouští horory, jenž patří maximálně tak na domácí nosiče. Nevím, o jaký finanční převrat se pokoušeli autoři této laciné slátaniny (3.5) o mimozemské invazi mezi jednu rodinku, ale vzhledem k utržené částce by si to mohli všichni zodpovědní příště rozmyslet. Ale znáte to…

Březen

Last Exorcism Part II, The
Otvírací víkend: 5. místo – 7.7, celkem USA 15.1, celosvětově 18.5
Á ano, další vaření z vody, které by mělo skončit přinejlepším na DVD. Jenže jednička se svým ultra levným strašením tehdy nastřádala zajímavé peníze (bezmála 68) a tak se podle pravidel Eliho Rotha – který tuto bezvýznamnou srágoru produkuje – musí dál žhavit pod kotlem. Propad tržeb je evidentní, proto škoda že zásluhou titěrných nákladů (dvojka 5) je takřka nemožné neuspět.

Duben

Evil Dead (Lesní duch)
Otvírací víkend: 1. místo – 25.7, celkem USA 54.2, celosvětově 97.5
Kdyby v našem výčtu chyběl nějaký ten remake, dost bych se divil. V případě Evil Dead měli ale fandové štěstí alespoň v tom, že scénář i výrobu hlídal Sam Raimi, otec série. No, jestli to k něčemu bylo, nechám na vás (kritiky jsou rozvířené oběma směry), ale značka jako taková pořád táhne. I bez Bruce v hlavní roli si to nová verze namířila k magické stovce z celého světa. Bez velkých jmen, se střídmým rozpočtem (17) a ratingem „R“ dobré vyhlídky pro chystané sequely.

Scary Movie 5
Otvírací víkend: 2. místo – 14.1, celkem USA 32.0, celosvětově 78.3
278, 141, 220, 178 a nyní poloviční propad oproti standardu. K parodiím jsem se vyjádřil o kus výše, takže s tím můžu být spokojen, stejně ale je tato žumpa s ohledem na oficiální výdaje (poslední díl 20) výnosná. Ale třeba bude pětka se svým suverénně nejhorším vysvědčením – a to i po stránce kvalitativní, jak jsem vykoumal ze csfd – působit jako vztyčený prst před další dávkou stupidního humoru.

Červen

Purge, The (Očista)
Otvírací víkend: 1. místo – 34.0, celkem USA 64.4, celosvětově 90.4
Květen znamená rozjezd blockbusterové sezóny a horory se většinou pakují až kamsi k podzimu, proto nasazení levného (3), drsného thrilleru v červnu nedávalo smysl. Jenže šikovná kampaň brnkající skrze film témata o násilí zastřela fakt, že se skutečně jedná jen o průměrnou béčkovou vyvražďovačku (což samozřejmě vydrželo pouze do dalšího víkendu, kdy se Očista propadla o brutálních 75 %). Překvapivá hitovka mezi komerčnějšími tituly nakonec stovku nezdolala, o spokojenosti studia ale pochybovat nemusíme.

World War Z (Světová válka Z)
Otvírací víkend: 2. místo – 66.4, celkem USA 202.3, celosvětově 540.0
Brad Pitt je filmová veličina, která dokáže rozpumpovat i ty největší projekty. Světovou válku Z – nejdražší a nejvelkolepější zombie film – navíc korigoval i za kamerou coby producent. Rekordní zápis (oficiálně 190) se ale zrodil i kvůli neshodám při natáčení, které očekávání logicky nezvyšovaly. Všichni si zřejmě po premiéře hlasitě oddechli, když i na stříbrné pozici uviděli impozantní částku. Zombíci navíc, jak je jejich zvykem, slušně atakovali i další kontinenty, z čehož se nakonec vyklubalo kariérní maximum hlavního představitele. Světová válka Z byla proto v mnohých žebříčcích korunována na post nejvyšší v tomto subžánru, což je ovšem omyl – Will Smith se svou Legendou urval z kin víc (585). Uvidíme, jestli tuto laťku trumfne případné pokračování.

Červenec

Conjuring, The (V zajetí démonů)
Otvírací víkend: 1. místo – 41.8, celkem USA 137.4, celosvětově 316.7
Už dlouhou dobu je James Wan v hororové komunitě jakýmsi bílým rytířem. Z nadějného chlápka, který točil levné, ale přitom hutné snímky, se stal evidentně magnet na lidi. V roce 2013 máme hned dva důkazy. Tím prvním je V zajetí démonů, který semlel nejen oponenty ve svém termínu, ale hrdě stojí i vedle některých megaprodukcí. V podstatě „obyčejná“ duchařina bez výraznějších herců a certifikací „R“ dokázala v Americe vytěžit víc dolarů než třeba Osamělý jezdec, Pacific Rim nebo Po zániku Země. Wan tímto husarským kouskem šokoval a svoje dítko protlačil mezi nejvýdělečnější bubáčiny vůbec.

Srpen

You’re Next
Otvírací víkend: 6. místo – 7.0, celkem USA 18.4, celosvětově 19.3
Na konci prázdnin zkoušel u diváků prorazit další skromný horůrek. Jak ale vidno, You’re Next se vůbec nepovedlo prodat publiku a tak si ho případní zájemci najdou až jinde. Tentokrát totiž kupodivu nejde o sračkovitou podívanou – údajně se můžeme těšit na jeden z nejlepších slasherů posledních let.

Září

Insidious: Chapter 2 (Insidious 2)
Otvírací víkend: 1. místo – 40.2, celkem USA 83.5, celosvětově 161.1
Wan podruhé a na dlouhou dobu naposledy. Neklesejme však na mysli – náš oblíbenec je podle svých slov rád, že postoupil do vyšší ligy, a snad ani my bychom nechtěli, aby se v tomto žánru vyždímal. Rozloučil se pokračováním Insidious, jehož první díl se stal na našem webu hororem roku. Pro producenty to byla sázka na jistotu, zvláště když suma z prvního víkendu znamenala druhý největší opening v historii zářijových premiér. Dvojka tak překonala tržby svého předchůdce a s tradičně vstřícnými recenzemi skvěle připravila půdu pro další „chapter“. James Wan se vztyčenou hlavou předává štafetový kolík a stejně jako my čeká na novou krev, která by byla hodna uvolněného trůnu.

Říjen

Carrie
Otvírací víkend: 3. místo – 16.1, celkem USA 35.2, celosvětově 80.2
Kingovi romány stále patří mezi nejpopulárnější podklady pro natáčení hororů. Carrie se dočkala hned několika zpracování, ale v Hollywoodu žádná významnější značka neleží dlouho u ledu. Poslední horor sezóny i přes zajímavé obsazení a příslib krvavého ratingu, nedokázal zahnat pachuť zbytečnosti, který chtě nechtě provází všechny remaky. Náklady (30) se sice zalátaly, ale ani sebemocnější děvče nezmůže zázraky, když je její pověst pošramocena suchopárným filmem.

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář