Co je nového? Únorové aktuality (2022)


Dario Argento se vrací

Po dlouhých deseti letech italský režisér a scenárista Dario Argento představuje nový film Occhiali neri. Ten se premiérově ukázal na nedávno skončeném festivalu Berlinale, kde byl promítán v sekci Berlinale Special Gala, která uvádí pečlivě vybrané filmy výrazných režisérských osobností ve slavnostních premiérách a je pouze na pozvání.

V téměř opuštěném letním Římě uprostřed hypnotického zatmění slunce se záhadný sériový vrah začne zaměřovat na luxusní prostitutky. Diana je jednou z nich. Při zoufalé snaze uniknout mu se stane obětí vážné autonehody, po níž oslepne. Po dlouhé rehabilitaci se Diana dozví, že jediným dalším přeživším havárie je nyní osiřelé dítě čínského původu jménem Chin, a rozhodne se o něj postarat. Oba pocházejí z odlišného kulturního prostředí, ale spojuje je zvláštní pouto, které jim umožňuje bránit se před touhou sériového vraha po pomstě.

Mistr klasického gialla do svého snímku obsadil svoji dceru Asiu, která se už několikrát v jeho filmech objevila (Fantom opery, Armáda démonů: Matka slz), hlavní roli Diany si zahrála Ilenia Pastorelli a chlapce Andrea Zhang.

Occhiali neri měl v italských kinech premiéru 24. února, o české kinodistribuci zatím nejsou zmínky.

Kingova Žhářka znovu na plátnech

Další z děl Stephena Kinga vyskočí z knih a podívá se na plátno! I když King napsal moře povídek a románů (a stále píše!), některá dílka filmaře táhnou víc, a to je i případ románu a následně i filmu, obojí z 80. letFirestarter. Kingův román vyšel hned v roce 1980 (v češtině Žhářka, 1998), zfilmovaná verze (v češtině Ohnivé oči) spatřila světlo světa roku 1984 v režii Marka L. Lestera. O více jak čtyři dekády později vychází tento sci-fi horor znovu, a to jako reboot stejnojmenné filmové adaptace.

Dívka s mimořádnými pyrokinetickými schopnostmi chrání svou rodinu a sebe před zlověstnými silami, které se ji snaží zajmout a ovládnout.

Žhářku zrežíroval Keith Thomas, pro kterého to byla teprve druhá celovečerní práce. Scénář napsal Scott Teems, který má více zkušeností, napsal scénáře k filmům Hallooween zabíjí nebo Insidious 5. Hlavní úlohu dívky se zvláštními schopnostmi ztvárnila Ryan Kiera Armstrong, rodiče zahráli Zac Efron a Sydney Lemmon a v dalších rolích se představí Michael Greyeyes, Gloria Reuben či Kurtwood Smith.

Žhářka má premiéru 13. května, diváci v českých kinech film uvidí o den dřív, tedy 12. května.

Peter Strickland představuje Flux Gourmet

Nejnovější přírůstek ve filmografii Petera Stricklanda (Takové krásné šaty, Pestrobarvec petrklíčový, Berberian Sound Studio) – Flux Gourmet – má za sebou světovou premiéru, která se uskutečnila na letošním únorovém Berlinale v sekci Encounters, která dává prostor estetickým a formálně odvážným dílům nezávislých a inovativních filmařů, a v létě zamíří do kin.

Děj filmu se odehrává v institutu, který se věnuje kulinářským a alimentárním výkonům, a kolektiv se zaplétá do bojů o moc, uměleckých vendet a gastrointestinálních poruch…

Ve filmu hrají Gwendoline Christie, Asa Butterfield, Ariane Labed nebo Fatma Mohamed. Zvláštní libůstka pro artové nadšence Flux Gourmet zatím přesné datum premiéry stanovené nemá, stejně tak není v tuto chvíli zřejmé, zda jej uvidí diváci v českých kinech.

Jordan Peele uvádí Nene

Jordan Peele. Herec, režisér, scenárista, producent. A především člověk, jehož jméno patří posledních pár let ve světě hororů k těm nejskloňovanějším. Zaujal hned svým prvním hororovým počinem Uteč (2017), o dva roky později se mu podařilo rozvířit vody filmem My (2019) a nyní se na plátna chystá jeho třetí režijní kousek Nope, jenž bude u nás promítán pod názvem Nene, k němuž opět napsal scénář.

Obyvatelé osamělé rokle ve vnitrozemí Kalifornie se stanou svědky podivného a mrazivého objevu.

Premiéra Nene je naplánována na 22. července, v tuzemsku se však bude promítat o den dřív, tedy od 21. července. Ve filmu hrají Daniel Kaluuya, Keke Palmer, Barbie Ferreira či Steven Yeun.

 

Kdo je Monstrum?

Režisérka, scenáristka a producentka Gia Elliot představuje svoji celovečerní prvotinu Take Back the Night.

Když se Jane stane obětí násilného útoku netvora, zahájí kampaň za dopadení bestie, která se ji pokusila zabít. Jane své úsilí zintenzivňuje, ale na povrch vyplouvá její znepokojivá minulost spojená s užíváním drog a duševní nemocí, což způsobuje, že její rodina, komunita i úřady zpochybňují pravost její výpovědi. Jane, která je najednou ve svém boji osamocená, začíná pochybovat o svých vzpomínkách na útok… Začíná pochybovat o tom, zda Monstrum vůbec existuje.

Na scénáři k filmu spolupracovala herečka Emma Fitzpatrick, která zde ztvárnila hlavní roli. Dále hrají Angela Gulner, Jennifer Lafleur nebo Corina Kinnear.

Film Take Back The Night má za sebou promítání na různých festivalech, ze kterých si odnesl hned několik cen, např. Popcorn Frights (2021) – nejlepší debut, Nightmares Film Festival (2021) – nejlepší režie, Horrible Imaginings Film Festival (2021) – nejlepší film, nejlepší herečka v hlavní roli, nejlepší kamera, GenreBlast Film Festival (2021) – nejlepší režie, nejlepší trailer celovečerního filmu. Do oficiální distribuce vstupuje 4. března na VOD a k dispozici bude ve vybraných kinech.

Vymítání boha?

Máte rádi filmy s tematikou vymítání? Možná vás zaujme nový snímek s prostým názvem The Exorcism of God. Jde o druhý film scenáristy a režiséra Alejandra Hidalga.

Peter Williams, americký kněz působící v Mexiku, je mnoha místními farníky považován za svatého. Kvůli zpackanému vymítání však v sobě nosí temné tajemství, které ho sžírá zaživa, dokud nedostane příležitost naposledy se postavit vlastnímu démonovi.

V The Exorcism of God si zahráli Joseph Marcell, María Gabriela de Faría, Will Beinbrink, Hector Kotsifakis a Irán Castillo. Snímek vyjde co nevidět, již 11. března.

Hříchy a démoni

Když žena na útěku před svou minulostí utrpí děsivé zranění, uvízne ve městě s temným tajemstvím. S tím, jak bizarní jevy sílí a Christine nemá komu věřit, se bude muset postavit svým vnitřním démonům dříve, než ji nějaký skutečný připraví o duši.

Proč Christine utíká? Jaké zranění utrpí? Co za tajemství město skrývá? A jací jsou vlastně Christininy démoni a jaký je ten ten skutečný? Plno otázek, jejichž odpovědi zodpoví zhlédnutí filmu Sin Eater, v němž nouze o hříchy opravdu nebude.

Za filmem stojí  scenárista, režisér a producent Carmelo Chimera. Hlavní roli si střihla Jessie Nerud, dále se objeví Bill Moseley, Danny Bohnen, Scotty Bohnen a Scott Moore. Sin Eater vstoupí 15. března na VOD a DVD.

Co se ještě chystá?

Statham opět tváří v tvář monstru

Pamatujete si na žraločí kousek MEG: Monstrum z hlubin, ve kterém Jason Statham stanul “tváří v tvář” mega obřímu žralokovi? Na obzoru se rýsuje sequel (ještě aby ne, když kousek z roku 2018 celosvětově utržil 530 milionů dolarů), jehož natáčení již započalo. Film má v tuto chvíli název Meg 2: The Trench a režijní otěže přebral po Jonu Turteltaubovi Ben Wheatley. V hlavní úloze se samozřejmě objeví Jason Statham, do svých rolí se dále vrátí Cliff Curtis, Sophia Cai a Page Kennedy a herecký ansámbl doplní nové tváře Sienna Guillory, Skyler Samuels a Sergio Peris-Mencheta.

Pozor na “trailer” k Insidious 5!

Internetem koluje trailer k pátému pokračování série Insidious. Ale pozor! Nejde o oficiální ukázku, nýbrž o fan-made trailer. Autoři youtubového kanálu diableo production sami v komentářích přiznali, že trailer vyrobili čistě z lásky k této sérii. Ale! Je pravdou, že film skutečně bude! Aktuálně probíhají přípravy na natáčení. Do filmu se vrátí Patrick Wilson – a bacha – tento kousek bude i režírovat! Zda půjde o jeho jediný natočený film, nebo odstartuje další kariéru za kamerou, na to si ještě počkáme. Scénář k filmu napsal Scott Teems, o němž dnes již byla řeč (Žhářka). Snímek z úspěšné série zatím není pojmenovaný, ale můžete narazit na jeho pracovní názvy Insidious: Chapter 5 a Insidious 5.

Recenze na všechny předchozí filmy si můžete přečíst na horror.cz:

Insidious (2010)
Insidious 2 (2013)
Insidious 3: Počátek (2015)
Insidious: Poslední klíč (2018)

Vřískot 6 bude!

Pěkně to cinká! Díky úspěchu filmu Vřískot si studia Paramount a Spyglass objednala další díl! Páté pokračování prozatím utržilo celosvětově přes 134 milionů dolarů. Režie se opět ujmou Matt Bettinelli-Olpin a Tyler Gillett, stejně jako James Vanderbilt a Guy Busick scénáře. Natáčení by mělo začít už letos v létě. Jedním z producentů se znovu stane Kevin Williamson, spoluautor této slasherové franšízy. Další informace v tuto chvíli nemáme, ale novinky rozhodně budeme sledovat. Recenze na předchozí díly série si můžete přečíst na horror.cz.

Zdroj fotky: Vision Distribution
Zdroje: Horror.cz, YouTube, iHorror, Bloody Disgusting, IMDB, CSFD, en.wikipedia, Czech Film Center, CinemArt

Sdílejte článek

sarka-sharkamellita-jandova ( profil autora )

Korektor, redaktor, správce FB

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář