Co je nového? Březnové aktuality (2021)


Josh Malerman v češtině

Březnový výběr vykopáváme knižní novinkou. Určitě si řada z vás vybaví film V pasti (Bird Box, 2018, r. Susanne Bier) se Sandrou Bullock v hlavní roli. Tento velmi dobře hodnocený kousek je založen na stejnojmenné literární adaptaci, kterou napsal a vydal americký spisovatel (romanopisec, povídkář, “novelář”) a zpěvák rockové kapely The High Strung, Josh Malerman v roce 2014. U nás byla kniha přeložena v roce 2016. Po nebývalém úspěchu filmu se Malerman rozhodl napsat pokračování, ostatně o tom jsme vás informovali přesně před dvěma lety.

Malermanovi přinesl román V pasti cenu Michigan Notable Book Award.

Malermanovi přinesl román V pasti cenu Michigan Notable Book Award.

Sequel pojmenoval podle hlavní postavy Malorie. Kniha nabídne bližší seznámení s touto ústřední hrdinkou. V Malermanově domovině měla kniha vyjít na podzim 2019, nakonec se její vydání posunulo na léto 2020. A knižní recenze mluví opět nadšeně.

Na český knižní trh se Malorie dostane 12. dubna 2021, ale už teď řada knihkupců nabízí její předobjednání. Vydání se ujalo nakladatelství FOBOS a cena začíná na necelých třech stovkách.

Malerman při autogramiádě románu Unbury Carol (2018).

Malerman při autogramiádě románu Unbury Carol (2018).

Z oficiální synopse: Malorie začíná tam, kde Bird Box skončil, ve Slepecké škole Jane Tuckerové. Malorie zde se svými dvěma dětmi, Tomem a Olympií, stráví klidné dva roky. I zde se však odehraje tragédie, když dovnitř vniknou tvorové stejně jako do domu v ulici Shillingham. Malorie musí se svými dvěma dětmi opět uprchnout do děsivého nového světa. Jak přečká nástrahy výchovy dvou svéhlavých dětí ve světě, kde jsou nezbytné nekonečné zákazy a omezení? Dokáže je ochránit před tvory i zlými lidmi? A když jednoho dne zaklepe na její dveře cizí muž a přinese jí zprávy, o jakých se jí ani nesnilo, odváží se vydat do neznáma znovu? Tentokrát hraje Malorie hlavní roli. Se svými dětmi stane tváří v tvář nebezpečí a musí se utkat se svými nejhoršími obavami – těmi ve svém nitru i těmi v okolním světě.

Nepovedená podívaná?

A teď se vrhneme na filmy. Začneme snímkem, který si svoji premiéru odbyl ve druhém březnovém týdnu. 11. března měl na stanici Shudder premiéru film Stay Out of the Attic, v necenzurovaném názvu Stay Out of the F**king Attic. Film Jerrena Laudera sliboval hrůznou a krvavou podívanou, ale podle recenzí na webech IMDb nebo Rotten Tomatoes tento horor zas tak drsný nebyl. A nezachránil to ani scénář, na kterém spolupracovalo hned několik lidí. Kromě Laudera to byli Jason Scott Goldberg, Jesse Federman a Julie Auerbach. ve filmu si zahráli například Ryan Francis, Morgan Alexandria nebo Bryce Fernelius.

Prokleté džíny

Pokud jste viděli snímek Takové krásné šaty (In Fabric, 2018) Petera Stricklanda, pak se vám možná bude líbit film Slaxx režisérky Elzy Kephart. Pravda, Takové krásné šaty, filmový kousek o posedlých červených šatech, je určený především milovníkům artových filmů, naproti tomu Slaxx, kde hrají prim posedlé džíny, ocení hlavně mainstreamovské publikum.

Hororovou komedii Slaxx si loni vychutnali diváci festivalů Fantasia International Film Festival, Fantasy Filmfest a proslulého Sitges Film Festivalu. 18. března se pak film podíval na internet. A jak si zatím vede? Zatím je snímek hodnocen průměrnými body.

Slaxx mají na triku Elza Kephart a Patricia Gomez, Kephart coby scenáristka a režisérka a Gomez jako scenáristka. Do hereckého ansámblu se zařadili Romane Denis, Brett Donahue, Sehar Bhojani, Kenny Wong nebo Tianna Nori.

Sociální sítě opět ve středobodu 

Sociální sítě jsou evidentně vděčné téma. Jak jinak si vysvětlit, že se objevil další film, v němž nějakou roli hraje internet a zmíněné “socky”.

V Making Monsters prožije hrůzný víkend hvězda sociálních sítí. Vtipálek se snoubenkou si vyjedou na víkendový výlet, který se však změní v noční můru a v sázce je život. Jak to dopadne?

Making Monsters se poprvé představil na festivalu Fantasy Filmfest již před dvěma lety, poté zavítal na Toronto After Dark Film Festival, Shriekfest nebo Portland Horror Film Festival a teď jej tvůrci posílají na internet. Internetovou premiéru si odbyl 26. března, kde si zatím vede tak nějak průměrně.

Ve filmu Roba Brunnera a Justina Hardinga hrají například Jonathan Craig, Alana Elmer, Peter Higginson nebo Tim Loden.

James Herbert a další adaptace

Britský spisovatel hororů James Herbert (1943-2013), který je mimochodem držitel Řádu britského impéria (OBE), napsal za svůj život nesčetné množství románů a povídek, které byly přeloženy do třiceti čtyř jazyků. Za všechny jmenujme Krysy (The Rats, 1974), Mlhu (The Fog, 1975), Fluke (1977), Lovce duchů (Haunted, 1988), Kdysi (Once, 2001) nebo The Secret of Crickley Hall (2006).

Některé z nich se dočkaly nejen filmového, ale i herního nebo radiového zpracování. Nově k nim přibyde i román Shrine z roku 1983 (v češtině nevyšel).

Snímek dostal název The Unholy. Scénář podle literární předlohy napsal Evan Spiliotopoulos, který usedl i na režisérskou křesli. Ve snímku s nadpřirozenou tematikou si zahráli Jeffrey Dean Morgan, Cary Elwes, Katie Aselton nebo William Sadler.

A už za pár dní, 2. dubna, The Unholy uvidí první diváci – do kin vstoupí ve Spojených státech a poté se vydá na internet.

Klidné místo se změní v horor

Nemocnice. Místo, kde se má člověk cítit bezpečně, na druhou stranu pro některé lidi je to prostředí, kterému se vyhýbá jako čert kříži. A právě nemocnice se stala místem zápletky filmu The Power.

Děj se odehrává v sedmdesátých letech a diváci budou sledovat mladou sestřičku, která je nucena pracovat na noční směně. Jenže tato nemocnice není jen tak obyčejná…

Scénáře a režie se ujala Corinna Faith, která má zkušenosti především se seriálovou tvorbou. Ve snímku hrají například Rose Williams, Charlie Carrick či Robert Goodman.

The Power poputuje 8. dubna na stanici Shudder.

Digitální žraloci znovu na scéně

Šílené útoky digitálních žraloků nabírají na ještě větší absurditě. Jak jinak si vysvětlit tyto mořské predátory útočící z kukuřičného pole?!

Ano, toto se skutečně děje ve filmu s názvem Sharks of the Corn, za nímž stojí svérázný filmař Tim Ritter.

Více než slova řekne přiložený trailer.

Film je momentálně v postprodukci a premiéra by měla proběhnout 6. července. Role v tomto snímku přijali například Shannon Stockin, Ford Windstar, Steve Guynn nebo Rebecca Rinehart.

Žraločí útok podruhé

V tomto měsíci byl představen ještě jeden žraločí kousek. A soudě podle první ukázky to bude zcela jiná podívaná – nutno říct, že o dost lepší.

Film Great White ošéfoval Martin Wilson a pod produkcí je podepsán Michael Robertson, který se ve zvířecí tematice doslova vyžívá (Krvavá laguna, Útes smrti, Black Water: Abyss).

Ve snímku si zahráli  Katrina Bowden, Aaron Jakubenko, Kimie Tsukakoshi, Tim Kano nebo Te Kohe Tuhaka.

Film je hotov, nicméně datum vydání v tuto chvíli nevíme.

První jarní výběr zakončíme třemi seriálovými novinkami.

Fede Alvarez a seriál plný hvězd

Uruguayský režisér, scénárista a producent Fede Alvarez je spjat především s filmovou tvorbou (Lesní duch, Smrt ve tmě). Do seriálových vod zavítal jen jedinkrát, a to režií jedné epizody seriálu Od soumraku do úsvitu (From Dusk Till Dawn: The Series, 2014-2016). Po sedmi letech se k televizní tvorbě vrátil – kývl na nabídku stanice Apple TV+.

Ta povolala francouzského filmaře Timothéeho Hocheta, který vytvořil seriál Calls (2017-2020), aby se podílel na americkém remaku. Dostal na starost scénář a Alvarez režii. Seriál nese stejné jméno, tedy Calls a na světě je od 19. března. Celkem bylo natočeno devět epizod, které jsou vesměs vnímány pozitivně, a to jak na českých webech, tak i těch zahraničních.

V seriálu si zahrála plejáda zajímavých osobností – Lily Collins, Rosario Dawson, Karen Gillan, Judy Greer, Nick Jonas, Riley Keough nebo Joey King.

Výlet do minulosti

Pokud si předplácíte internetovou stanici Amazon Prime Video, můžete se 9. dubna těšit na nový desetidílný seriál Them, s nímž se vrátíte do minulosti, konkrétně do padesátých let.

Černošský pár se rozhodne přestěhovat do čtvrti, kterou obývají běloši. Zmíněná dvojice se ale brzy přesvědčí o tom, že stěhovat se do této lokality nebyl zrovna dvakrát dobrý nápad.

V seriálu, který vytvořil Little Marvin, jenž napsal scénář ke všem epizodám, hrají Deborah Ayorinde, Ashley Thomas, Alison Pill, Shahadi Wright Joseph, Melody Hurd či Ryan Kwanten. Jednotlivé epizody režírovali Nelson Cragg, Craig William Macneill, Ti West a Daniel Stamm.

Tajemný balíček

Šest propojených příběhů nabídne hororová antologie Deadhouse Dark, kterou začne vysílat stanice Shudder 29. dubna.

Středobodem seriálu se stává žena, která obdrží tajemný balíček z dark webu, a jak jde tušit, každá věc v balíku vypráví jiný, avšak stejně děsuplný příběh.

Za seriálem stojí Enzo Tedeschi, který usedl i do režisérského křesílka a spolu s ním i Joshua Long, Rosie Lourde a Megan Riakos, jenž dodali scénář. V seriálu hrají Nicholas Hope, Naomi Sequeira, Jenny Wu, Gemma Bird Matheson nebo Barbara Bingham.

Zdroj: Horror.cz, Bloody-Disgusting, iHorror, Wikipedia, Knihy Dobrovský, Česko-Slovenská filmová databáze, Internet Movie Database
Zdroj fotek: FOBOS, Brian Rozman Photography, Random House Books

Sdílejte článek

sarka-sharkamellita-jandova ( profil autora )

Korektor, redaktor, správce FB

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář