Bestie z Gevaudinu/Gévaudanu


Někteří z vás už o bestii z Gevaudinu možná slyšeli – díky filmu Bratrstvo Vlků. Jelikož film ale o tomto příběhu pojednává stejně jako americké filmy o světové historii, nebylo by od věci si vlastně říct, kdo nebo co bestie z Gevaudinu/Gévaudanu byla a co vše se okolo této záhady událo…

První útok bestie přišel v roce 1764. Obětí byla jistá Jeanne Boulet, na kterou zvíře zaútočilo na zahradě jejího domu a usmrtilo několika kousanci do krku. Po šesti měsících bylo již na konto bestie připsáno 18 mrtvých. Mrtvoly měly společné pouze to, že byly zohavené a zpola sežrané. Bestie však teprve chytala slinu a započaly se dlouhé, strachem naplněné tři roky, za které stihl netvor usmrtit 104 lidí. Přesto se některým podařilo přežít. Na základě jejich výpovědí byla zhruba vytvořena podobizna zvířete:

Podle výpovědí bylo zvíře veliké přibližně jako tele, mělo načervenalou srst, oči zhruba stejné barvy, černý pruh na zádech a bílý vepředu, krátké uši, dlouhý čumák a dlouhý ocas. Umělo stát na zadních nohou, aby mohlo lépe zaútočit na svou oběť. Několikrát se také objevily zmínky o jakýchsi drobných kulatých tečkách v srsti, což se spolu s předchozím znakem – tedy schopností stát na zadních nohách – stalo jedním z hlavních podkladů hypotézy, že bestie z Gevaudinu vlastně nebyla zvíře, ale sériový vrah.

Místní lidé si však původ bestie vysvětlili prostě – za útoky stojí abnormálně velký vlk. Vlků skutečně žilo v okolí městečka poměrně velké množství, proto se na ně začaly pořádat hony. Sedmého února 1765 sebral kapitán Jean Chastel skupinku 20 000 dobrovolníků a skutečně se jim jednoho abnormálně velikého vlka podařilo zabít. Místní lidé přesto nevěřili, že to byla ona bestie, a dalších 73 obětí jim dalo za pravdu. Od září roku 1765 však nastává období klidu – žádné nové útoky, žádné další oběti. Lidé se pomalu začínají uklidňovat. V prosinci však bestie udeří znovu a zanechá za sebou třináct lidí napadených, z toho tři mrtvé.

Stejně jako každá historická událost, i řádění neznámé bestie muselo nutně vzít svůj konec. Konec nastal 19. června 1767, kdy kapitán Jean Chastel zabil zvíře, které se vůbec nepodobalo vlkovi a ani žádné další podobné stvoření se v okolí Gevaudinu nepohybovalo. Od té doby se už bestie neukázala. Zanechala za sebou 104 obětí a zhruba stejný počet napadených, ale přeživších.

Postupem času vzniklo několik hypotéz, co vlastně mohlo za tímto krvavým řáděním stát. Samozřejmě že žádná do celého případu světlo moc nevnesla, můžeme se proto jen dohadovat, jak to ve skutečnosti bylo.

Zde je jejich přehled:

První domněnka – byl to vlk. Tak toto vysvětlení je mimo mísu hned z několika důvodů. První a nejpádnější je, že tak, jako bestie z Gevaudinu, se žádný vlk přirozeně nechová! Vlci, stejně jako ostatní zvířata, mají z člověka strach, těžko by si nějaký vyhládlý vlk přišel hledat něco k snědku do městečka plného lidí. Navíc chování vlků není zdaleka tak agresivní, jako chování bestie! Druhý důvod je spíše otázka – pokud to skutečně byl vlk, proč tedy řádění přestalo až v momentě, kdy kapitán Chastel zabil něco, co mělo s vlkem společného asi tolik co král s králíkem?

Druhá domněnka – byl to geneticky upravený tvor. Ani toto tvrzení se nezdá být příliš uspokojivé. Podle popisu by se sice mohlo jednat o křížence medvěda, rysa či pantera, ale jsme přeci v 18. století. Nebo si snad myslíte, že stroj času byl již vynalezen?

Třetí domněnka – byl to trest boží. Velmi časté vysvětlení, se kterým jsme se ve středověku setkávali skutečně hojně. Zde je pouze na vás, jestli tomu věříte nebo ne…

Čtvrtá domněnka – byl to člověk. První teorie, která by alespoň z části mohla být pravdivou, viz zmínka o vzpřímené poloze těla a možných knoflících. Navíc se objevily i dohady, že by za vraždami mohl stát sám kapitán Chastel, jelikož se okolo jeho osoby dělo až moc podivných náhod. Například ta, že mimo jiné pracoval jako cvičitel velkých bojových plemen psů. Nebo ta, že většinu obětí našel jako první on sám. A byl to taky on, kdo pořádal většinu honů a kdo nakonec skutečně podle výpovědi bestii zabil. To je jen zlomek toho, co se můžeme o tomto případu dozvědět a pravda stejně zůstane tam venku…

Sdílejte článek

22 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Frenk 27 června 2011 v 10:26

   Jako zarytý kryptozoolog ještě přidávám hypotézu o o hyeně jeskynní (Crocuta crocuta spalaea), která žila v době ledové v Evropě a Asii. Tahle doba byla známá jako doba obřích savců – hyena jeskynní byla dvakrát větší než hyena skvrnitá, tzn. větší než dnešní lev. Údajně existovala ještě před 120 tis. lety, ale kdo ví jestli místy nepřežila déle. Zima jí evidentně nemohla vadit (spíše naopak) a na neandrtálce byla zvyklá. Takový impozantní dravec velikosti medvěda… hmmmmm.

  P.S.: Samozřejmě jsem k těmto věcem skeptický, ale je to tak romantická představa… 

 2. Zapomenutý 27 června 2011 v 09:54

   Osobně bych se také přikláněl k hyeně nebo “postiženému” medvědovi.

  Co se hyeny týče, zvíře neadaptované na tamější podmínky pravděpodobně trpělo neustálou existenční krizí, neschopno si cokoli ulovit, tedy kromě člověka který je tou nejbezbrannější kořistí. To samotné by stačilo na prolomení přirozeného strachu predátora a to ani nemusím mluvit o tom že se jednalo o jedince ze zoologické zahrady který byl pravděpodobně na přítomnost těch nepohyblivých holých opic zvyklý. O schopnosti hyeny zabít dospělého člověka snad netřeba polemizovat, jedno kousnutí s vyvinutím poloviční možné síly by přerazilo obě lidské stehenní kosti. Velikost telete je samozřejmě nesmysl, ale viděl jsem i opravdu velké hyeny které by si svými rozměry nezadali s lecjakým vlkem. (Kryptozoologická literatura mluví i o zastřelení obrovské hyeny kterou domorodci považovali za démonického lva hor.)

  Pokud by se jednalo o nějakým způsobem (tedy tělesně) degenerovaného medvěda, je řešení ještě více na snadě. Příkladem budiž tygr Šerchán z Mauglího knihy džunglí, který si díky zraněním také nebyl schopen obstarávat normální potravu a útočil proto na lidi (no dobře, i se lidem mstil:-) Ne vážně, to je dost známý trend, že pokud je zvíře nějakým způsobem indisponováno a nestačí na to aby se krmilo normálně…hledá přirozeně jakýkoli jednodušší způsob jak se udržet při životě a tím útok na člověka v jeho očích je.

 3. Allegor 12 listopadu 2010 v 12:14

   Jejda, to je ale strašidelná historka:)

  Jako ne-zoolog bych se na základě selského rozumu klonil k té hyeně, ale vůbec netuším, jak by hyena přežila zimu v divočině (možná jo, fakt se v tom nevyznám). Jinak hyena by samozřejmě v pohodě na zabití člověka (i dospělého) stačila. Vždyť její skus zvládá i sloní kosti.

  Taky mě napadl medvěd stižený nějakou chorobou, třeba nezhoubným nádorem, který může způsobovat na první pohled viditelnou deformaci nějaké části těla a navíc třeba i divné chování, pokud začíná tlačit třeba na nějakou část míchy, mozku atd. 

  A neberu v podobných případech tak doslova ty popisy svědků, jednak to je 18. století a iednak i dneska víme, že strach má velké oči.

 4. ondrej 24 května 2008 v 22:12

  Tak se po nějakém čase sem vracím s rozšířenými obzory. Podle diskuze s jedním odborníkem by hyena dokázala nějakou zimu skutečně přečkat, ale určitě ne nějakou tvrdší. Zvláště né sama. Hyena je zvíře které žije a loví ve smečkách. Navíc její končetiny by jí nijak neusnadňovaly pohyb ve sněhu a ani její zbarvení by jí neuchránilo před pohledem člověka v bílém poli. Určitě by se předním nemohla krýt, kdyby byla na lovu a to nemá ani v povaze. A tímpádem o super rychlém, přepadovém běhu ve sněhu tu nelze snad ani uvažovat. Ale tím nechci hyenu škrtat ze seznamu. To nechám na vás.

 5. Fantomario 27 srpna 2007 v 21:19

  NancyBitch: Záhadolog je trochu silný slovo.  Rád se pídím po skutečným pozadí historicky se tvářících filmů (jako Bestie z G., Vikingové, Nepřítel před branami… – nebo třeba Studna z majora Zemana). Chtěl jsem si udělat i vlastní stránky, kde bych výsledky svýho pídění zveřejnil, ale v provedení stránek rozhodně nemůžu konkurovat tomuhle portálu…

  Frenk: Souhlasím s Tebou, argument že zvíře z Afriky nepřežije ve Francii kulhá na obě nohy. Zrovna v případě Bestie existuje teorie, že se jednalo o křížence vlka a psa, vycvičeného k zabíjení. Nedokážu si ale představit pohnutky někoho, kdo bude pracně učit psa zabíjet a pak se bavit tím, jak psík trhá náhodně vybrané ženy a děti. Podle mého skromného odhadu mluví tahle drobnost ve prospěch maso- evtl. lidožravého exotického zvířete, v té době ve Francii obecně neznámého, kdy je podle všech znaků hyena dost horkej favorit. Jestli opravdu nějaká ze ZOO utekla (ostatně, v ZOO je dodneška dost exotickejch zvířat a nevypadaj, že by jim naše klima nějak zvlášť ubližovalo) co by asi lovila? Byla vůbec někdy zvyklá lovit zvířata? Drobná zvěř takovýho macka nezasytí, navíc je rychlá a je pracný jí ulovit; na vysokou je jedna hyena málo, protože její druh loví ve smečce. Lidi nemaj rychlost na to aby utekli, takže když si vyhlídla slabý jedince – ženy a děti – měla vystaráno!

 6. Frenk 23 srpna 2007 v 22:39

  To já trochu ano a proto musím Ondřejovi oponovat, protože nikdo přesně neví, jak by se cizokrajná šelma zachoval v našich končinách. Do USA byla kdysi dovlečena africká teplomilná včela a s tou americkou se spářila a vznikla supervčela proti které bojují dodnes… to je asli asi trochu vedle 

 7. Dextra 23 srpna 2007 v 12:36

  Fantomario: Ty mě přijdeš jako záhadolog, podle tohohle i podle tvých jiných příspěvků pod jinými články. Asi takhle – nevím, jaké jsou tvé zdroje, já jsem si musela vystačit s tím, co mám – tedy nějaká literatura, co máme doma, a internet. A můžu ti říct, že se ty příběhy trochu (nebo spíš hodně) v mnohém rozcházely, takže dát z toho dohromady ucelenější článek byla docela vychechtávačka. Brala jsem z toho, co jsem měla, a jestli tam jsou nějaká dezinformace, tak jsi je právě opravil.

 8. fantomario 13 srpna 2007 v 14:35

  Článek je lehce, nebo spíš těžce přitaženej za vlasy. Jednak Jean Chastel nebyl kapitán, ani armády ani dálné plavby. Jednak by pro něj asi bylo poměrně obtížné dát dohromady 20.000 dobrovolníků – než by je všechny obešel, tak zešediví a bestie chcípne stářím. Počet jejích obětí zdaleka není konečný, protože útoky, které se odehrály po jejím 1. oficiálním zabití, nebyly vůbec dávány do souvislostí s ní. Podle popisu, kterej zanechal jistej pan Marin, tímto královský notář blahé paměti, lze skutečně usuzovat na (dokonce menší) hyenu, která nebyla v jižní Francii známá a pro kterou není zabití člověka žádný větší problém. Bohužel nikdo z lidí, který bestii ohledávali, hyenu nikdy předtím neviděl, takže tuhle hypotézu nelze dost dobře ani potvrdit, ani vyvrátit. Uvedený hypotézy částečně skutečně vycházej z nejrozšířenějších hypotéz, chybí snad jen teorie o démonovi uhranutým zlým čarodějem a přebejvá geneticky upravenej medvěd – křížení bylo známo už dávno, ale modifikovat medvěda na vlka asi nelze dodnes. Celej článek je dobrej horror.cz, ale reálnej základ v něm nehledejte…

 9. Dextra 9 července 2007 v 10:57

  Ondrej: Děkuji mockrát. Osobně si myslím, že ta bestie doopravdy mohla existovat, protože přece víme, že kolikrát se v genetice prostě něco nepovede (ať už přirozenou cestou nebo tomu někdo pomůže)… Ale to jsou jen dohady, a pravdu po tolika letech a kór v dnešní době, kdy nikdo nevěří na nic, těžko zjistíme.

   

 10. ondrej 5 července 2007 v 14:06

  Opravdu vynikající článek, skládám NancyBitch poklonu. Podle mého to nemohla být Hyena a mám na to prosté vysvětlení. Hyena je africké zvíře, které by v Evropské zimě samo nepřežilo, a ona betie v okolí Gévaudanu strašila lidi celé roky. I verze o člověku se mi zdá drobet přitáhnutá za vlasy. Ale už méně, než ty předešlé hypotézi. Každopádně sama pravda o této události bude cokoliv, jen ne normální.

 11. Frenk 3 června 2007 v 09:37

   Možná tě to Nancy překvapí, ale když na spektru dávali pořad zabývající se touto záhadou, tak se přišlo na tom, že z jedné zoologické zahrady tenkrát utekla hyena!!! A ta si s vlkem snadno poradí a navíc má skvrny na hřbetu. Jestli ten pořad ještě někdy uvidím, tak sem možná podám bližší informace.

Nový komentář